Android Uygulama Geliştirirken Uzak Durulması Gereken 10 Hata

Android uygulamanızın Google Play uygulama mağazasındaki arama sonuçlarında daha iyi bir sıralamada gelmesi için hazırladığımız bu yazı ile, geliştirdiğiniz mobil uygulamanın daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bazen kaçınmanız gereken hataları bilmek, doğruluğundan emin olmadığınız kişisel tavsiyelere güvenmekten iyidir. Öyleyse uygulama sahibi olarak kaçınmanız gereken 10 hataya bir göz atalım:

 

1.Kullanıcı Dostu Olmayan Uygulama Adı Kullanmak

Kullanıcıların sizi kolaylıkla bulabilmesi için açıklayıcı, basit ve akılda kalıcı bir uygulama adı kullanmanız çok önemli. Örneğin, markayı ve uygulamanın açıklamasını birleştiren bir isim kullanmanız kullanıcılar için çok daha anlamlı olabilir.

2.Uygulama Açıklamasını Optimize Etmemek

Açıklamanın ilk iki satırı kullanıcılar için çok önemlidir. Kullanıcıya önce uygulamanın neyle ilgili olduğunu anlatın, sonra uygulamanın özelliklerini ve aldığı ödülleri yazın.

3.Video Trailer’ı Koymamak

Kısa ve anahtar kelime optimizasyonu yapılmış bir video, uygulamanızın SEO’suna ve kullanıcı kazanmasına yardımcı olur. Çünkü kullanıcılar videoları, uygulama detayları sayfasının en ikna edici parçası olarak görürler.

4.Kişiselleştirmeyi Unutmak

Günümüzdeki kullanıcı eğilimleri göz önünde bulundurulduğunda, bir markanın, kullanıcının beklenti ve isteklerini en iyi şekilde karşılamasının tek yolu kişiselleştirmeden geçer.

O halde, kullanıcıların uygulamayı oylamasına, incelemesine ve “+1”lemesine izin vermeniz gerekir. Google, önerilen uygulamaları bunlara dikkat ederek gösterir.

5.Yalnızca İndirme Sayısına Odaklanmak

Google, uygulama aktivitesi ve indirme süresini ölçer ve ancak kullanıcı uygulamayı bir süre kullandıktan sonra silerse ceza vermez.

6.Uygulamanın Tablet İçin Uyumlu Olmaması

Tabletler, kullanım oranı gün geçtikçe artan mobil cihazlardan biridir. Bu nedenle, uygulamanızı tablet için uyumlu hale getirmek uygulamanızın indirilme sayısını arttırır.

7.Kullanıcı Dostu Olmayan Etiketler Kullanmak

Etiket kullanmamak bir şey, kullanıcı dostu olmayan etiket kullanmak başka bir şey. Dijital dünyadaki gezilerin küçük rehberleri olarak adlandırabileceğimiz etiketlerin kullanımı özenle yaklaşılması gereken bir konu.

Uygulamalarınızın Google Play URL’inde “Google Play” kelimelerini içeren bir link kullanmak yerine, açıklayıcı anahtar kelimeler kullanın. Bu sayede o anahtar kelimelerdeki sıralamanız da artabilir.

8.Popüler Uygulamalarınkine Benzeyen İsimler Kullanmak

Arama sorgularının %50’sini yanlış yazımlar oluşturduğu için, uygulama isminiz popüler uygulamaların isimlerine veya yanlış yazılmış şekline benzer olmamalı. Aksi halde Google otomatik olarak o sorguyu düzeltir ve potansiyel kullanıcının sizin uygulamanıza yönlendirilme olasılığı çok düşük olur.

9.Büyük Boyutlu APK Yapmak

Küçük APK’lar daha çok indirilir ve daha az silinir. Kullanıcılar telefonlarının depolama alanındaki yer azaldığında; büyüklüğüne ve hafızada kapladığı yere göre uygulamaları siler.

10.Uygulamayı Sosyalleştirmemek

Uygulamaların da organik bir yapıya sahip olması gerektiğini unutmayalım, tıpkı kullanıcıları gibi. Bu organik yapı yalnızca değişime açık olmaktan ibaret değil elbette. Aynı zamanda da kullanıcısını, bulunduğu sosyal platformlarda karşılaması anlamına geliyor.

Credit: SEO 2015 – Gökhan Barışkan