2016’da Parlayacak Mobil Trendler

2015, mobil ve  masaüstü arasındaki çetin bir baskınlık savaşına tanık olmuştu ve bu savaşın galibi kuşkuya yer bırakmayacak bir farkla mobildi. 2016’da da durum pek değişmeyecekmiş gibi görünüyor.

Tüketiciler televizyon izlemeye ayırdığı vakitten çok daha fazlasını mobil uygulamalarla etkileşim halindeyken geçiriyorlar. Facebook gelirinin üçüncü çeyreğinin %80’e yakın bölümünü mobil reklamlar oluşturuyor. Tüm bu gelişmeler, mobilin bu yılın da yıldızı olacağını gösteriyor.

Mobilin dijital pazarlamadaki yerinin ve etkisinin istikrarından emin olduğumuza göre, 2016’nın yükselen trendleri ile devam edebiliriz.

 

  1. Giyilebilir Teknolojiler

Mobil, artık yalnızca telefon veya tablet olarak sınırlandırılmıyor; saatiniz, arabanız hatta aksesuar ve giysilerinizde karşınıza çıkabiliyor. Hatta mobilin, gelecekte giyilebilir teknoloji ile daha sık anılması bekleniyor. Her geçen gün tüketimi yaygınlaşan giyilebilir teknolojinin yükselişi, mobil pazarlamanın tamamında büyük bir etkiye sebep olacak. Emarketer, 2019’a kadar 5 internet kullanıcısından  2’sinin, giyilebilir teknolojiyi kullanacağını tahmin ediyor.

Giyilebilir teknoloji ürünleri, doğaları sebebiyle daha samimidir ve daha derin bir data kaynağı sunması ile de daha kullanışlıdır.

  1. Mobil Video Çağı

Mobil video kullanımında büyük bir patlama yaşandı. Cisco’ya göre, mobil veri trafiği 2014’te %70e yakın büyüdü. Facebook, aralık ayı itibarıyle her gün 8 milyon video görüntülenmesi olacağını iddia ediyor. Bu eylemlerin %75’inden fazlası mobil cihazlar üzerinde gerçekleşiyor. Buna dayanarak, mobil video segmenti büyüdükçe, mobil video pazarlamacılığının büyüyeceğini söyleyebiliriz.

Büyüyen mobil video pazarının en büyük silahlarından biri yeni formatlara olan eğilimi desteklemesi. Snapchat’in vertikal video formatı, Periscope’un canlı yayını destekleyen uygulamaları ve Facebook’un entegre olduğu 360 derece videolar, videoya yönelimdeki isteği canlı tutuyor.

  1. Mobil Aracılığı ile Daha Çok Veri

Mobil pazarlamacılar, bireylerin bağlantılı cihazlarından veya satın alma alışkanlıklarından yola çıkarak daha fazla veri toplamaya başladılar. Böylelikle müşteriler, markalarla aralarında büyük ölçüde kişiselleştirilmiş ve özelleştirilmiş bir etkileşim beklentisine girdiler.

Yine de; mobil, farklı cihazlar üzerinde parçalandıkça daha çok sayıda cihaz ile daha çok veri toplayabilir hale geldi. Akıllı pazarlamacılar, lokasyon, zaman, kimlik gibi diğer kişisel verilerin içeriklerini yönlendererek, kullanıcılara hedefli ve farklılaştırılmış deneyimler sağlayabilecek.

“Google’a göre, 2016’nın sonuna kadar en gözde 100 mağazanın %85’inin beacon teknolojisine geçmesi bekleniyor.”

  1. Chat Sosyalleşmenin Yeni Yolu

Basit bir mesajlaşma uygulaması, son derece yetkin bir pazarlama, ticaret ve ödeme platformuna dönüştü. Kullanıcılar tek bir mobil uygulama ile markalarla bağlantı kurabiliyor, hizmet talep edebiliyor ve satın aldıkları ürün için ödeme yapabiliyorlar.

Facebook Messenger ve WhatApp’ın bu yıl 1 milyar kullanıcıdan fazlasına erişmesi bekleniyor. Facebook’un hizmetlerini markaların pazarlama fırsatlarına açmaktaki çekingenliğinin dahi bu durumu değiştirmeyeceği düşünülüyor.

  1. Vitrin Bakmanın Yerine Mobil Ticaret

Yakın zaman önceye kadar, mobilin ticaretteki rolü alışverişi önemli bir ölçüde etkiliyordu: ürün yorumlarını okuma, fiyatı kontrol etme ve kuponlara ulaşma gibi. Şimdiyse bunlara ek olarak bütün e-ticaretin %35ini etkiliyor. Bu oran hızlı bir şekilde artacak ve sosyal ticaretin de artmasıyla sonuçlanacak.

Instagram’ın “Shop Now” undan Pinterest’in  “Buyable Pins”ine kadar pek çok günümüz sosyal medya mecrası, platformunu e ticarete uyarlıyor.

  1. Mobil Kuponlar

HubSpot’a göre, müşterilerin %44’ü mobil cihazlar üzerinden, kendileri için uygun teklifler içeren kupon ve hisse almayı ilgiyle karşılıyorlar.  Dahası, mağazalar satış noktası sistemlerini bir üst sisteme taşıdığı ve müşteriler için alternatif teklifler yarattığı takdirde olumlu dönüş yapıyorlar.

2016’da hangi trendlerin parlayacağını bildiğinize göre, pazarlama çalışmalarınızı mobilin trendlerin ışığında gerçekleştirebilirsiniz.