Mobil Pazarlama Trendinde Öne Çıkanlar

Hem sosyal hayatımızda hem de iş hayatımızın merkezinde artık mobil cihazlar ve uygulamalar var. Hayatımızı yönlendiren ve günlük hayatta büyük kolaylık sağlayan mobil uygulamalar, farklı amaçlara hizmet eden yeni versiyonlarıyla her geçen gün daha çok kullanılır hale geliyor.

Mekan bulmak, yemek sipariş etmek, taksi çağırmak ya da arkadaşlarımızla sohbet etmek için kullandığımız mobil uygulamalar, 2016’da kullanıcı dostu gelişmiş özellikleriyle daha pratik ve tercih edilir olmak için birbirleriyle yarışmaya devam ediyor. Rekabetin büyüdüğü sektörde dikkate almanız gereken yeni trendleri sizler için derledik.

Videonun Yükselişi

http://teads.tv/press-room/mobile-video-advertisings-growth-spurt/

http://teads.tv/press-room/mobile-video-advertisings-growth-spurt/

Pazarlama, tanıtım ve reklam aktivitelerinde videoları kullanmak son yılların yükselen değerlerinden. Geçen sene, mobil trafiğin %70 oranında büyüdüğünü, bunun %55’ini ise videoların oluşturduğunu düşünürsek; her sene daha fazla marka ve ürün videolara pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak yer vermesinin nedenini daha iyi anlayabiliriz. 2016’da da bu değerlerin yükselmesinin devam etmesi ve mobil videoların pazarlamada daha etkili olması bekleniyor.

 

Artan Uygulamalar

Yapılan araştırmalara göre 2015’te tüketicilerin mobil uygulamalarda geçirdikleri süre, televizyon izlemekten çok daha fazla. Önümüzdeki yıllarda bunun giderek artacağı bekleniyor. En çok kullanılan 5 uygulamanın kullanım süreleri göz önüne alındığında uygulamalarda geçirilen toplam süre, günlük vaktimizin %80’ini alıyor. Google’ın yeni algoritmasıyla uygulamaların da arama sonuçlarında etkin bir şekilde yer alması 2016’da uygulamaların daha da ön plana çıkmasını sağlayacak gibi görünüyor. Bu durum, markalara hem kendi uygulamalarını yaratma hem de uygulama reklamlarını geliştirme fırsatı verecek.

 

Lokasyon Lokasyon Lokasyon

http://screenmediadaily.com/location-based-mobile-ads-influence-real-world-shopping-behavior/

http://screenmediadaily.com/location-based-mobile-ads-influence-real-world-shopping-behavior/

Mobil cihazların özelliklerinden biri olan lokasyon, mobil pazarlamada değeri yeni yeni anlaşılan özelliklerden biri. Google’ın raporuna göre 2016 yılı sonunda mekan bazlı işletmelerin %85’i lokasyon teknolojisini işlerine taşımış olacaklar. Bu da lokasyon bazlı pazarlama stratejilerin özellikle kullanıcı ya da müşterisiyle birebir iletişime geçmek isteyen marka ve ürünler için oldukça kullanılır olacağının göstergesi. Geçtiğimiz senelerde kendini ufak ufak belli etmeye başlayan bu trend de 2016’nın yükselen değerlerinden olacak.

 

Her Ölçek İçin Otomasyon

Pazarlamada otomasyonu kullanmak yakım zamana kadar hep büyük ölçekli şirketlerin ve ajansların öncelikli gündemindeydi. Ancak mobil uygulama ve pazarlamanın gelişmesiyle her ölçekten işletme ve marka için geliştirilmiş ve kişiselleştirilmiş pazarlama otomasyonu daha da önemli hale gelecek.

 

Sohbetin Muhteşem Dönüşü

http://www.slashgear.com/wii-u-miiverse-unveiled-mobile-chat-and-more-03231382/

http://www.slashgear.com/wii-u-miiverse-unveiled-mobile-chat-and-more-03231382/

Eskiden Mirc vardı, ICQ vardı. Sosyal paylaşımların yükselişiyle gücünü yavaşça kaybetti ancak görünen o ki sohbet merkezli uygulamalar mobilde her geçen gün daha da fazla insan tarafından kullanılıyor. Facebook ve Whatsapp kullanıcıları 1 milyar kullanıcıya ulaşırken Çin’de ise WeChat rekor kırmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda da sohbet odaklı uygulamaların artacağına, bunların pazarlama aracı olarak kullanılacağına dair beklentiler var.

 

İçerik Her Şeydir

Son dönemlerin en popüler pazarlama yöntemlerinden biri olan içerik pazarlaması mobilde de yükselişini sürdürmeye devam edecek. Bir ürün ya da markayı direkt reklamlarla kullanıcıya ulaştırmak yerine blog, infografik ya da video gibi kullanıcı ya da müşterinin ilgisini çekecek bilgi verici içeriklerle yönlendirmek mobilde de diğer mecralarda olduğu gibi yükselişine devam edecek.