Hayatı Kolaylaştıran 6 Kamu Servisi

Kamu servisleri, hayatınızı kolaylaştırmak ve zamanınızı etkili kullanmak için başvurabileceğiniz SMS üzerinden çalışan mobil bilgilendirme hizmetleridir. Tercih edeceğiniz bir kamu servisini kullanıp, minimum efor sarfederek bilgi kirliliğinin içinden kendinizi sıyırablilirsiniz. Bu yazımızı, faydalı bulacağınızı düşündüğümüz 6 kamu servisi hizmetini tanımanız için hazırladık.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Servisi (SBM)

Mobil Hasar Sorgulama, birden fazla konuda kolaylık sunması sebebiyle hepimizin sayılı ortak ihtiyaçlarından biri konumuna gelebiliyor. Tüm VAS altyapısının Tikle tarafından hazırlandığı bu servis ile, “araç hasar, araç detay, değişen parça, poliçe, kaza mağdur ve hayat poliçe” bilgilerine hiçbir aracıya gerek kalmaksızın kolayca ulaşılabiliyorsunuz.

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom ile anlaşmalı olarak devreye alınmış olan bu sistemin kullanıcıları, SMS göndererek arabalarının hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, eksper raporuna göre değişen parçalarını, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve eğer bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu,vefat etmiş kişilere ait hayat sigortası bilgilerini pratik bir şekilde sorgulayabiliyor.

sbm-800x684

Bu geniş çaplı kamu servisinden nasıl yararlanabilirsiniz?

  • Plakayı yazıp 5664’e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize geliyor.
  • ERP (Eksper Raporu) olan kazalarda değişen parçaları öğrenmek için PARCA boşluk PLAKA NO boşluk HASAR TARIHI yazıp 5664’e gönderebilirsiniz.
  • Trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu “Kaza Tespit Tutanağı” sorgusu ve kazaya karışanların kusur oranları da öğrenebilirsiniz. Kaza Tespit Tutanağı (KTT) sorgusu için: KTT yazıp, boşluk bırakın, plakayı yazın, 5664’e gönderin.
  • Araç sahibinin trafik ya da kasko poliçesinin yürürlükte olup olmadığını, aynı zamanda poliçenin ne zaman sona ereceğini ve trafik poliçensine uygulanmış hasarsızlık indirim oranını sorgulayabilirsiniz. Servisi kullanmak için TRAFIK ya da KASKO yazıp, boşluk bırakın, plakayı yazın, 5664’e gönderin.

Bu kamu servisinin sorgu başına ücretlendirmesi ise 5 TL.

SBM Web’de!

Sigorta Bilgi Merkezi’nin 5664 SMS Hizmetleri kapsamındaki tüm sorgulamalar, güvenli, kolay ve hızlı bir şekilde, hem web ortamında hem de Android ve iOS işletim sisteminde kullanılabilen mobil uygulaması ile Sigortam360.com’da da karşınıza çıkabiliyor.

SMS sistemi size göre değilse ancak işleri zorlaştırmadan çözme arayışındaysanız, SBM hizmetinin web boyutundan da faydalanabilirsiniz. Bunun için iki basit aşamayı geçmeniz gerekiyor. Sigortam360.com’a üye olmak ve sorgulama yapmak. Bu sayede SBM’nin sağladığı bilgiler size SMS yerine e-posta olarak iletiliyor. Bu hizmetin karşılığı 4 TL ve kredi kartınız ile sistem üzerinden ödenebiliyor.

Vergi Borcu Servisi

Vergi borcunuzu öğrenmek için bir dizi işlemle uğraşmanız gerekmiyor. Arabanızın motorlu taşıtlar vergisi, tapu harcı, öğrenim kredisi harcı, veraset intikal vergisi, yıllık gelir vergisi, KDV ve benzeri tüm vergi borçlarınızı artık cepten sorgulayabilirsiniz. Yurt sınırları dahilindeyken bu servisi kullanarak, şahsınıza ait sürekli ve süreksiz vergileri öğrenebilirsiniz.

Yalnızca BORC TCKN ANNEKIZLIK SOYADI ILK IKI HARF yazıp, 2222‘ye göndermelisiniz. Ücretlendirmesi  sorgu başına 1 TL. Bu hizmetten tüm Turkcell aboneleri yararlanabilir.

https://blogdotcontentboostdotcom.files.wordpress.com/2013/07/sms-marketing2.jpg

https://blogdotcontentboostdotcom.files.wordpress.com/2013/07/sms-marketing2.jpg

KPSS İş İlanları Servisi

KPSS iş ilanları servisinde, kamuya girmek isteyen ve kamuda iş değiştirmek isteyenlere yönelik iş ilanları “KPSS İş İlanları Paketi” ile cebinize ulaşıyor.

Bu hizmeti kullanmak için yapmanız gereken 9090’a KPSS yazıp SMS göndererek abone olmak. Üyeliğiniz haftada 1 TL, aylık 4 TL olarak ücretlendiriliyor. Servise yeni abone olanlar için güzel bir haber ise, yeni üyelere bir defaya mahsus olarak günlük 100 MB internet hediye edilmesi. Servisi iptal etmek isterseniz IPTAL KPSS yazarak 9090’a gönderebilirsiniz. Bu hizmetten tüm Türk Telekom aboneleri yararlanabilir.

 

http://www.akgunyazilim.com.tr/wp-content/uploads/2013/08/smsbilgilendirme-2.jpg

http://www.akgunyazilim.com.tr/wp-content/uploads/2013/08/smsbilgilendirme-2.jpg

Veli Bilgilendirme SMS Servisi

Veliler, bu bilgilendirme paketi ile çocuklarının eğitim durumları hakkındaki her tür bilgiyi (devamsızlık, sınav tarihleri, sınav sonuçları, ödev programları, okul duyuruları vb.) SMS ile cep telefonundan takip edebiliyor.

Çocuğunuzun bilgilerine mobil olarak erişebilmek için, OGRENCI TCKIMLIK NO yazıp 8383’e göndererek paket aboneliğinizi başlatabilirsiniz. Abonelikten çıkmak için ise IPTAL yazıp 8383’e göndererek iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemin karşılığı haftalık 0.5 TL. Bu hizmetten tüm Turkcell aboneleri yararlanabilir.

 

Kamu Haber Paketi Servisi

Kamu Haber paketi ile günün önemli gündem ve mevzuat haberlerini haftada 1 TL, aylık 4 TL ödeyerek takip edebilirsiniz. Ayrıca servise yeni abone olan herkese, bir kereye mahsus olmak üzere günlük 100 MB internet hediye ediliyor. Kamudaki haberleri almak ve gelişmeleri öğrenmek için yapmanız gereken tek şey KAMU yazıp, 9090’a göndermek. Bu hizmetten tüm Türk Telekom aboneleri yararlanabilir.

http://qualitycallcenter.net/wp-content/uploads/2014/08/toplu-sms-1.jpg

http://qualitycallcenter.net/wp-content/uploads/2014/08/toplu-sms-1.jpg

MEB Mobil Bilgi Servisi

Bu servis ile Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında örgün ve yaygın öğretimde, eğitim ve öğretim hayatına devam eden öğrenciler okul bilgilerine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Bu pakete abone olmanın yolu ÖĞRENCİ TC KİMLİK NUMARASI yazıp 8383’e göndermek.

Servis üyeliğini sonlandırmak isterseniz IPTAL yazıp 8383’e SMS gönderebilirsiniz. MEB Mobil Bilgi Servisi aboneliğinin karşılığı ise aylık 2 TL. Bu hizmetten tüm Türk Telekom aboneleri yararlanabilir.