Mobil Pazarlamanın Geleceği İçin 3 Tahmin

Bir yerden bir yere ulaşırken “zaman geçirmek için kullandığımız” mobilin yerini “yaptığımız her şeyin kontrol merkezi olan” mobil alalı çok oldu. Mobil; e-postalarımızı kontrol ettiğimiz, sorularımıza cevaplar aradığımız ve işlerimizi yönettiğimiz bir alan artık. Bir an arkadaşlarımızın fotoğraflarına bakıyorken, başka bir anda ise önemli konuşmalar yapabiliyoruz. İşin en güzel tarafı, bu bilgiler kişisel çıkarımlara değil, güçlü verilere dayanıyor:

  • E-postaların %65’i mobil cihazlardan kontrol ediliyor.
  • Mobilden yapılan aramalar, masaüstünden yapılan aramaları geride bıraktı.
  • Mobile yapılan yatırımlar masaüstü ekranı yatırımlarının 3 katı daha fazla büyüyor.
  • Facebook’un mobilden elde ettiği gelir %78’e ulaştı.

Dijital pazarlamacıların yapılacaklar listesinin başında, mobili sadece bir iletişim kanalı olarak görme fikrinden uzaklaşmak ve iletişimin her noktasındaki etkisinden yararlanmak var gibi görünüyor.

 

http://www.mytotalretail.com/article/the-omnichannel-demands-of-todays-consumers/

http://www.mytotalretail.com/article/the-omnichannel-demands-of-todays-consumers/

  1. OmniChannel: Telefon Konuşmalarının Önemi

Mobil, Omnichannel pazarlamanın savaş alanı olarak belirlendi. Tüketiciler mobili araştırma yapmak ve internet sitelerinde gezinmek için kullandığı kadar, telefonda konuşmak için de tercih ediyorlar. Hatta güncel bir tüketici araştırmasında; tüm yaştan tüketicilerin en önemli görüşmeleri için mobil telefon tercih ettiği bilgisine ulaşıldı. Üstelik iş veya özel hayat ayırt etmeksizin.

Pek çok dijital pazarlama uzmanı dikkatinin tamamını mobil trafiği yönetmeye ve online formların doldurulmasına verirken, tüketicilerin ilgiyle yaklaştığı “konuşma”nın önemini gözden kaçırabiliyor.

Omnichannel, pazarlama stratejinize güç kazandırır. Bu yaklaşımdan tam anlamıyla faydalanabilmek için stratejinizin telefon görüşmelerini de içermesini sağlayın.

 

  1. Yeni CMO’lar : Mobil Veri Bilimcileri

Pazarlama Yöneticilerinin görev tanımlarının veri bilimciliği alanına doğru genişleyeceğini söylemek mümkün. Özellikle de mobil verilere doğru. Emarketer’a göre; bu yılın sonuna doğru dijital reklam harcamalarının yarısından fazlasını mobil harcamalar oluşturacak. Dijital pazarlamacılar mobil aktivitelerindeki değişiklikler için gerçek zamanlı veriden beslenen kararlar alabilecek. Bu sayede daha akıllı pazarlama harcamaları yapacak ve iyileştirilmiş müşteri deneyimine ulaşabilecek.

 

  1. Mobil Aramalar Etkisini Arttırıyor

Mobil aramalar, geçtiğimiz yıla kıyasla desktop aramalarına göre çok daha etkili. Dahası; web, uygulamalar ve sosyal mecralardaki içeriğin ortak paydasını mobil aramalar oluşturuyor. Kitlelere aradıkları bilgiyi en hızlı şekilde ulaştırana kadar da gelişmeye devam edecek. Örneğin Google, mobil araştırma özellikleri –içeriği yalnızca uygulamada arama (app-only) ve uygulamaları indirmeden uygulama akışındaki (stream) içeriği görüntüleme– sunuyor. Böylece kullanıcısına daha fazla kanaldan içerik sağlayarak daha doğru bilgiye erişimini sağlıyor.

Mobil teknolojiler bir süredir çevremizde ancak  potansiyelini kullanmaya yeni başladık. Mobil ile yollarımızın kesişmesi için geçmişte olduğundan daha çok nedeniniz var. Müşterilerinizin dijitaldeki her adımını sizin bahçenizde atmasını istiyorsanız bu potansiyeli iyi değerlendirin.

Credit: Holmen, Eric. “We’re Only Now Tapping the Potential of Mobile Marketing: 3 Predictions for 2016.” Salesforce Blog. N.p., 6 Jan. 2016. Web. 08 Feb. 2016.