Uygulama Gelişimindeki Süreç ve İşletme Bağlantılı Hatalar

Son birkaç yılda mobil uygulamalar, akıllı telefon kullanım oranındaki büyümeyle eş zamanlı olarak popülerlik kazandı. Sadece 2009’da dahi yaklaşık 2.5 milyar ücretli mobil uygulama indirildi ve bu rakamın 2017’de 270 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Buna göre, indirme sayısının çokluğu, uygulamaların kullanıcılarının ilgisini uzun süre koruyamadığını gösteriyor. Verilere göre; bir mobil uygulamadaki etkinliğin %90’ı, uygulama indirildikten sonraki ilk altı ay içinde meydana geliyor.

Akıllara bir soru geliyor: Bir uygulamaya dayanıklılık gücü nasıl eklenir?

Daha doğrusu; yeni bir uygulama geliştirirken nelerden kaçınmalısınız ve sık yapılan hatalar neler. Uygulama tasarım ve geliştirme ajansı Nomtek’e göre; en yaygın hatalar iki kategoriye ayrılıyor: süreç bağlantılı hatalar ve işletme bağlantılı hatalar.

Süreç Bağlantılı Hatalar

Bir işi etraflıca anlamadan önce uygulama tasarlamak, süreç bağlantılı hata örneklerinin başında geliyor. Mobil uygulama başta iyi bir fikir gibi görünse de, kar getirmesinin bir garantisi olmadığını bilmek gerekiyor. Varolmayan veya sanıldığı kadar önemli olmayan bir sorunla karşılaştığında çözüm üretmede başarısız olabilir.

Bir diğer hata; uygulamanın bir kullanıcı yerine herhangi birinin problemini çözmeye girişmesi. Bilindiği üzere, bir uygulamanın başarısı kullanıcısının problemlerini doğrudan tespit edip çözebilmesine bağlıdır. Diğer  bir deyişle, uygulama kullanıma başlanıldığı andan itibaren kısa bir süre içinde kullanıcısına fayda sunabilmelidir. Çoğu uygulama için bu kısa süre, bir veya iki gündür.

Kullanıcının kazancı göz önünde bulundurulduğunda söz konusu olan başka bir yaygın hata ise uygulamanın viralleşeceğini varsaymak. Ne yazık ki, sayılı uygulama böyle bir başarı elde edebiliyor.

Uygulamayı geliştirirken tasarım planını baştan sona ele almamak, süreçle bağlantılı hatalar listesinin önemli maddelerinden biri. Diyelim ki, bir girişimci bir uygulama geliştirme uzmanını işe alıyor ve iş planıyla ilgili genel bilgi veriyor ve bu bilgileri uygulama geliştirirken kullanmasını bekliyor. Eğer uzman, işi tamamen anlayamazsa veya kullanıcı bakış açısına yeterince hakim değilse; iş, kusurlarla dolu ve başarısızlıkla sonuçlanmaya hazır bir ürünle sonuçlanabiliyor.

Bu süreç bağlantılı uygulama geliştirme hataları; tasarımcı, bir proje geliştirirken ölçülebilir hedeflere yer vermediğinde kaynaklanır.

İşletme Bağlantılı Hatalar – Uygulamayı Gelir Kaynağına Dönüştürme Sürecini Erteleme ve Yatırımın Getirisi (ROI)

Çoğu uygulama geliştirme uzmanı, işin kolay bölümünün -kullanıcı tabanının büyümesiyle- gelir akışını yönetmek olduğuna inanıyor. Çok sayıda kullanıcısı olan bir uygulamanın;

aldığı reklamlar, pazar satışı veya Facebook, Google gibi büyük şirketlerden gelecek yüksek miktarlı satın almalar aracılığıyla para kazanacağı düşüncesi çok yaygın.

Ne yazık ki işin aslı hiç de öyle değil. Pek çok uygulama, daha beklenen oranda büyüyemeden ve pazarda bilinirliğe erişemeden çıkmaza giriyor. Bu da sırasıyla; finansal kesintilere ve uygulama kullanıcılarından toplanan verilere bağlı hareket edememeye sebep oluyor.

Örneğin kurumsal bir uygulama olan Springpad, 5 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaşmıştı ancak Haziran 2014’te parası tükendiği için; lansmanından tam altı yıl sonra kapandı. Springpad’in CEO’su Jeff Janer bunu; “Birçok ürün geliştirdik; ama bir iş geliştiremedik.” sözüyle özetliyor.

Yalnızca yeni markalar değil, Twitter gibi bilinen ve çok sayıda sadık kullanıcısı olan markalar bile kesintisiz gelir kaynağı üretmekde zorluk çekiyor. Pazardaki güçlü konumu, sürdürülebilir kâr yaratacak bir karma oluştururken sıkıntı yaşamasını engelleyemiyor.

İşte markanız için yeni bir uygulama geliştirirken karşılaşabileceğiniz sorunlar veya farkında olmadan düşebileceğiniz hatalar.

Risk almak büyük bir atılımda bulunmak değil, işini sağlam bir planla desteklemeden yürütebileceğine inanmaktır.

Credit: Clarke, Tim. “The Key Business and Process-related Mistakes in Mobile Application Development.” Developer Tech. N.p., 25 Jan. 2016. Web. 20 Feb. 2016.