Ericsson Mobilite Raporu 3

Hücresel ve Wifi Data Üzerinden Mobil Video İzleme İstatistikleri

İnternetteki mevcut video içeriğindeki büyük artış göz önüne alındığında, özellikle genç jenerasyon arasında canlı yayınlanan videoların (streaming video)  izlenmesinde keskin bir yükseliş göze çarpmakta.

TV/video izleyiciliği herkes için değişiyor.

İzleyici alışkanlıkları, geleneksel televizyondan yayın akışı olan videolara ve akıllı telefonlara doğru kayıyor.

En çok izlenme wifi üzerinden olmasına karşın, gençler arasında hücresel şebekeler üzerinden veri kullanımı büyük oranda arttı.

Evde TV ve video izleme üzerine harcanan toplam zamana bakıldığında, gençler kabaca diğer insanlarla aynı zamanı harcıyorlar.

Aslında, 20-59 yaş arası akıllı telefon üzerinden internet kullananlarla, 16-19 yaş arası gençleri kıyasladığımız zaman, gençler kapalı alanlarda hem 2011 hem de 2015’te benzer izleme sürelerine sahipler.

Yine de ekran tercihi büyük oranda geleneksel televizyondan telefonlara doğru kayıyor. Bu değişiklik açıkça gençlerin davranışlarında görülebilir. 2011 ve 2015 yılları arasında gençler evde cep telefonundan TV/video izlemeyi %85 arttırdı ve geleneksel televizyon ekranı üzerinde zaman geçirmeyi yarıya indirdiler. Daha yaşlı nesil ise bu değişimde henüz pasif durumda. Örneğin, 30-35 yaş arası 2011’de geleneksel televizyon önünde 4 saat daha fazla zaman harcadı tıpkı 2015 gibi.

Video izleme zaman ve mekana yayılıyor

TV/video izleme, sabit ekrandan mobil ekrana doğru göç ederken, izleme süresi tüm günün içine yayıldı.

Gençler daha fazla video izliyor ve videoya daha fazla zaman ayırıyorlar.

Bu davranış akıllı telefon üzerindeki ölçüm analizlerinden doğrulanmış durumda.

Wifi data, hücresel datadan hızlı büyüyor

Birden fazla mobil aygıt sayesinde izleme süreci kapalı alanlarda gerçekleştiriliyor.

%85 üzerinde data trafiğinin akıllı telefonlardaki video uygulamaları kullanılarak, wifi üzerinden üretildi.

Yine de video izlemenin bütün günü ele aldığı düşünülürse, wifi kullanılamadığı veya yetersiz olduğu durumlar söz konusu olabilir. İşte bu tarz durumlar hücresel şebekeler üzerinden video izlenmesinin artışına öncülük eder konumda.

Her ne kadar hücresel data büyümeye devam etse de wifi data çarpıcı bir biçimde hücresel datadan daha hızlı büyümektedir.

adsiz1

Amerika’da, Japonya ve Güney Kore’deki akıllı telefonlar üzerinde yapılan Haziran 2014 ve Ocak 2015 arası ölçümler göstermekte ki, hücresel data kullanımındaki %80 büyümeye karşılık wifi data bunun iki katından daha fazla büyümüştür.

Hücresel veri artışları gençler tarafından sağlanıyor

İlginç bir şekilde, gençlerin daha fazla wifi kullanmasına karşın, gençler internete bağlanmak için para ödemeye daha fazla eğimliler. Amerika, Japonya, Güney Kore’de incelenen gençlerin %63’ü daha gelişmiş bir internet hızı ve kapsama alanı için para ödeyebileceklerini belirtmekte. Bu durum diğer yaş gruplarından yüksek bir oranda.

adsiz

Gençler video izlemek için en önemli grup

Gençler bütün gruplar arasında video izleme uygulamalarında en düşük hücresel veri tüketimine sahip olan grup.

Buna rağmen günün herhangi bir anında video izlemek için yüksek oranda telefona bağlılıkları gençlerin hücresel veri artışlarının büyüdüğünü göstermekte.

Yalnızca 30-35 yaş grubu, gençlerden daha yüksek hücresel data artış oranına sahip. Yine de toplam mobil video veri tüketimi(hem hücresel hem de wifi) bu grup arasında aylık yaklaşık 2.5 GB civarı bir fark var.

Bu miktar gençlerin yarı tüketimi kadar ve bu yaş grubunun hala geleneksel televizyona bağlılığı gerçeği, onların data tüketim potansiyellerinin bir sınırı olduğunu gösteriyor.

Genel olarak bakıldığında gençler akıllı telefon video uygulamalarının izlenmesinde en yoğun data kullanıcıları ve hücresel video veri tüketiminde en yüksek ikinci büyüme orana sahipler.

Jenerasyon değişimine tanık olduğumuzdan beri, şimdiki gençler muhtemelen büyürken iştahlarını hücresel data için yükseltiyor olacaklar ve bu onları hücresel operatörler için izlenilecek en önemli grup haline getiriyor.