Android Uygulamanızla Nasıl Kazanç Elde Edebilirsiniz?

Mobil uygulamaları kullanan sektörlerin ve bireylerin sayısındaki artış sayesinde geliştiriciler her geçen gün daha fazla uygulamayı potansiyel kullanıcılarının beğenisine sunuyor. Artan talebe cevap vermek için başlatılan projelerin arasından sıyrılmak için firmalar hem geliştirme sürecine, hem de tanıtım kampanyalarına daha büyük bütçeler ayırıyor.

Geliştirme maliyetlerinin kısa sürede karşılanması ve kâr elde edilmesi için Android uygulamalarda iş modeli seçimi sırasında doğru kararın verilmesi gerekiyor.

Geliştirdiğiniz Android uygulama ile kazanç elde etmek için sizlere aşağıda sunduğumuz iş modellerinden birini uygulayabilirsiniz.

 

Reklam Eklentili Ücretsiz Android Uygulama

Android uygulamalarda iş modeli olarak kullanımı yaygın olan yöntemde uygulamanın temasına ve hedef kitlenin özelliklerine uygun olarak yerleştirilmiş reklamlar aracılığı ile kazanç sağlanması amaçlanıyor. Bu iş modelinde, tıklama ve gösterim başına maliyet prensibi ile çalışan reklamlar performansı olumsuz etkilemeyecek şekilde uygulama içerisine yerleştiriliyor. Uygulamanın ücretsiz olarak yayınlanması indirme sayısını artırırken, reklamlar ile etkileşime geçecek potansiyelin de artmasına neden oluyor. Uygulamaya reklam eklemek için Admob gibi reklam ağları veya sponsorluk anlaşması yapılan belirli bir markanın reklamları kullanılabiliyor.

 

Ücretli Android Uygulama

Kullanıcıya uygulamayı deneme olanağı tanımayan bu iş modeli uygulamanın indirilebilmesi için önceden ödeme yapılmasını gerektiriyor. Ürünü indirmek isteyen bireyler uygulamanın tanıtım metnini, kullanıcı görüşlerini okuyarak ve ekran görüntülerine bakarak satın alma kararını veriyor.

http://www.androidcentral.com/sites/androidcentral.com/files/styles/xlarge_wm_brw/public/article_images/2016/01/Google-Play-paid-apps-1.jpg?itok=XZtuUEd3

http://www.androidcentral.com/sites/androidcentral.com/files/styles/xlarge_wm_brw/public/article_images/2016/01/Google-Play-paid-apps-1.jpg?itok=XZtuUEd3

Markette ücretsiz ürünler yayınlayan pek çok geliştiricinin de kullandığı ücretli uygulama modelinde kullanıcılara uygulamayı reklamsız kullanmak, ücretsiz sürümde olmayan ekstra özelliklere sahip olmak gibi farklı seçenekler sunuluyor. Marketteki rakip ürünlerin fazla olması ve bir sürümden sadece bir kez kazanç elde edilebilmesi bu iş modeli benimsendiğinde etkili bir reklam kampanyasının da yürütülmesini gerektiriyor.

 

Freemium

Android uygulamalarda iş modeli olarak kullanılan “Freemium” kelimesi, “Free” (Ücretsiz) ve “Premium” (Seçkin) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Freemium modeli ile markette yayınlanan Android uygulama ücretsiz olarak indirilip belirli bir süreye veya seviyeye kadar kullanılırken; bir süre sonra uygulamanın kullanılabilmesi için belirli miktarda ücret ödenmesi gerekiyor. Bu iş modeli son dönemde özellikle Android tabanlı mobil oyunlarda kullanılıyor. Candy Crush gibi bağımlılık yapan oyunları oynayan kullanıcılar belirli bir seviyeden sonra rahatça ilerleyebilmek için uygulama içi satın alma işlemi yapmak durumunda kalıyor.

 

Uygulama içi Alışveriş Özelliği

Android uygulama ile kazanç elde edilmesini sağlayan yöntemlerden biri olan uygulama içi alışveriş modeli kullanıcıların uygulamayı terk etmeden ödeme yapmalarını sağlıyor. Freemium modeli ile benzerlikleri olan bu model ile geliştiriciler kullanıcılara satın almaları için yeni özellikler, sanal malzemeler, dijital içerikler, reklamları engelleme seçeneği sunabiliyor.

 

https://www.centili.com/wp-content/themes/centili-v3/images/content/android_flow.png

https://www.centili.com/wp-content/themes/centili-v3/images/content/android_flow.png

Uygulama içi alışveriş modelini benimseyen bir oyun daha güçlü karakterleri ve silahları edinmenizi; harita uygulaması ekstra bölgeleri görebilmenizi; şarkı uygulaması ise sıkça dinlediğiniz bir şarkıyı indirmenizi sağlıyor. Daha çok ücretsiz indirilebilen uygulamalarda kullanılan yöntem kullanıcıya temel özellikleri ücretsiz olarak kullanma, uygulamayı beğendiği takdirde ise daha fazla özelliği satın alma hakkı tanıyor.

 

Abonelik Sistemi

Daha çok haber uygulamaları ve web siteleri için kullanılan abonelik modelinde kullanıcılar içeriğe ulaşmak için aylık veya yıllık ödeme yapıyor. Abonelik sistemi geliştiriciye aylık ya da yıllık olarak elde edeceği geliri büyük ölçüde tahmin etme olanağı veriyor. Kullanıcı davranışlarını öğrenebilme açısından yararlı olan yöntem uygulama ücreti ve reklam gelirleri ile birlikte Android uygulama ile kazanç sağlamayı kolaylaştırıyor.