Mobil Arama Motoru Sonuçlarını Yönetmeye Yardımcı 5 Strateji

Lokal aramaların çoğu artık bilgisayarlardan (masaüstü) değil, mobil telefonlar üzerinden yapılıyor. Buna rağmen, küçük ve orta ölçekli (SMB) işletmeler masaüstü stratejilerini mobil pazarlama için de aynı şekilde kullanmaya devam ediyor.

PPM (kişi başı ücretlendirme), PPC(tıklama başına ücretlendirme) ve CTR(tıklanma oranına göre ücretlendirme) masaüstündeki reklam bütçesini ölçümlemede sıklıkla kullanılan metriklerdi. Bu metriklerin modası tamamen geçmiş değil ancak yerini mobil araştırmanın, gücünden avantaj sağlayabileceği metriklerden biri olan mobil aramalara bıraktığı da bir gerçek.  Mobil aramaları kullanmak kadar önemli başka bir konu ise bu aramaları yönetmek. İşte mobil aramalarınızı yönetmenizde size yardımcı olacak 5 işe yarar strateji:

        1.Size Kolay Erişmelerini Sağlayın

Telefon numaranızı diğer adıyla telefon uzantısını işletmeniz için en hızlı ve öncelikli bağlantınız olarak kullanın. Kullanıcılar bu uzantıya tıklama yaptığında hızlı bir şekilde size ulaşır. Bu bir telefon ikonu ya da  “ara” butonu şeklinde olabilir.

 

Telefon uzantıları, akıllı telefon kullanıcılarıyla iletişim kurmak için en doğru ve kısa yoldur, özellikle yerel işletmeler için büyük önem taşır. Tam da bu nedenle, telefon uzantılarından bütün pazarlama aktivitelerinde faydalanılır. (ücretli arama sonuçları, yönlendirme sayfaları, sosyal medya sayfaları, mobil web siteleri ve mobil reklamlar gibi)

        2.Yerel İşletmeler İçin Mesaj: Çevrenizdekiler en kıymetli müşterileriniz!

Kendi bulunduğu, yaşadığı çevreden alışveriş yapan tüketicilerin sayısı her geçen gün artıyor ve bunun sebebi işletmenin yakın bir mesafede konumlanmasından ziyade müşterilerin bu işletmecilere daha çok güvenip, ürün ve hizmetlerinin daha iyi olduğuna inanmaları. Amerikalı tüketicilerin %82’si yerel işletmelerden alışveriş yapıyor ve neredeyse yarısı, gelecek yılki alışverişlerinde yerel ürün ve hizmete daha çok yer vereceğini belirtiyor.

Google’ın bu konu hakkındaki bir araştırmasında durum daha da ileri gidiyor: internetteki araştırmaların %50’si yerele yönelik. Dolayısı ile tüketicilerin, bir işletmenin kendisine yakın olup olmadığını bilmesi hayati önem taşıyor.

        3.Basit Olun

Günümüzün “aşırı data yüklü” toplumunda çok fazla bilgi yüklemesine maruz kalıyoruz. Hayatımızda birbirinden zaman çalan bir çok farklı kararı almakla yüzleşiyoruz. Örneğin; Steve Jobs ve Marc Zuckerberg gibi ünlü liderler, benzer siyah t-shirt ve kot pantolon kombinini giyerek, “ne giymeliyim” konusuna harcanacak enerjiyi minimize edip, daha önemli konulara odaklanmayı uygun görebiliyor. Bu fenomen, karar verme külfeti (decision fatigue) olarak tanımlanıyor.

Tüketicilere basit ve kişiye yönelik arama imkanı sağlayarak kitlenizin işletmenizle nasıl bağlantı kurabileceği hakkındaki tereddütlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu yaparken aklınızda bulunacaklar:

a. Farklı anahtar kelimeler farklı türden eylemler içindir. Öyleyse, tüketicinizi aramalara yönlendirirken geçmişte arattıkları spesifik konulardaki anahtar kelimeleri referans alın. (servis çağır, yemek ısmarla gibi)

b. Anahtar kelimelerinizin doğru yere yönlendirildiğinden emin olun. Örneğin; yeni müşteri veya yeni işletme aramaları, müşteri hizmetleri veya genel bilgi aramalarının tam aksidir. Zıtlıkları ayrıştırın ve öyle yönetin.

        4.Aramalarınız Hangi Kanallardan Geliyor Takip Edin!

Mobil aramaların nereden geldiğini kesin olarak bilmediğiniz için harcamaları da optimize edemeyebilirsiniz. Aramaların kimden geldiğini takip etmek ilk yolmuş gibi görünse de, Lokal Araştırma Birliği ve Thrive Analytics’in 2015 SMB durum raporuna göre; küçük ve orta ölçekli işletmelerin sadece %10’u gelen çağrıları takip ediyor. Bu oran 2014’e kıyasla %6 daha düşük.

Dinamik Numara Eklentisi (DNI); Bu teknoloji sayesinde işletmenize ait tek bir numarayı değiştirmeden, her bir tanıtım kanalına uygun farklılaştırabilirsiniz, Böylelikle size ulaşan aramaların hangi kanallardan geldiğini rahatlıkla raporlayabilirsiniz (facebook, google vs). Telmerics’in raporuna göre DNI teknolojisi aramaların niteliğini %37 iyileştirdi.

        5.Benzersiz Yöntemler:Zengin Arama Verileri

Mobil aramaları, tıklanmaları veya diğer eylemleri değerlendirmek için kullandığınız yöntemlerden farklı yollarla ölçümleyin. Böylece elde ettiğiniz veri, aramanın kalitesiyle ve aramayı yapan kişiyle ilgili çok daha detaylı bilgiler aktarabilir.

Aramayı izleyip ölçmek yerine;

  • Pazarlama kaynağı olarak; arama motoru, anahtar kelime, reklam/kampanya, yönlendirme sayfası, sadece ara reklamı (call-only ad), telefon uzantıları
  • Arayan kişi verisi; telefon numarası, konum, aramanın tarihi/saati, Android/iOS
  • Aramanın türü; hizmet veya satış
  • Aramanın sonucu; arama süresi, şikayet çözümü, bilgi sağlama, satış yapmaya odaklanmayı deneyin.

Tüm bu stratejiler; aramalarınızın etkisini arttırıp, maliyetleri düşürecek ve aranma hacminizi genişletmeye yardımcı olacak.

Mobil cihaz destekli mobil aramalarınızı yönetebilmek için, detaylandırılmış bir strateji geliştirin. Aksi halde, yeni şikayetiniz belki de bir zamanlar çalmasından şikayetçi olduğunuz telefonunuzun alışık olmadığınız sessizliği olabilir.

 

Credit: Young, Wesley. “Stop Using Desktop Conversions For Mobile Search: 6 Strategies To Help Drive Mobile Calls.” Search Engine Land. N.p., 07 Dec. 2015. Web. 12 Feb. 2016.