Google’dan Web ve Mobil İçin Farklı İndex

Google’ın Indexini Ayırma Kararı Gelecek Yıl SEO’da Büyük Şanslar Doğacağı Anlamına Geliyor.

Google’ın 2016 yılı boyunca SERP(arama motoru sonuç sayfası) ve arama algoritmasında yaptığı art arda  gelen güncelleştirmeler, SEO çevrelerinde huzursuzluklara neden oldu. Son olması umulan güncelleştirme geçen ay PubCon’da Gary Illyes tarafından duyuruldu.

Google sonunda (son aşamada) başlıca index haline gelecek bir mobil index çıkarmaya hazırlanıyor. Index, Illyes’e göre aylar içinde efektif bir yapıya kavuşacak. Google bu açıklamayı 4 Kasım’da Webmaster Central Blog(Web Yöneticisi Merkezi Blogu) indexlerinde önceliklerinin “mobile first” olduğunu söyleyerek onayladı.

Google’ın geçen yıldan beri mobil index üzerinde deneyler yaptığı düşüldüğünde bu durum bir sürpriz sayılmaz. Google’ın agresif bir şekilde en azından birkaç yıldır “mobile first” stratejisini takip ettiği bir sır değil fakat son değişikliğin iş dünyası ve SEO ajansları için büyük bir meydan okuma olduğu ortada. Özellikle bu yıl boyunca bizlerle tanıştırılan mobil arama ve SERP üzerindeki diğer değişiklikler yan yana konulup bakıldığında bu durum daha net ortaya çıkıyor. Yeni mobil index ve yeni güncelleştirmelerle nasıl başa çıkacağımızı öğrenmeden önce, bu güncelleştirmelerin neler olduğunun üzerinden geçelim.

google update

2017’de SEO’yu Etkileyecek Son Yapılan Google Güncelleştirmeleri

Sağ kolon reklamları gitti: Google SERP’inden sağ kolon reklamlarını yok etti. Onun yerine arama sonuçları için geniş bir panel tahsis etti. 2016’nın Şubat ayında gerçekleştirildi.

Daha uzun başlık ve açıklama: Daha sonra SEW garip bir şey gözlemledi. Google sayfa başlığının gösterilebilir karakter sayısını masaüstü(bilgisayar) için 68-70’e, mobil SERP için 78’e çıkarmış. Üstelik SERP’ler daha uzun meta açıklaması gösterebiliyor ki, bazı durumlarda normalde 2 olan satır sayısı 3’e çıkabiliyor.

Mobil dostu etiket gitti: 23 Ağustos’ta Google mobil dostu etiketin SERP’lerde daha fazla gösterilmeyeceğini açıkladı. Takriben sitelerin %85’i o dönemde mobil aramaya uyumlu olduğundan Google sayfalarda etiket toplamaya son verdi.

Puts-up’ların üzerine baskı kurma: Aynı duyuruda Google tam sayfa interstitials (or pop-up) lara sıralamada negatif puanlama yoluyla darbe vurdu. Bu değişiklikle birlikte magnet siteler trafiklerinde ani bir düşüş görmüş olabilirler.

AMP güncellemesi: AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) mobile sayfalar için yükleme hızını arttıran (ortalama 0,7 saniye) Google destekli bir teknoloji. Eylül ayında Google mobil SERP’te AMP-kodlu sayfalarla AMP iconunu sergileyebileceğini söyledi. Google AMP’nin sıralama sinyali olmadığını ama SEO’ların bunları daha iyi CTR kullanabilmek için bir fırsat olarak görebileceği, AMP sembolü ile sonuçların tıklanmasının daha yüksek ihtimal olduğunu söylüyor. Dahası artan sayfa hızı SEO’lar üzerinde olumlu etkide bulunacak.

 

Web ve Mobil Aramalar için Farklı Index, Fakat Neden?

Bu sefer Google sadece mobil SERP için özel index hazırlamayacağını, üstüne bunun onların başlıca indexi olacağını duyurması bu indexin daha fazla ve sürekli bir şekilde güncelleştiriliceği anlamına geliyor.

Google’ın mobil üzerinde olan bu takıntısı, trafiğin ortalama %56’sının şuan mobil üzerinden geldiğini biliyorsanız sizi şaşırtmamalı. Aslında şuan çoğunlukla dijital büyüme mobil kullanımdan geliyor, buna karşılık masaüstü (bilgisayar) ikinci temas noktası haline geliyor. Google, kullanıcılarının rahatlıkla ve hızla aradıkları içerikleri bulabilmelerini istiyor. Birçok Google kullanıcısının mobilden geliyor olması Google’ın şuan neden “mobil first”ü öncelik haline getirdiğini mantıklı bir şekilde açıklıyor.

google mobil index

Nasıl Sadece Mobil Index 2017’de SEO’yu değiştirecek

Daha önce de söylendiği gibi, değişimler SEO’nun tabanını sarstı. İşletmelere, pazarlamacılara ve SEO ajanslarına yeni zorluklar ve fırsatlar sundu.

Birçok şirket mobil sıralamalarının ve trafiklerinin aşağı doğru gittiğini görürken, diğerleri yukarı doğru bir gidişat sergileyebilir. Sadece mobil index ve diğer değişikliklerin üzerimizde ne gibi etkileri olacağına ve onlarla nasıl başa çıkacağımıza bir bakalım.

Bu duyuru hakkında bilgi almak üzere Neil Patel’e ulaştık.

“Google’ın sonunda mobil için yeni bir arama sonucu oluşturacağı belliydi. Bunun böyle olmasının asıl nedeni kullanıcı davranışlarının mobil kullanıcılar için farklı olması. Mobil kullanıcılar düzünelerce sonuç görüntülemek için büyük bir ekran boyutuna ve bant genişliğine sahip değiller. İdeal olarak tek sayfa onlar için en iyi sonucu görmek zorundalar.”

Farklı indexler pazarlamacıları mobili mi yoksa masaüstünü(bilgisayar) mü optimize etmeleri konusunda bir dilemma içine sürükleyecektir. Hem masaüstü(bilgisayar) hemde mobil için 68-70 karakterli sayfa başlıkları mı, yoksa 78 karakterli mobil başlıklar detaylı arama sorgusu ve doğal dil anahtar sözcük gruplarının avantajını mı kullanılmalı. Daha uzun başlıkların (ve daha uzun meta açıklamalarının) detaylı arama sorgusu ve doğal dil sorgularının etkisini arttırdığı kanıtlanabilir. Daha uzun başlıklar detaylı arama sorgusu ve doğal dil sorgularının optimizmde efektiftik sağladığı kanıtlanabilir, tıpkı marka adının başlıkta kullanılması gibi. Daha da fazlası konuşma odaklı ya da lead magnet siteler mobil sayfalarındaki rahatsız edici tam sayfa pop-up’larını ya da lead kutularını sıralamada yerlerini korumak için kaldırmak zorunda kalabilirler.

Birçok küçük ve micro şirket trafiklerinin mobilden mi yoksa masaüstünden mi geldiğine göre öncelik sırasını belirlemeye ihtiyaç duyabilir. Eğer iş dünyası mobil trafiklerini ve SEO sıralamalarını korumak istiyorsa, belki özelleştirilmiş mobil sitelere (m.example.com) geri dönüş görebiliriz.

Özelleştirilmiş mobil sitesine ihtiyaç AMP güncelleştirmeleri tarafından da altı çizilen bir nokta. Bu açık kaynaklı teknoloji SEO’larınının ve geliştiricilerinin önemli ölçüde sayfa hızlarını artırabilicekleri ve bunun sonucu olarakta mobil SEO sıralamalarını ve CTR’lerini geliştirebilecekleri bir alan. Dolayısıyla duyarlı / uyarlanabilir tasarımlar sebebiyle unutulmaya yüz tutmuş özelleştirilmiş mobil siteler yeniden gereklilik haline gelebilir. Herhalde bu durum için sadece mobil index ve AMP güncelleştirmelerine teşekkür etmek gerek.

Source: http://www.smartinsights.com/search-engine-optimisation-seo/mobile-seo/googles-mobile-index-will-change-seo-2017/