10 Madde ile 4.5G

Heyecanla beklenen an geldi. İsterseniz 4.5G olarak bilin, isterseniz internetin hız yakıtı; burada önemli olan 1 Nisan’dan itibaren bu yeni teknoloji ürünü sayesinde hepimizin internetle ilişkisinin yeniden şekillenecek olduğu gerçeği. Öyleyse 10 madde ile 4.5G’yi tanımaya ve anlamaya başlayalım.

10 Kat Hızlı Mobil İnternet

4.5G’nin hayatımıza kattığı yeniliklerden biri, interneti 10 kat hızlı kullanabilme imkanı. Yurt dışında yaşayanlar 4.5G kavramına aşina olmayabilir. Bunun nedeni, 4.5G’nin 4G’nin hız performansının arttırılmış versiyonu olması ve bunun dışında yepyeni bir teklifle gelmemesi. Yine de özellikle mobildeki internetin 10 kat hızlı bir şekilde kullanılabilecek olması hiç de fena bir gelişme değil.

3G’nin sunduğu 28 Mbps’nin yerini 4.5G’nin 375 Mbp alacak. Biraz daha açıklayıcı konuşmak gerekirse bu, istediğimiz herhangi bir dosyayı boyutu fark etmeksizin çok daha hızlı bir şekilde indirip, internete transfer edebileceğimiz anlamına geliyor.

81 İlde Hız Devrimi

1 Nisan’dan itibaren Türkiye’nin bütün illeri 4.5G internet hizmetinden faydalanabiliyor. Üzücü haber ise bu hizmetin her bölgeye ulaşmasına rağmen herkesin ilk aşamada hizmetten yararlanamayacak olması. Nüfusun özellikle de kırda yaşayan kesimi, metropolde yaşayanlara göre daha şanssız. Yine de zaman içerisinde 4.5G’nin her yerde çekeceği tahmin ediliyor.

Müşteri Onayı

2G’den 3G’ye geçilen dönemde, veri kullanım oranı arttığı için müşteri onayı şart koşulmuştu. 3G’den 4.5G’ye geçerken durum farklılaşıyor. Bilgi İletişim Kurumu’ndan otomatik geçiş talebi isteyen operatörlerin isteği şimdilik cevapsız kaldı. Bu nedenle 4.5G izinlerini SMS üzerinden toplamaya başladılar. Onay veren müşteriler 1 Nisan ve sonrasında 4.5G’den faydalanabilecek. Önemli bir dip not ise; kullanıcıların onay SMS’i haricinde telefonlarının “ayarlar” bölümüne girip 4.5G seçeneğini işaretlemeleri gerektiği.

Ücretsiz SIM Kartı Değişimi

SIM kartınız 4.5G ile uyumlu değilse değiştirmeniz şart. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone bu hizmeti ücretsiz olarak sağlıyor. Daha ileri gidip gb hediye edenler dahi oluyor. SIM kartınızın 4.5G ile uyumlu olup olmadığını SMS ile veya kullandığınız operatörün resmi web sitesindeki bilgilendirme bölümlerinden öğrenebilirsiniz.

3G ile Mutlu Olanlar

Bahsettiğimiz gibi, 4.5G’ye geçiş sırasında bir müşteri onayı aşaması olduğu için, 3G’den memnun olan veya 4.5G ile ilgili fatura aşım endişeleri olan müşteriler 3G kullanmaya devam edebiliyorlar. Öyle ki arzu edenin 2G’yi kullanması için hiçbir sakınca görülmüyor.

Yeni Kota İpuçları

Tüketicilerin aklını meşgul eden “4.5G faturalarımı arttırır mı?” sorusu cevabını buluyor. 4G’de ödediğiniz bedel ile aynı ücreti ödeyerek daha fazla internet kotası satın alabileceksiniz. Ancak bu imkana rağmen, faturalarınız artacak. Daha fazla veri kullanımı, daha fazla kota ihtiyacını doğuracak. Daha fazla detay için Turkcell ve Türk Telekom’un 29 Mart’ta, Vodafone’un ise 30 Mart’ta bu konu için düzenlediği toplantıların bilgi akışını takip edebilirsiniz.

Hızın Yükselişi ile Pil Ömrünün Düşüşü

2G’deki 4-5 gün süren pil ömrünün 3G ile 24 saate düşüşünü hatırlarsınız. 3G sonrası 4.5G için benzer bir durum söz konusu değil. 4.5G doğrudan ekstra bir şarj tüketim etkisi yaratmayacak ancak şarj tüketimini belirleyen etken kullanım sıklığı ve alışkanlıkları olacak. İzlediği videoların kalitesi arttıkça, tüketici daha çok video izleme teşviği bulup internette daha çok vakit geçirebilecek. Bu da dolaylı yoldan da olsa, pil ömrü üzerinde etkili olacak ve daha kısa zamanda azalmasını sağlayacak.

Bilgisayarda 4.5G

Akıllı telefonlar bir yeni işlev daha kazanıyor ve modem görevi görüyor. Bu sayede 4.5G hızı bilgisayarlarda da kullanılabilir hale geliyor. 4.5G’nin ADSL’e kafa tutabileceği dahi söyleniyor. Evdeki fiber internet içinse olumsuz bir değişiklik yok. 4.5G ile artan kotalar, fiberin kotalarını da arttıracak ve fibere değer kazandıracak.

Yeni Banka Şifresi

4.5G SIM kartı alan kullanıcılar banka işlemlerinde sorun yaşayabiliyor. Bunun sebebi internet ve mobil bankacılık uygulamalarının tek kullanımlık şifrelerinin tek bir SIM kart ile eşleşmesi. Tek kullanımlık şifrenizin size ulaşmaması halinde; bankanızın telefon bankacılığını arayabilir, ATM’lerdeki “şifre işlemleri” menüsündeki “SIM kart bloke kaldırma” adımını uygulamasını kullanabilir veya şubeden yardım alabilir.

“Alo” için 8 Saniye

3G bağlantısını kullanan iki kullanıcının telefon görüşmesinin bağlanması 5 saniyede gerçekleşiyor. 4.5G’de bu rakamın 8’i bulması bekleniyor. Bunun nedeni, yeni teknolojinin henüz kullanılmaya başlandığı dönemlerdeki kapsama alanının dar olması ve 4.5G penetrasyon oranının %20 civarında olması. Diyelim ki 4.5G kullanan bir abone bir 3G kullanıcısını arayacak. Bunun için 4.5G formatında çalışan telefonun arama şebekesini 3G’ye düşürmesi gerekecek. Bu işlem de 3 saniyelik bir rötara sebep olacak.

 

Credit: “4.5G hakkında bilmeniz gereken 10 şey.” NTV. N.p., 29 Mar. 2016. Web. 01 Apr. 2016.