Mobil Uygulama Projeniz için Bilmeniz Gerekenler

Mobil cihazların yaygınlaşması ve bireylerin online kalma sürelerinin artması ile beraber, mobil uygulamalar her geçen gün daha önemli hale geliyor. Firmalar veya uygulama geliştiriciler, gelişen pazarda kullanıcı isteklerini karşılayacak projeleri hayata geçiriyor. Günümüzde mobil uygulama projesi yürütmek eskisi kadar zor olmasa da geliştiricilerin kullanılırlığı ve kârlılığı artırmak için halen daha birçok konuda önemli kararlar vermeleri gerekiyor. Mobil uygulama projenizi başarı ile tamamlamak için aşağıda yer alan süreci uygulayabilirsiniz.

Uygulamayı Geliştirme Amacınızı Belirleyin!

Mobil uygulama projesinin başlangıç aşamasında uygulama geliştirmeye hangi sebep ile başlandığının açık olarak belirlenmesi gerekiyor. Geliştirilmeye başlanacak uygulamanın ürün veya hizmet satışı yaparak para kazanmak, kullanıcıların karşılaştıkları problemleri çözmelerine yardımcı olmak, yeni bir ürünün tanıtımını yapmak ya da kullanıcıları eğlendirmek gibi amaçları olabiliyor. Amacın tam olarak belirlenmesi geliştirme sürecinde oluşabilecek zaman, para ve motivasyon kaybını engellemesi açısından önem taşıyor.

 

http://d2bb8f8g1cmmfi.cloudfront.net/sites/all/themes/mpundit/images/banner_img6_0.png

http://d2bb8f8g1cmmfi.cloudfront.net/sites/all/themes/mpundit/images/banner_img6_0.png

Uygulamanın Hedef Kitlesini Belirleyin!

Mobil uygulama yayınlandığında istenen düzeyde indirilmesi ve kullanılması için belirli bir kitlenin ihtiyaçlarını tam olarak karşılaması gerekiyor. Hedef kitlenin ihtiyaçlarını belirlemek için var olan müşterilerinizin davranışları hakkında e-ticaret siteniz veya CRM aracılığı ile elde ettiğiniz bilgileri, yayınladığınız anketlerde kullanıcıların verdikleri yanıtları kullanabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın yayınlanacağı indirme mağazalarını da bu aşamada belirleyebilirsiniz.

 

Rakip Uygulamaları Analiz Edin!

Mobil uygulama projesi başlamadan önce marketlerde benzer ürünlerin olup olmadığının araştırılması öneriliyor. Rakip uygulamalarının güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesi, hedef kitlenin ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarının anlaşılması daha iyi bir uygulama geliştirmek için yarar sağlıyor. Eğer hedeflediğiniz kitleye hâkim bir rakip uygulama var ise uygulamanızın indirilme ve kullanılma oranının düşük kalmaması için sadeleştirme veya farklılaştırma yoluna gidebilirsiniz.

 

Tasarıma ve Çoklu Platform Desteğine Önem Verin!

Günümüzde HTML5 ve CSS3 gibi standartlar sayesinde geliştiriciler göze hoş gelen, performansı yüksek ara yüzler tasarlayabiliyor. Geliştireceğiniz uygulamanın mobil cihazlar için tasarlanmış bir siteden daha hızlı açılması gerekiyor. Dokunmatik ekran faktörünün göz önünde bulundurulup, rahat kullanım alanı bırakacak şekilde mobil uygulama tasarımının yapılması kullanıcı memnuniyetini yükseltiyor. Uygulama eğer bir oyun ise animasyonların kısa ve hızlı yüklenecek şekilde tasarlanmasına dikkat edilmesi ürüne bağlılık seviyesini yükseltiyor. Ayrıca ürünün yüksek çözünürlüklü ve birden fazla işletim sistemini destekleyecek şekilde geliştirilmesi daha fazla kullanıcıya ulaşılmasını kolaylaştırıyor.

http://bigumigu.com/pub/img/editor/2013-09-20-1379662376-532939232.jpg

http://bigumigu.com/pub/img/editor/2013-09-20-1379662376-532939232.jpg

Test Aşamasına Önem Verin!

Projenin türüne göre yayınlamadan önce uygulamanın açık veya kapalı test sürecinden geçirilmesi sonradan karşılaşılabilecek birçok sorunun engellenmesini sağlıyor. Bu aşamada bulunan hataların son kullanıcının bir daha karşılaşmayacağı şekilde düzeltilmesi ürün yayınlandıktan sonra hem kullanıcı memnuniyetini, hem de markette olumlu görüşlerin sayısını artırıyor. Test sürecinden geçirilmeden marketlerde yayınlanacak bir uygulamanın marka ve firma imajını zedeleyeceğinin unutulmaması gerekiyor.

 

Uygulamanız için Doğru Bir Fiyat Belirleyin!

Mobil uygulama projesi sonucu ortaya çıkacak ürünün fiyatının belirlenmesi için uygulamanın özelliklerinin, geliştirme dönemindeki masrafların ve rakip ürünlerin fiyatlarının göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu aşamada projeye harcanan paranın ne kadar zamanda geri döneceği gibi finansal hesaplamalar önem kazanıyor.

 

Uygulamanız için Tanıtım Stratejisi Oluşturun!

Geliştirme sürecinizi tamamladığınız ve test aşamasını başarı ile geçen uygulamanızı markette yayınlamadan önce tanıtım sürecini planlamanız finansal anlamda başarıyı yakalamanız için önemli hale geliyor. Uygulamanızı web sitelerinde ve sosyal ağlarda oluşturacağınız sayfalarda kullanıcılara tanıtabilirsiniz. Bilinirliği artırmak için internet reklamcılığını kullanabilirsiniz. Qr kodları ile basılı medyada, beacon teknolojisi ile belirli bir alan içerisindeki mobil cihaz kullanıcılarına indirme linki hakkında bilgi verebilirsiniz. Ayrıca detaylı tanıtım planınız için buradaki yazımıza bakmanız da faydalı olacaktır.