Mobil Arayüzlerin Psikolojik Hızı

Mobil deneyimler inşa edilirken yapılan en hassas değerlendirmelerden biri mobil arayüzlerin etkileşim hızıdır. Mobil kullanıcı uygulamayı kullanırken oldukça sabırsızdır. İçeriğin yüklenmesi için çok fazla beklemeleri gerekiyorsa, uygulamayı terk etmeme olasılıkları yok denecek kadar azdır. Bu nedenle, uygulamanızın işlem yapma süresinin olduğundan kısa süreli algılanması için yani kullanıcının zihnindeki süreci hızlandırmak için özenli olmanızda fayda var.

Peki, uygulamanızın daha hızlı olmasını nasıl sağlayabilirsiniz? İşte en sevdiğiniz uygulamanızın kullandığı ve farkında olmanız gereken bazı ilginç yöntemler.

https://instagramtr.net/wp-content/uploads/2015/05/Instagramda-beklenen-oluyor-mail-donemi-basliyor.jpeg

https://instagramtr.net/wp-content/uploads/2015/05/Instagramda-beklenen-oluyor-mail-donemi-basliyor.jpeg

Instagram’a bir post -diğer bir deyişle gönderi- eklediğinizde; gönderi, kullanıcı fotoğrafı/videoyu çeker çekmez veya galeriden ekler eklemez arka planda yüklenmeye başlar. Uygulama, Instagram’daki gönderi ekleme sürecinin aşamalarının kendisini (ayarlama & kesme, filtre ekleme, açıklama yazma vb.) avantaja dönüştürür. Kullanıcı bu aşamalardan geçerken, gönderi arka planda yüklenmektedir. Mesaj yükleme veya göstermeye ait bir ilerleme çubuğu yoktur.

Kullanıcı fotoğrafı paylaşır ve akış bölümüne geri döner. Bu noktada uygulama, yükleme sürecini “tamamlar” ve kullanıcıya  yüklediği fotoğrafı hemen gösterir.

Kullanıcının dikkati fotoğrafı yükleme sırasındaki aşamalar ile dağıtılmıştır. Aşamalar tamamlandığında, fotoğraf çoktan yüklenmiş olur. Bu durum adeta kullanıcı için gerçeğin içinde oluşturulmuş bir hız illüzyonu gibidir, fotoğraf olduğundan hızlı bir şekilde yüklenmemiştir.

Bu denli basit bir kullanıcı deneyimi kararının, böylesine bir başarı etkisine sahip olması çok ilginç. Instagramdan önceki fotoğraf paylaşma uygulamalarının da çok benzer bir paylaşım süreci vardı ama kullanıcı süreci tamamlayana kadar fotoğraf paylaşma işlemi başlamazdı.

***

Mesajlaşma, işin özünün hız olduğu başka bir mobil deneyim. Bu deneyimin en popüler uygulamaları olan Whatsapp ve iMessage’ı, kullanıcıyı mesajın nasıl gönderildiği ve teslim edildiği hakkında bilgilendirmesi yönünden kıyaslayalım.

http://www.fortuneturkey.com/Content/images/Haberler/Boyut1/whatsapp-mavi-tik-guncellemesi-nedir-nasil-engellenir-27359-07112014151601.jpg

http://www.fortuneturkey.com/Content/images/Haberler/Boyut1/whatsapp-mavi-tik-guncellemesi-nedir-nasil-engellenir-27359-07112014151601.jpg

Whatsapp mesajın gönderildiğini belirtmek için bir tik işareti kullanıyor ve iletildiğini belirtmek içinse ikinci bir tik işareti.

Uygulamanın akıllıca yaptığı şey, kullanıcıya ilk tik işaretini hızlıca göstermek. Mesajın tamamı Whatsapp sistemine hızlı bir şekilde yüklenmemiş olabilir ama Whatsapp geleceğini varsayıyor ve kullanıcısına anlık bir pozitif belirteçle cevap veriyor. Bu, kullanıcıya Whatsapp’ın mesaj göndermede çok hızlı olduğu hissini veriyor.

iMessage ise aynı pozitif geribildirim döngüsünü yaratamayan farklı bir yaklaşıma sahip.

http://s3.amazonaws.com/digitaltrends-uploads-prod/2015/08/iMessage-Security.jpg

http://s3.amazonaws.com/digitaltrends-uploads-prod/2015/08/iMessage-Security.jpg

Bir kullacı iMessage gönderdiğinde, mavi ilerleme çubuğu mesaj gönderildikçe ekranda ilerliyor. Bu durum, kullanıcının ağ bağlantısına göre değişiklik gösterebiliyor. Eğer fotoğraf gönderiliyorsa, ilerleme çubuğu daha da yavaş ilerleyebiliyor.

Bu neden daha kötü bir deneyim? Kullanıcı kaçınılmaz bir şekilde ilerleme çubuğunun ekranda ilerlemesini izleyecek ve eğer çubuk yavaş ilerliyorsa, uygulamanın hızlı olduğu algısı kaybolacak. Uzun vadede kullanıcının uygulama hakkındaki hislerini de etkilemesi de söz konusu. Üstelik pratikte, Whatsapp ve iMessage’ın bir metin veya görsel içerikli mesajı iletme süreleri yaklaşık olarak birbiriyle aynı.

İki uygulamanın mesaj durumuyla ilgili iletişim kurma biçimlerinin, uygulamanın algılanan hızını etkilemede büyük bir gücü var.

Mobil kullanıcı arayüzü tasarım ve geliştiricilerinin, içeriğin yüklendiğini belirtmek için kullandığı çeşitli düzenlemeler var. Genellikle, kullanıcının içeriğin yüklenmesini beklediği sırada bir şeylerin olduğunu gösterebilmek için birtakım spinner veya ilerleme çubuğu kullanmaya yöneliyorlar.

https://cdn-images-1.medium.com/max/400/1*hSYfv3vUEdZT3s8n7nyY-w.png

https://cdn-images-1.medium.com/max/400/1*hSYfv3vUEdZT3s8n7nyY-w.png

Yakın zamanda bazı uygulamalar içeriğin yüklenme deneyimi sırasındaki hız hissini arttıran ve bekleme gerginliğini azaltan yeni bir yaklaşımı kullanmaya başladı.

Bu uygulamalar içerik yüklenmeden önce içeriğin nerede görüneceğini ve hangi düzende ve formatta olacağını belirtmek için uygulamada bir “iskelet” gösteriyor. Neredeyse bir blueprint (şablon) veya wireframe gibi. İçerik yüklendiğinde hatasız bir geçiş oluyor ve sakin, doğal bir his veriyor.

http://cdn.playbuzz.com/cdn/3f18dc3c-c715-447f-bcc5-179b654e97d8/de413a18-f840-4c28-8cee-dfa709c0a872.jpg

http://cdn.playbuzz.com/cdn/3f18dc3c-c715-447f-bcc5-179b654e97d8/de413a18-f840-4c28-8cee-dfa709c0a872.jpg

Pinterest, mobil uygulama ve web sitesinde benzer bir yaklaşım kullanıyor. Ancak bunu bir adım öteye taşıyor. Her gönderideki imajı analiz ediyor ve imajın hangi ana renge sahip olduğunu keşfediyor. Ardından elde edilen değeri sisteminde saklıyor ve uygulama içeriği yüklediğinde, renklendirilmiş kutu ve asıl imaj arasındaki geçiş oldukça kolay ve sıkıntısız oluyor. Bu yöntem de imajların daha hızlı yüklendiği illüzyonunu yaratıyor.

***

Görüldüğü gibi, mobilin dalgalı sularında sağ kalabilmek için dijital pazarlamacıların bütün denizcilik tüm hünerlerini sergilemeleri gerekiyor. Çünkü mobil cihazlardaki işlem ve eylemlerin giyilebilir bir ortama aktarılması halinde durum olduğundan da kritik bir hal alacak.

Credit: Lubling, Oz. “The “Psychological” Speed of Mobile Interfaces.” Medium. N.p., 25 Mar. 2014. Web. 22 Apr. 2016.