Ericsson Mobilite Raporu

Nesnelerin İnternetinin (IoT) 2018’de bağlı cihazların en büyük kategorisi olan cep telefonlarını geçmesi bekleniyor.

2015 ve 2021 yılları arasında, IoT’nin %23’lük bileşik yıllık büyüme hızıyla (CAGR) 2021 yılında tahmini toplam 28 milyar bağlı cihazın 16 milyarıa yaklaşması bekleniyor.

LTE abonelikleri 2016 yılının 1. Çeyreğinde yüksek bir oranda büyüdü. 150 milyon olan abonelik sayısı çeyrek boyunca yeni abonelikler gerçekleştirerek dünya çapında 1,2 milyara ulaştı.

Akıllı telefonlarla ilişkili abonelikler de artmaya devam ediyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde akıllı telefonların, basit (temel) telefon kullanan kişi sayısını aşması bekleniyor.

Bu raporda, mobil endüstrinin çeşitli yönlerini keşfeden dört ana makale yer alıyor.

Önce, mikrodalga backhaul bağlantılarının doğru, yüksek çözünürlüklü yağış ölçüm araçlarıyla nasıl kullanılacağını inceleyelim.

Hava, neredeyse yaptığımız her şeyi etkiler ve doğru hava tahminleri hayati önem taşır.

Ayrıca gençlerin, geleneksel TV’lerden akıllı telefonlarda akan video yayınına geçerken, değişen TV / video izleme davranışını nasıl yönlendirdiklerini inceliyoruz.

Kullanıcı deneyimini yönetmeyle ilgili makalede, metropol bölgelerdeki mobil radyo hücrelerinin onda birinden daha az trafik yükünün, 24 saat boyunca kullanıcı etkinliğinin yarısından fazlasını etkileyebileceği anlatılmaktadır.

Son olarak, 5G dağıtımlarının güvenliğini sağlamak için küresel spektrum uyumlulaştırma gereksinimini tartışıyoruz.

Umarız bu raporu ilgi çekici ve değerli bulursunuz.

2016  1. ÇEYREK MOBİL ABONELİKLER

2016 yılının ilk çeyreğindeki toplam mobil abone sayısı yaklaşık 7.4 milyar, bunun 63 milyonu yeni abonelikler.

Mobil abonelikler yıllık bazda yüzde 3 oranında büyüyor ve 2016 yılının ilk çeyreğinde 7,4 milyara ulaştı. Çeyrek boyunca net katkılar açısından Hindistan (+21 milyon), ardından Myanmar (+5 milyon), Endonezya (+5 milyon), ABD (+3 milyon) ve Pakistan (+3 milyon).

Mobil genişbant abonelikleri yıllık bazda yüzde 20 oranında büyüyor ve yalnızca 2016 yılının ilk çeyreğinde 140 milyona ulaşıyor.

LTE abonelikleri, 150 milyon yeni abonelik ile güçlü bir şekilde büyümeye devam ediyor. Toplam LTE aboneliği şu an 1.2 milyar civarındadır. Çeyrek boyunca WCDMA / HSPA 30 milyon civarında ekledi. 3G / 4G aboneliklerinin çoğunluğu GSM / EDGE’ye bir geri dönüşüm olarak erişebilir. GSM / EDGE’ye yapılan abonelikler 2016 yılının 1. Çeyreğinde 70 milyona geriledi.

Akıllı telefonlarla ilişkili abonelikler artmaya devam ediyor. 2016 yılının 3. çeyreğinde, akıllı telefon aboneliklerinin sayısı temel telefonlar için geçerli sayıya ulaşacak. 2016 yılının ilk çeyreğinde akıllı telefonlar, satılan tüm cep telefonlarının yüzde 80’e yakınını oluşturuyordu.

”2016 yılının 1. Çeyreğinde:

7,4 milyar mobil abone, 3,7 milyar mobil genişbant aboneliği ve 3,4 milyar akıllı telefon aboneliği”

1

7

Birçok ülkede mobil abone sayısı nüfusu aşıyor. Bu büyük oran, etkin olmayan abonelikler, birden fazla cihaz sahipliği veya farklı çağrı türleri için aboneliklerin optimizasyonundan kaynaklanmaktadır. Bu, abone sayısının abonelik sayısından düşük olduğu anlamına gelir. Bugün 7,4 milyar aboneliğe kıyasla yaklaşık 5 milyar abone var.

3

Mobil Üyelikler Görünümü

5G abonelik alımının 4G’den daha hızlı olması bekleniyor.

Küresel mobil genişbant abonelikleri, 2021 yılına kadar tüm aboneliklerin yüzde 85’ini oluşturan 7,7 milyara ulaşacak. Mobil geniş bant, bazı segmentlerde sabit geniş bandı tamamlayacak ve başkalarının baskın erişim modu olacak.

Mobil cihaz aboneliği olmayan birçok PC ve tablet kullanılıyor; bunun bir nedeni, yalnızca Wi-Fi ve mobil özellikli modeller arasında fiyat farkı olmasıdır. Buna rağmen, mobil özelliklere ve aboneliğe sahip cihazların sayısı 2021 yılına kadar yüzde 20 oranında artacak.

”2021 itibariyle:
9 milyar mobil abonelik, 7,7 milyar mobil genişbant aboneliği ve 6,3 milyar akıllı telefon aboneliği”

5G geliştirme, yeni kullanım örnekleri tarafından yönlendiriliyor.

5G, mobil genişbant hizmetlerinin geliştirilmesinin yanı sıra, IoT için geniş bir kullanım yelpazesine olanak tanıyacak. Örneğin, daha fazla kapasite daha fazla cihazın bağlanmasını sağlayacak ve daha düşük enerji gereksinimleri cihaz pilinin bugün gördüğümüzün 10 katından fazlasını yaşatmasını sağlayacak. Bu özelliklerin her ikisi de IoT’nin büyümesi için kritik olacaktır.

ITU IMT-2020 gereksinimlerini karşılayacak standartlara dayalı 5G şebekelerinin 2020’de ticari olarak sahaya yerleştirilmesi bekleniyor. Henüz standartlaşmamış ve ticarileşmemiş ağların piyasaya sürülmesinin, seçilen pazarlarda daha erken gerçekleşmesi bekleniyor.

2021’de Güney Kore, Japonya, Çin ve ABD’nin 5G aboneliklerini alması bekleniyor. 2021 yılının sonuna kadar küresel olarak 150 milyon 5G aboneliğin olacağını tahmin ediyoruz. 5G aboneliği 5G hizmetlerini destekleyebilen ve 5G özellikli bir ağa bağlı durumlarda kullanabilen bir cihaz gerektiriyor.

4

2019’da LTE, mobil erişim teknolojisi için egemen olacak.

GSM / EDGE’ye özel abonelikler, mobil aboneliklerin en büyük payını oluşturuyor ancak 2021’de hem LTE hem de WCDMA / HSPA abonelik sayıları, yalnızca GSM / EDGE aboneliklerinin iki katından daha fazla olacaktır. Gelişmiş pazarlarda, daha gelişmiş teknolojilere önemli bir göç olmuştur ve küresel düzeyde GSM / EDGE’ye yapılan aboneliklerde hafif bir düşüş yaşanmıştır.

Bununla birlikte, gelişmekte olan pazarlarda daha az varlıklı kullanıcıların düşük maliyetli bir cep telefonu ve abonelik seçme olasılığı yüksek olduğundan, uygun bir seçenek olarak kalmaktadır.

Tüm bölgelerdeki 3G / 4G aboneliklerinin çoğunluğu GSM / EDGE’ye bir geri dönüşüm olarak hala erişebilecek. GSM / EDGE, IoT uygulamaları için de önemli bir rol oynamaya devam edecektir. LTE abonelikleri 2015 yılında birinci milyara ulaştı ve 2021 yılı sonunda toplamda 4,3 milyar aboneye ulaşacak.

6

Akıllı telefon abonelikleri 2021 yılına kadar neredeyse ikiye katlanacak.

Çoğu mobil genişbant cihazları akıllı telefonlardır ve olmaya devam edecektir. Gelişmekte olan pazarlardaki birçok tüketici sabit genişbant erişimine sınırlı erişim nedeniyle internetle ilk olarak akıllı telefonlarda karşılaşır.

2012’de geçilen bir dönüm noktası olan 1 milyar akıllı telefon aboneliğine ulaşmak için beş yıl geçti ve ikinci milyara erişmek için iki yıldan az zaman geçti.

Bu büyümenin devam edeceği ve Ortadoğu ve Afrika gibi pazarlarda gözlenen yüksek büyümenin ardından da akıllı telefon aboneliklerinin 2015-2021 yılları arasında yüzde 200’den fazla artacağı gözlenmektedir.

5

Source: https://www.ericsson.com/res/docs/2016/ericsson-mobility-report-2016.pdf