2016 Global Mobil Trendler Raporu – 1

2016’nın Kazanan Mobil Pazarlama Kampanyaları

Mobil Pazarlama Derneği (MMA) ve Kantar Millward Brown ikinci yıllarında Küresel Mobil Trendler Raporu geliştirmek için tekrardan iş birliği yaptılar.

Amaçları şunlardı:

1.Kilit mobil pazarlama trendlerini ortaya çıkarmak

Analiz, taslak oluşturmak için MMA’s Global Smarties ve Cannes Mobile Lions finalistlerinin ortak özelliklerini inceler ve kilit trendleri tanımlar.

 2. Kazanan mobil kampanyaların vs. bunların rekabetinin işletmeye etkisini ve nedenini anlamak

Buna ek olarak, Smarties Ödülü sahibi olanlar, ”MMA kazananlarını tanımlayan nedir” i anlamak için finalist olarak listelenenlerle karşılaştırıldı.

adsiz

Mobil pazarlama, büyük ilerlemenin mümkün olduğu bir devrilme noktasına ulaştı; bu teknoloji mobil kampanyaların gücünü ve etkisini dönüştürme yeteneğine sahip.

Endüstri trendlerini ve kazanan kampanyaların özelliklerini anlamak için bu raporu iki bölüm halinde yapılandırıldı.

Öncelikle, uygulandığında güçlü kampanya yürütmesine yol açan dijital trendler tartışıldı ve pazarlamacılar için neyin mobil başarının net bir yolu olduğu ve  bunu neyin göstereceği incelendi.

Ardından ortaya çıkan stratejileri belirlediler. Bu yeni eğilimler pazarlamacılar için fırsatlar sunarken, bunların uygulanması ve yaratıcı stratejiyle entegrasyonu daha da iyileştirme garantisi veriyor.

Geçen senenin kampanyalarında, endüstri ilerliyordu, ve bunun yanı sıra mobil ve anlık bildirimler, geçmiş okunmayan mobil görüntülü reklamlara göre gerçekten gelişmeye başlıyordu.

Bu yıl, strateji ve taktik daha kuvvetli bir vurgu yaptı, ancak bu zaman zaman yaratıcılığın zararına oldu. Sonuç olarak, katılımcıların çoğunun, mükemmel bir mobil kampanyayı tam anlamıyla karakterize eden bir derinliği yoktu.

Umarız kazanan kampanyalar, bu raporda gösterilen taktikler ve yaratıcı girişimler, mobil pazarlama girişimlerinizi bir sonraki seviyeye taşımaya teşvik eder.

Mobil reklamın gücünü artırmak için mobil cihazların benzersizliğini ve en yeni teknolojileri kullanın. Cesur ve akıllı olun.

Kazanan Trendler

Mükemmel mobil kampanyalar:

  1. Marka alakasını artırmak için gayret gösterir.
  2. Duygusal bağları yönlendirir ve problemleri çözer.
  3. Üç boyutlu ve görsel olarak ikna edici reklam biçimleri seçer.
  4. Kendi taahhüt ekosistemine sahip olan uygulamalar geliştirir.
  5. Mobili köşe taşı olarak kurup, diğer kanallarla birlikte inşa eder.
  6. Değişimi ve sosyal etkileri yönetir.

 

Odak Alanları

Mükemmel mobil kampanyalar:

  1. Chatbotları ve sanal ekran demolarını deneme sürümü olarak geliştirir.
  2. Taahhüt geliştirmenin ne anlama geldiğiyle alakalı daha iyi anlam kazandırır.
  3. Reklam kalitesiyle daha eşit bir şekilde dengelenmiş hedefleme uygular.
  4. Güçlendirilmiş sanal gerçeklikleri hızlandırır. 

Kazanan Trend #1 : Mükemmel mobil kampanyalar, marka alakasını artırmak için gayret gösterir.

Marka uyumluluğunu artırmayı hedeflemek, kazanan taktik oldu.

Marka alakası, markaların tüketicilerin hayatlarına yerleştiği algısıdır.

Marka alakasının iyileştirilmesi, tüketiciye daha fazla odaklanma anlamına gelir. Yeni ve farklılaşmış bir marka deneyimini geliştiren ve etkinleştiren yeni bir teknoloji yaratarak ve bu teknolojiyi hayata geçirerek; marka rakipleri tarafından kişisel anlamda alakalı ve benzersiz olarak algılanabilir.

Kazananların yüzde otuzunun, finalistlerin sadece yüzde birine kıyasla, marka alakasını artırmaya odaklanmış stratejik bir hedefi vardı.

Hedefleriniz arasındaki marka alakasını yenilemek için, yeni yollarla mobil platformları kullanma konusunda açık olun.

adsiz3

Dove ‘#LOVEYOURCURLS’ – GOLD, SMARTIES

Dove araştırmaları “kadınlar ve kızlar evrende yaşamın bir aşamasında buklelerle mücadele ederler ve geleneksel güzellik standartları kendine güven meselelerini devam ettirebilir” demektedir.

Emoji klavye ve Twitter Hashflags’la birlikte #LOVEYOURCURLS kampanyası, Dove’un ilgisini sosyal medyada ‘curlies’ ile yeniledi ve onlara saçlarını bir araya getirip sergilemeleri için bir yer sağladı.

Spotify ‘Singles’ – SILVER, SMARTIES

Spotify, müzik akışının artan kalabalığından kendisini ayırmayı amaçladı. Bu amaçla, Spotify,  Spotify Singles’ı piyasaya sürdü ve bir kullanıcının kişisel verilerini kullanıcının müzik zevkini ifade etmek için paylaşılabilir bir dijital nesneye çevirdi. Böylece kişinin, mevcut kişisel zevklerine dayalı olarak daha fazla müzik keşfedebilmesine yönelik bir araç sağladı.

 

Source:http://www.mmaglobal.com/documents/2016-global-mobile-trends-report?source=mmatwittergl