E-Ticarette Başarılı Olmak İçin 10 İpucu

Teknolojinin ve cihazların çok hızlı bir şekilde değiştiği gibi, pazarlama yöntemlerimiz de aynı şekilde değişim gösterir. Cep telefonunun e-ticaret sektörünü devraldığını zaten biliyorsunuzdur. Yakın zamandaki çalışmalar da mobilin gücünü göstermeye devam etmekte.

Verilere dayanarak şunu söyleyebiliriz ki: 2015, mobil trafiğin masaüstü kullanıcılarının sayılarını aştığı ilk yıl (USA-Comscore.com). Hatta Google’a göre yakın zamanda, masaüstü arama mobil sonuçlar ile karşılaştırıldığında güncelliğini yitirmiş olacak.

Bu bilgiyi zaten biliyor olabilirsiniz ancak bu değişikliklerin pazarlama faaliyetlerinin her alanını etkileyeceğinin farkında mısınız? İşletmeniz için verimli mobil pazarlama çözümleri var mı? Pazarlamanın hangi bölümüne odaklanmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Bugün, her zamankinden daha fazla veriye sahibiz ve artan teknolojilerin yardımıyla, en iyi mobil pazarlama eğilimlerini karşılamak için pazarlama etkinliklerinden yararlanmamız gerekir.

Netmera’nın yaptığı bir araştırmaya göre; pazarlama bütçenizden en iyi sonucu almak ve mobil müşteri katılımınızı artırmak için üzerinde yoğunlaşmanız gereken Mobil Pazarlama İpuçları ve Çözümleri’ni 10 maddede açıklayabiliriz:

 

 1. Push Bildirimleri

Push bildirimleri, e-ticaret müşterilerinin işlemlerini tamamlamaları için tetikleyici olabilir. Son gelişmeler doğrultusunda, mobil uygulamalarla birlikte web siteleri için bildirimler de mevcut.

Push bildirimleri sayesinde yapabileceklerinizden bazılarını şunlardır:

 • Müşterilerinize yeni ürün gelişleri, güncellemeleri ve avantajları hakkında bilgi vermek
 • Müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi toplamanıza yardımcı olan işlemleri teşvik etmek
 • Kullanıcılara işlemini tamamlamadıkları alışveriş sepetlerini veya kaydedilen ürünleri hatırlatmak
 • Uygulamanızdan veya web sitenizden bir süredir alışveriş yapmayı bırakmış müşterilere yeniden kendinizi hatırlatmak

Düz metinlerin müşterileriniz için yeterli olmayabileceğini düşünüyorsanız, push bildirimlerinize biraz renk katmak için resimler, haritalar ve etkileşimli formlar gönderebilmenizi sağlayan bildirimler kullanabilirsiniz!

 

 1. İnteraktif Push Mesajları

Müşteri kitlenizin daha derin bir seviyede etkileşime girdiğini görmek için başka bir pazarlama  yöntemi daha var. İnteraktif Push Mesajları, daha ilgili ve geri dönüşümlü deneyimler üretmek için müşterileriniz ve olanaklarınız arasında daha iyi bağlantılar kurmanıza fırsat sağlar.

Unutmayın ki: Bu sayede müşterileriniz artık mesajlarınıza ve kampanyalarınıza zahmetsizce cevap verebilir.

 

 1. Uygulama Pop-up’ları

Uygulama pop-up’ları uygulama içinde müşterinin ihtiyaçlarına cevap veren hedeflenmiş içerik sayesinde, müşteriyle etkişelim kurmamıza yardımcı olur.

Müşterilerin, uygulamanın içinde bir ürünü tıklama veya uygulamayı açma gibi belirli işlemleri gerçekleştirmesi tetiklenir. Uygulama pop-up’larının diğer bir harika yanı ise, müşterileriniz push bildirimlerini devre dışı bırakmış olsa bile içeriğinizi yayınlayabilmenizdir!

Ayrıca Uygulama Pop-up’ları sayesinde yapabileceklerinizden bazıları şunlardır:

 • Müşterilere hedeflenen içerik göndermek ve kullanıcı deneyimini geliştirmek
 • Kullanıcıları ürünün kullanılabilirliği ve son haberler hakkında bilgilendirmek
 • İlk sefer için müşterilerinize öğretici dizisi göstermek
 • Kullanıcıları, yaptıkları bir işlemi bildirerek tekrar devreye sokmak (ör. Müşteri belirli bir ürünü gözden geçirdikten birkaç dakika sonra ücretsiz kargo bildirimi göndermek)
 • Kullanıcılara, uygulamanız için push bildirimlerini etkinleştirmeyi hatırlatmak

 

 1. Konum Tabanlı Pazarlama

Statista’ya göre, 2017’de dünya nüfusunun neredeyse üçte birinin bir akıllı telefonu olacağı bir seviyeye ulaşıyoruz. Artık müşterilerimizi telefonlarıyla takip edebiliyoruz. Kullanıcıları, gönderilerini coğrafi olarak etiketlemeye teşvik eden sosyal medya sayesinde tüm bu mükemmel verilere sahibiz. Peki onunla ne yapacağız?

Konum tabanlı pazarlama temelde, müşterilerin konumlarına daha doğru bir yoldan ulaşmak için kullanılan, coğrafi işaretleme ve beacon yönetimi gibi bir dizi mobil pazarlama stratejisidir.

Bu pazarlama stratejisi sayesinde, Konum Hedefleme ve Geofencing(Coğrafi Sınırlama) ile birlikte belirli yerleri hedefleyen mobil pazarlama kampanyalarını kolayca oluşturabilirsiniz. Böylece daha yüksek dönüşüm oranlarına ulaşırsınız.

 1. Beacon Teknolojisi ve Proximity Marketing

Biliyoruz ki hayaliniz; müşterilerinizle bireysel olarak, doğru yerde ve doğru zamanda  iletişim kurmak.

Beacon teknolojisi ve proximity marketing sayesinde müşterilerin telefonlarından konuma dayalı bilgi elde edilir ve böylece onlar mağazanızın yakınlarında dolaşırken, siz de promosyonlar, indirim bilgileri, yeni gelenler vs. içerikli mesajlar atarak onları mağazaya davet edebilirsiniz. Beacon kullanımı ayrıca perakendecilerin; kullanıcıları uygulamalarına çekmelerine, onları kalıcı kılmalarına  ve böylece uygulamalardaki müşteri katılımını artırmalarına yardımcı olur.

Beacon Marketing‘in diğer bir güzel yanı, pazarlamanızı müşterilerinize uygun hale getirerek, dönüşüm oranları ve satış hacmini artırmasıdır. Yani müşterilerinizi, davranışlarını analiz ederek ve ileride kişiselleştirecek kampanyalar için kullanarak özel hissettirebilirsiniz.

 

 1. Kullanıcı Etiketleme ve CRM Segmentasyonu

Halihazırda alakasız mesajlar almaktan boğulan kitlenizin dikkatini çekmek istediğinizde, hedef pazarlama çok önemlidir. Etiketler, kişi kaydı için uygulanan pazarlama etiketidir ve listeleri yönetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda en güçlü bölümlendirme araçlarından da biridir.

Kullanıcı Etiketleme ve CRM Segmentasyonu, müşterilerinize daha hedefli pazarlama mesajları gönderebilmenizi sağlar. Ayrıca anlamlı segmentasyonlar ve etkili kampanyaları oluşturmak için müşterilerin davranışlarını ve tercihlerini analiz edebilirsiniz.

Sonuçta; hedeflediğiniz stratejileri, ilgili kullanıcıların segmentasyon ölçütlerine dayalı olarak iyileştirebilirsiniz.

 

 1. Mobil Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu hedef kitlenizle doğru platformda ve uygun içerikle iletişim kurmanızı sağlayarak satın alma sürecinin tamamlanmasına yardımcı olur, kişiselleştirme ve zamanlama yoluyla mesajın etkinliğini artırırlar. Örneğin: Müşterilerinizin alışveriş sepetlerini terk ettikten ya da belirli bir süre için uygulamanızı açmayan kullanıcılara “sizi özledik” bildirimlerinizi gönderdikten sonra, win-back push bildirimlerini gönderebilirsiniz.

Mobil Otomatik Kampanyalar, belirli kullanıcı davranışlarına veya hareketsizliğine yanıt verdikleri için iletişimi artırır; bu da, iletişiminizi iyi zamanlamayla kişiselleştirmenizi sağlar. Ve bu nedenle, geliri artırmak için de güçlü bir kaynaktır.

 

 1. Davranışssal Segmentasyon

Satın alma kararları alırken tüketicilerin davranış kalıpları hakkında bilgi sahibi olmak, size güçlü bir bakış açısı sağlar ve pazarlama yaklaşımınızı müşterilerinize uyarlamanızı sağlar.

Davranışsal Segmentasyon yoluyla bu davranış kalıpları hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Peki nasıl?

Müşterilerinizi; kullanımları, tepkileri, faaliyet tercihleri ve tutumlarına göre gruplar halinde böler. Çoğunlukla aşağıdaki davranışsal segmentlere uygulanır:

 • Geçmişteki tıklamalara, görüntülemelere veya harcadıkları zamana göre ölçülen, belirli bir ürün veya kategoriye yönelik eğilim veya ilgi
 • Kullanma sıklığı, satın alma ve harcanan zamanla ölçülen kullanıcı bağlılığı
 • Geçmiş alımların sıklığı ve değeri ile ölçülen müşteri değeri
 • Kullanımın veya satın alımın yeniliği ile ölçülen saklama seviyesi
 • Özel kullanıcı grupları tarafından gerçekleştirilen belirli işlemlerle ölçülen kullanım kalıpları
 • Geçmiş satın alımlar ve zamanlama ile ölçülen satın alma kalıpları

Bu pazarlama stratejisi sayesinde daha kişiselleştirilmiş, tanıtım mesajları olan farklı kullanıcı segmentlerini hedefleyerek mobil pazarlama kampanyalarınızın etkinliğini artırabilirsiniz. Müşterileriniz hakkında ilginç keşifler yapabilir ve pazarlama faaliyetlerinizde bazı değişiklikler gerçekleştirebilirsiniz.

 

 1. Yeniden hedefleme

Online araştırmalar, online ziyaretçilerin sadece % 2’sinin ilk ziyaretlerinde dönüşüm sağladığını gösteriyor. Yeniden hedeflemenin, geri kalan % 98 potansiyel müşteriyi web sitenize geri döndürüp dönüşüm oranınızı arttırmanıza izin vermeniz hiç de yanlış olmaz.

Yeniden hedefleme, müşterilerinizi bir önceki kampanyaya verdikleri yanıta dayalı olarak yeni bir pazarlama etkinliği için yeniden seçme sürecidir. Önceki pazarlama kampanyalarınızla olan etkileşimleriniz aracılığıyla, kullanıcılarınızın tercihleri ve ihtiyaçları bilgisi dahilinde daha kişiselleştirilmiş kampanyalar oluşturmanıza olanak tanır.

Aslında bu pazarlama tekniği, markanızı görünür tutar ve vitrinlere bakıp geçen müşterilerin alıcıya dönüşme fırsatını artırır. Müşteriniz yeniden hedefleme bildiriminizi her aldığında, markanız daha fazla tanınır.

 

 1. Kampanya Analizi

Tüm önemli pazarlama kampanyalarınızı yürütseniz dahi, ölçüm ve analiz yapmadığınız sürece aşağıdakilerin hiçbiri hakkında gerçek anlamda fikir sahibi olamazsınız:

 • Müşterileriniz için en etkili olan kampanyalar
 • İçerik, kopyalama ve mesaj etkililiği
 • Dönüşüm oranları
 • Açık tarifelee
 • Kampanyanın kullanıcı başına toplam geliri ve ortalama geliri   
 • Müşteri davranışı
 • Yükleme ve kaldırmalar
 • Yer ve cihaz bilgileri vb.

Sonuç olarak, daha etkili mobil pazarlama kampanyaları planlamak için kampanyalarınızın performansını analiz etmelisiniz. Okunan bildirimlerin sayısının, bağlantıların tıklanma sıklığının ve kampanya hareketliliğinin nasıl etkilediğinin farkında olursanız, kullanıcılarınızın katılımını ve kalıcılığını o kadar artırırsınız.