Mobil Ticaret Gelirlerini Artırmak için 5 Strateji

Tatil sezonunun eli kulağında: Hazırlıksız yakalanmayacağımıza nasıl emin olacağız?

Tatil sezonuna hazır olmak için bazı bilgiler

Gelecek çeyrek dünyanın her yerindeki perakendeciler için çok önemli olacak, çünkü onların satışlarını yükseltmek ve gelirlerini artırmak için en doğru zaman. Ama rekabetlerle yüzleşmek için nasıl hazır olacaklar? Cevap kolay: özellikle akıllı telefonlar aracılığıyla mobil satışlara odaklanmak.

IMRG’nin son raporuna göre, Capgemini Satışları – Ağustos 2016, tatil sezonu boyunca( Ocak-Haziran) sadece-online perakendecilerin, çok kanallı perakendecilere (hem fiziksel mağazaya hem de online varlığa sahip perakendeciler) göre neredeyse 3 kat büyüme kaydettiğini vurguladı. Dahası; rapor , satışların yüzde 42’sinin bu aygıtlarla tamamlanmasıyla birlikte, mobil ticaret payının; akıllı telefonlarda tamamlanan satışlarının Haziran ayında yüksek bir rekora ulaştığını belirtiyor. – geçen yılın aynı ayındaki yüzde 27 penetrasyon ile karşılaştırıldığında son yıllardaki mobil ticaret satışlarında akıllı telefonların ek yüzde 15 pay aldığı ortaya çıkıyor.-

Netmera portföyünden kullanıcı bilgileri bu trendleri doğruluyor: Sadece-online perakendeciler için mobil hesapların geliri yüzde 45-61 arasındadır. Toplam gelirde uygulamanın payı oldukça yüksek, yüzde 30-40 civarlarında. Çok kanallı perakendecilerle karşılaştırıldığında, bilgiler toplam çevrimiçi gelirlerin yüzde 6-24’ünün sadece uygulamalar aracılığıyla elde edilmesiyle birlikte, mobil hesapların gelirin yüzde 20-40’ını oluşturduğunu gösteriyor.

Yukarıdaki bilgilerden edinebileceğimiz iki önemli sonuç var: sadece-online perakendeciler, çok kanallı perakendecilere göre fazlasıyla üstün ve akıllı telefonlardaki mobil satışlar masaüstü ve tablet satışlarına göre çok daha iyi gidiyor. Bu sonuçlardan kullanıcıların giderek akıllı telefondan satın alımlarını daha rahat neticelendirdikleri; sadece-online perakendecilerin akıllı telefonlar üzerinde  iyi bir kullanıcı deneyimi sağladığı, ve perakendeciler için kilit noktanın önümüzdeki tatil sezonu boyunca mobil ticaret satışlarının yükseltilmesi ve gelirin artırılması olduğu anlamını çıkarabiliriz.

mobil-satis

Akıllı telefonlar aracılığı ile mobil ticaret satışlarının yüzdesi yılbaşı zamanında zirveye ulaşmakla birlikte son iki yılda artmıştır. Bu eğilimin sadece-online perakendeciler için çok daha belirgin olduğu gözlemlenmektedir.

Peki Ya Çok Kanallı Perakendecilik Ne Olacak?

Çok kanallı başarısız olacak mı? Hayır. Bahsedilen bulgular gösteriyor ki çok kanallı deneyim elde etmek kolay değil. Bu perakendecilerin aynı anda birçok kanala odaklanmalarını ve herhangi bir temas noktasında müşteriye ulaştığına emin olabilmek için farklı yaklaşımlar kullanmayı gerektiriyor. Son eMarketer raporunda açıklandığı gibi ‘çok kanallı bir iş yapabilmek için bir kanala özgü olanı değil, kullanıcı merkezli bir yaklaşım edinin; böylece müşteriye tek tek kanal yöneticilerini değil de, ideal bir iletişim kanalını kabul ettirmeyi sağlayın.’

Peki Ya Şimdi?

Önümüzdeki tatil sezonu en iyisini yapmak için perakendecilerin takip etmesi gereken en önemli kurallar:

  • Eğer siz sadece-online bir perakendeciyseniz, akıllı telefonlar son zamanlarda müşterilerin alışveriş yapmak için seçim tercihi olduğundan dolayı, müşterilerinize mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlamak üzere odaklanın.
  • Eğer siz çok kanallı bir perakendeciyseniz, akıllı telefonlarda satınalma yolculuğunu eniyileştirmekle başlayın ama müşterilerinizi derinden anlamaya odaklanın ve onlarla olan iletişiminizi her temas noktasında elinizden geldiğince kişiselleştirin.

Bu kuralları takip ettiğinizden nasıl emin olacaksınız? İşte burada birkaç pratik strateji var.

Tatil sezonu boyunca mobil ticaret satışlarını yükseltmek için en önemli stratejiler

Müşterilerinizin sizin mobil uygulamanız/mobil sitenizle geçmiş deneyimlerini analiz edin.

Kullanıcılarınızın ihtiyaçlarına uygun hale getirilmiş mobil kampanyalarla birlikte onları hedeflemek ve şu an ne satın alacaklarını anlamak için  geçen yaz sezonu boyunca ne satın aldıklarına odaklanmaktan daha iyi bir yol yok.

Kullanıcılarınızı onların favori eşya kategorilerine ve mobildeki en aktif zamanlarına göre ayırın. Sonra ürünler hakkında farklı bilgilerle, özel teklifler ve fiyatlar hakkında kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturarak farklı zamanlarda onlara ulaştırın. Müşterileriniz onları anlamak için zamanınızı harcadığınızı hissedecek ve onlara sağladığınız bilgileri değerli bulacaklar.

Lokasyon bazlı pazarlama kampanyaları oluşturun. Müşterilerinizin doğru zamanda yani fiziksel bir mağazaya yakın bir konumda bulunduklarında doğru bilgiyi( özel teklifler, yeni ürünler…) aldığından emin olun, Geofencing ve iBeacons bazlı kampanyalar mobil pazarlamanın geleceğidir.

Pazarlama kampanyalarını zenginleştirin. Bir kaç kelime ile mesajlarınızı sınırlamayın.  Ürünlerin belirli özelliklerini göstermek için zengin medya kullanın(fotoğraflar,videolar) hatta sadece kullanıcıları gülümsetmek için ilgi çekici içerikler kullanın. Eğer henüz satın almaya hazır olmasalar bile, müşterileriniz sizi hatırlasın.

Her geri bildirime odaklanın. Kampanyalarınızda aldığınız yanıtlarla müşterilerin davranışlarının sürekli izlenmesi pazarlama iletişiminde başarıya ulaşmak için bir sır değildir. Gelecekteki mobil kampanyalarınızı geliştirmek için en iyi bilgi kaynağı, mobil kullanıcılarınızın sizin mesajlarınıza verdiği tepkidir. Rekabet güçlendiğinde ve kullanıcıların ilgisini çekmek için mesajınızı ulaştırma yolunu eniyilemek önem kazandığında: iletişimlerinizi kişiselleştirin, müşterilerin isteklerine göre geri bildirimleri değerlendirin ve elverişsiz olmak yerine yararlı olun, bu tatil sezonu için özellikle gereklidir.

Size harika bir tatil sezonu diliyoruz!

Kaynak: Netmera Blog