Mobil ile Değişen Alışveriş Alışkanlıkları

Siz de daha önce süper marketin ıssız koridorlarında her nedense kendi kategorisinde bulunmayan bir ürünü aradınız mı ? Ya da düzgün bir şekilde katlanmış t-shirt ler arasında bedeninizi ararken sadece internetten satışı olduğunu öğrendiğiniz oldu mu ?
Alışveriş doğası gereği bazen bu tarz sorunlara yol açabiliyor. Online satıcılar, mobil ile alışveriş deneyimini arttırarak sizi hayal kırıklığına uğrayan bir alıcıdan mutlu bir alıcıya dönüştürmek istiyorlar.

 

Akıllı Telefonlar Markalara Müşteri İç Görülerini Veriyor.

Mobil ortam; bir çok kanaldan satıcılara, müşterilerle her an bağlantı kurabilme şansı veriyor.  Artık cep telefonundan önce ulaşamadıkları alanlarda da müşterilere ulaşabiliyorlar. Bunlara ek olarak mobil bilgiyi analiz etmek markaların kendi pazarları üstüne yoğunlaşmasını ve müşterilerini daha iyi tanımaları anlamına geliyor.
Mobilin yükselişi; email kampanyaları, etkili reklamcılık ve sosyal medya ile devam ediyor. Google, mobil üzerinden yapılan konuşma oranının %29 oranında arttığını ortaya çıkardı.
Deloitte araştırmaları gösteriyor ki akıllı telefon kullananlar kullanmayanlara göre %14 oranında daha fazla mağazalara uğruyor.
Bunun dışında internetten alışverişlerin %34 ü mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Birleşik Devletler’de her geçen yıl mobil kullanıcılar internet siteleri üzerinde %5 daha az zaman harcıyorlar. Bu da gösteriyor ki insanlar alışverişte neyi alıcaklarına daha hızlı karar veriyorlar ve satın alıyorlar. Elbetteki amaç tüketicilerin taleplerini karşılamak ve daha sonrasında onlara çabuk ve sorunsuz bir şekilde hizmet sunabilmek. Tıpkı Google’ın dediği gibi “ Mobil iyi kullanıldığı zaman teknoloji görünmez hale gelir. Müşteriler, onu sadece istedikleri şeyi güzelce veren bir satıcıdan başka bir şey olarak görmeyeceklerdir.”

Eğer markalar, tam anlamıyla mobil potansiyelin avantajını yakalamak istiyorlarsa müşterilerin daha fazla bilgi, rekabetçi fiyat, kupon kodları gibi isteklerine cevap verip müşterilerin isteklerini ince bir şekilde onlara uygun hale getirmeliler.

 

Her Zaman Her Yerde

Müşterilerin ihtiyaçlarını belirleme, onlar mağazaya girdikten sonra da devam etmekte. Son 5 yılda müşterilerin fiziksel olarak dükkana uğraması %57 oranında düşse de hala müşteriler bizzat mağazalara giderek alışveriş yapmakta. Aslında her bir ziyaret 3 kat daha fazla gelir getiren bir hal almış durumda.

Tedarikçiden müşteriye kadar alışveriş sürecinde, üretilen mobil uygulamalar bu konuda oldukça ileri düzeyde hizmet vermekte. Bir çoğu touchscreen catalogue ile birlikte müşterilerin ürünleri incelemesini ve satışın aşamalarını gözlemlemesini sağlayarak üst düzeyde bir hizmet sağlamakta.
Sephore yaptığı araştırmalar sonucu kullanıcıların telefonlarından ürün hakkında daha önce yapılan yorumlara göz attıkları yada benzer ürünleri araştırdıklarını farketmesi üzerine onları satışa yönlendiricek telefon dostu bir mobil uygulama geliştirdi. Google’ın araştırmasına göre akıllı telefon kullanan insanların %82si mağazanın içindeyken bir ürünü alıp almama konusunda telefonlarını kullanıyorlar.
Yine de alıcılar biraz yanar-dönerli, %29u eğer istediğini sitede veya app te bulamıyorsa saniyeler içinde siteden siteye atlıyor. Bu müşterilere ulaşabilmek için markalar mobil bariyerleri indirmeli ve müşteriye hızlı ve alakalı bir deneyim sunmalı. Her şeye karşın sürekli internet bağlantısı müşterileri geçmişe göre daha bilgili hale getiriyor.
Herkes rakiplere,daha önceki satışlara , gelecek ürünlere kolaylıkla ulaşabiliyor.
Aisle Buyer and Amazon Price Check appler ürün fiyatlarını gerçek zamanlı kıyaslanmasına olanak veriyor. Yani bütün olay müşteri ile alakalı. Yine de müşterilerin appte veya sitede gezinip araştırma yapması alışveriş için bir şans kovaladıkları anlamına geliyor.
Eğer marka müşterinin problemini çözebilecek yoldan bir cevap verirse ödüllendirileceğine dair şüphe yok. Mobil uygulama kullanan markaların konuşma oranı kullanmayanlara göre %21 daha fazla. Sitelerine ve uygulamalarına bağlantılı ve eşsiz değerler ekleyebilen markalar, mevcut müşterilerle canlı destek hizmetiyle müşteri sadakatinde ciddi anlamda artış yaşıyorlar.

 

Deloitte’un öngörülerine göre mobil satışların gelecekte artması ancak akıllı telefonların daha ulaşılabilir hale gelmesiyle gerçekleşebilecek bir olgu.
Sözün kısası bu gelişimi sağlayan markalar ileride bu durumdan pişman olmayacaklar.

 

source: https://www.ntrust.com/blog/news-media/shop-by-smartphone-how-mobile-changed-the-shopping-experience/