Mobil Pazarlamada Kaçınılması Gereken Hatalar

Sadece dijital dünyada hayatını sürdüren e-ticaret firmalarının, mobil mecralar için ayrı bir yatırım ve kampanya planlaması yapmaları gerektiği artık kaçınılmaz bir gerçek. Tüketicilerin mobil cihazlarında harcadıkları zaman günden güne artarken, bu kullanıcılara doğru zamanda ulaşmak için desktop yerine mobil reklamlara ağırlık vermek daha yerinde bir karar olabilir.

Pazarda mobilin önemi hızla artarken markaların bazı hayati hatalardan kaçınmaları gerekiyor . Mobil pazarlama aksiyonlarından beklediği verimi alamayan şirketlerin, aşağıdaki hatalara düşmemeye dikkat etmesi elzem hale geliyor.

İşte mobil pazarlamada markaların en sık yaptığı hatalar:

 

Mobil Cihaz Hedeflemelerinin Yapılmaması

Dijital reklam kampanyalarınızı hazırlarken kabca mobil hedeflemenin yapılması tek başına yeterli olmayacaktır. Mobil cihazların işletim sistemine, modeline, ekran çözünürlüğüne ve hatta operatör bilgisine kadar detaylandırıp kampanyalarınızı tam olarak mobile hedefli hale getirmeniz mümkündür.  Google Analytics gibi track toolları kullanarak sitenizi ziyaret eden kullanıcı profillerinin yukarıda bahsettiğimiz verilerine ulaşabilir ve kampanyalarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz.

Örn: Analytics’den aldığınız verilerle hangi konumlarda, hangi cihazlardan daha çok trafik ve dönüşüm elde ettiğinizi analiz edip mobil kampanyalarınızı bu verilere göre düzenleyebilirsiniz.

 

Web Sitenizin Mobile Uyumlu Olmaması

Mobile evrilen dijital dünyada sitenizin mobil uyumlu olmaması, farklı cihazlarda aynı kullanıcı deneyimini sunamamanız mobil kampanyalarınızın tamamına yakınının çöpe gitmesine sebep olabilir. Sitenizin responsive bir yapıda olması, mobil trafiğin satışa dönüşmesinde belki de en önemli faktördür. Bunun için markaya veya ürüne ait sitenin tasarlanması aşamasında responsive özelliğinin mutlaka olması gereklidir. Bir diğer seçenek ise mobile ait ayrı bir tasarıma sahip olmanızdır. Bu seçenek çok tercih edilmese de en başında responsive bir tasarım seçmeyen ve sitesini değiştirmek istemeyen marka sahiplerine bir alternatif sunabilir. Başta Google olmak üzere arama motorlarının mobile uyumlu sitelere daha iyi puan verdiğini ve bu sebeple organik olarak da üst sıralara taşındığının da unutulmaması gerek.

 

Reklamlarınızın Mobile Uyumlu Olmaması

Sitenize ziyaretçi çekmek için tasarladığınız banner ve diğer görsel reklamların mobil cihazlar için uygun olmaması size hem para kaybı hem de kullanıcı deneyiminde bir eksi olarak geri dönecektir. Küçük bir ekranda kocaman, ekranı kaplayan, reklamdaki ana mesajın okunamadığı veya kapatma butonunun bulunmasının zor olduğu bir banner düşünün.  Google Adwords veya Facebook gibi en çok kullanılan reklam networklerinde kampanya ve bannerlarınızı hazırlarken mobile uygun boyutlarda hazırlamayı asla unutmayın. Aksi halde hem dönüşümleriniz düşecek hem de trafiğiniz azalacaktır.

 

Call to Action Kullanılmaması

Mobil internet kullanıcılarının reklamlarınızı kısıtlı bir ekran alanında göreceğini unutmayınız. Kullanacağınız reklam imaj ve metinlerinde kullanıcıyı satış sayfanıza düşürecek kısa ama vurucu cümlelere yer vermelisiniz. Eğer uzun ve anlaması zor cümleler kullanırsanız bu muhtemelen mobil internet kullanıcılarının dikkatinden kaçacaktır.

Örneğin: “Şimdi bu ürünü almanın tam zamanı” yazmaktansa “Hemen Al” yazmak mobil reklamlarda daha yerinde bir kullanımdır.

 

Sosyal Medyanın Doğru Kullanılmaması

Sosyal medya, markaların ücret ödemeden tanıtım yapma fırsatının olduğu değerli bir enstrümandır. Sosyal mecraların yanlış bir şekilde kullanılması hem takipçi sayısının düşmesine hem de bu kanallardan yapılan maaliyetsiz satışların azalmasına sebep olur. Sosyal ağlarda para ile takipçi satın alınması ilk başlarda takipçi sayısında artış olarak gözükse de markanıza ve kitlenize hitap etmeyen kullanıcıların timeline’nında gözükmesine, daha sonra da takipçi sayınızda hızlı düşüşlere sebep olacaktır. Mobil’de sosyal medya denilince akla ilk gelen mecra kuşkusuz Instagram oluyor. Instagram özellikle ürünlerin görsel olarak iyi çekilmiş fotoğraflarını yayınlamak çok önemlidir. Ayrıca satışını yaptığınız ürünlerin günlük yaşamdaki kullanım alanlarını videolar ile kullanıcılarınıza detaylı olarak anlatabilirsiniz, üstelik hiç bir ücret ödemezsiniz. Mobilde takipçileriniz dışında yeni kitlelere ulaşmak için ise ücretli reklamlar vererek hedefinizde kullanıcı profiline ulaşabilirsiniz.