Mobil Sosyal Medya

Sosyal medya kullanıcılarının sayısı giderek etkileyici bir hal alıyor. Ancak 2017’de sosyal medyada asıl göze çarpan hikaye, We Are Social’ın son üç yıldır her yıl sunduğu raporlarda olduğu gibi mobil sosyal medya.

Yapılan son araştırmalara göre, mobil sosyal medya kullanımının giderek hızlanan büyümesinde herhangi bir yavaşlama belirtisi görülmüyor.

En yeni veriler, dünya nüfusunun üçte birinden fazlasının, her ay mobil cihazlarla sosyal medya hizmetlerine eriştiğini ve bu rakamın yalnızca geçen yıl 581 milyon arttığını gösteriyor.

 

Bu artışa geniş açıdan bakabileceğiniz bir örnek: Mobil sosyal medya, son 12 ayda her saniye 18’den fazla yeni kullanıcı edinme hızıyla, dünyanın dört bir yanındaki nüfusun yaklaşık olarak % 8’i tarafından kullanılmaya başlandı.

Bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Bu cümleyi okurken harcadığınız sürede, 100’den fazla yeni kullanıcının mobil sosyal medyayı kullanmaya başladığını bilmelisiniz. Tüm bu etkileyici sayılara rağmen, toplam mobil sosyal medya kullanıcı sayısının daha da yüksek olabileceği düşünülüyor.

Dünyanın en iyi mobil mesajlaşma platformlarının çoğu, kullanıcı numaralarını ülkeye göre ayırmıyorlar. Bu nedenle, en yeni resmi en ayrıntılı şekilde bilmek zor. Ancak gördüğümüz veriler, mesajlaşma platformlarının dünyanın çeşitli ülkelerinde en aktif sosyal platformlar olabileceğini gösteriyor. Bunun da küresel sosyal kullanıcı sayısını daha da artırabileceğini söyleyebiliriz.

APAC şu anda dünya internet kullanıcılarının yarıdan fazlası, dünyanın sosyal medya kullanıcılarının % 54’ü ve tüm mobil sosyal medya kullanıcılarının % 56’sına ev sahipliği yapıyor.

Kullanıcı sayısının değişim hızını gösteren en ilginç hikayeye değinelim. Asya-Pasifik, global internet kullanıcılarındaki toplam büyümenin % 70’ini, sosyal medya kullanıcılarındaki büyümenin % 62’sini ve mobil sosyal medya kullanıcılarındaki büyümenin % 64’ünü oluşturuyor.

APAC’deki değişim hızı da yavaşlama belirtisi göstermiyor. 2017’nin Uzak Doğu’da, özellikle Güneydoğu Asya’da büyümek için bir başka tampon yılı olacağını söylebiliriz.

Bununla birlikte, dünyadaki en hızlı büyüyen 10 internet popülasyonunun 7’si Afrika’da. Ancak şu andaki büyüme eğilimleri, kıtada internet penetrasyon seviyeleri % 50’yi geçmeden önce 2020’li yıllara gireceğimizi gösteriyor. Daha cesaretlendirici bir not ekleyelim. Afrika’daki mobil sosyal medya kullanımı 2016’da neredeyse % 50 arttı, bölgedeki % 12’lik nüfusa rağmen, hala büyümek için daha fazla alan olduğu söylenebilir.

Avrupa’daki sosyal medya kullanımı, kıtada 400 milyon toplam kullanıcıyı geçmek için % 5 artarken, mobil sosyal medya, 2016’ya kıyasla% 11 arttı. Bölgedeki 340 milyon kişi, her ay mobil cihazlarla sosyal medya kullanıyor.

Coğrafyaya göre dağılım söz konusu olduğunda…

Orta ve Güney Asya ile Afrika’nın diğerlerine göre düşük düzeyde mobil sosyal medya kullanımını sürdürmeye devam etmesiyle, penetrasyon modelleri genel olarak sosyal medyayla aynı hikayeyi takip ediyor.

mobil sosyal medya

Bununla birlikte, ülkelerin bireysel hikayeleri Doğu Asya ülkelerindeki mobil mesajlaşma platformlarının önemini vurgulayan bazı ilginç nüansları ortaya koyuyor. Özellikle, Güney Kore’nin nüfusunun % 83’ü artık her ay KakaoTalk kullanmaktadır. – Penetrasyon oranı, yalnızca Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde mobil Facebook kullanımı ile aşıldı.

mobil sosyal medya

Toplamda 10 ülkede mobil sosyal medya penetrasyon oranları % 70’in üzerinde. Ancak çoğunluğu Afrika’da olan 43 ülkenin penetrasyon oranı % 10’dan az.

mobil sosyal medya

Sonuç olarak…

Sosyal medya kullanımının toplamı, son 12 ayda % 47 oranında inanılmaz bir artış gösterdi. Mobil sosyal medya % 44 arttı. Her iki temel sosyal gösterge için penetrasyon oranı % 40’ın altında kalıyor. Bu nedenle 2018’de daha etkileyici bir büyüme için yeterli alan olduğu söylenebilir.