Mobil Web’in Yükselişi

Google’ın önderliğinde mobil web yeniden yükselişe geçti. Google, öncelikle mobil web trafiğini kilitleyen uygulama indirme sitelerini cezalandıracağını duyurdu. Ardından Android mobil web sitelerini, native mobil uygulamalarla denkleştirecek yeni özelliklerle çıkageldi. İki duyuru da mobil web’in kullanımını ve kalitesini etkileyecek türdendi. Bunun en belirgin olduğu bölüm; mobil web’in native ekosistemlerdeki gücün ezeli rakibi olarak konumlandırılmasıydı.

Google, haziran ayında Google+ uygulamasını yükleyen kullanıcıların uygulamayı terk etme oranlarına dair bir vaka çalışması yayımladı. Google+’ı indirirken, indirme linki için ayrıca bir yönlendirme sayfasının açılması kullanıcılar tarafından olumsuz karşılandı. Uygulamayı yükleme aşamasındaki kullanıcıların %69’unun yönlendirme sayfası açıldıktan sonra yükleme işlemine son verdiği bilgisi elde edildi. Google, eylülde1 Kasım’dan itibaren yönlendirme sayfası kullanan web sitelerini cezalandıracağını duyurdu. Sonuç: mobil deneyime daha kolay erişime şansı

Google ayrıca mobil web sitelerin kullanımını mobil uygulamalarınki kadar kolaylaştırdı. Önceden bir websiteyi mobil bir cihazın ana ekranı yapmak çok zordu ama Google, web sitelerin mobil cihazın ekranındaki uygulama ve pop upların, native bir uygulamadaki gibi çalıştırabileceği bir yol ekledi. Mobil web sitesi, ana ekranı kaydediyor ve uygulamayı çalıştırabiliyor böylece kullanıcılar indirmeye ihtiyaç duymadan native bir uygulamadakine benzer bir deneyim yaşıyor.

Mobil kullanıcılar için geliştirilen büyük uygulamalar dünyanın her tarafında karşımıza çıkıyor: Örneğin Afrika’daki mobil kullanıcıların %70’i internete uygun fiyatlı mobil cihazlardan giriş yapıyor.

Mobil web’in kullanıcı deneyimi son birkaç yılda büyük gelişme kaydetti; mobil cihazlar güçlendikçe web uygulama programlama arayüzleri (API) de güçlendi ve özellikle geçen yıldan bu yana mobil tarayıcılar gelişti. Mobil cihazlara da yansıyan teknolojik gelişmeler, open webin native web ile rekabetini kolaylaştırdı. Buna ek olarak, tüm organizasyon çeşitleri (kar amacı gütmeyen, akademik, yeni kurulmuş); birden fazla cihazda çalışabilen uygun maliyetli ve basit yapılı bir uygulama geliştirilerek oluşan bu mobil web yığınına karşı avantaj sağlayabilir.

Uygulama mağazaları ve mobil web bir harika. İki farklı dağıtım kanalına sahip ve Gartner araştırma şirketine göre; ikisine de ihtiyacınız var.

Gartner’ın şirketlerin 2016’nın sonuna kadar uzmanlaşmasını önerdiği mobil teknoloji ve yeteneklerine dair 10 tavsiye bir blog postta durum başkan yardımcısının sözleriyle özetleniyor.

Gartner Başkan Yardımcısı ve Araştırmacı Nick Jones: “Çoğu organizasyon, 3 x 3 bir geleceği (3 ana platform: Android, iOS ve Windows ve 3 uygulama yapısı: Native, Hibrit ve Mobil Web) desteklemek için birtakım uygulama geliştirme araçlarına ihtiyaç duyacak. Araç seçimi, her türlü değişikliğe açık ve oldukça karmaşık bir durum haline gelecek. Teknik ve teknik dışı birçok konu (verimlilik ve bayi güvenilirliği gibi) karşı karşıya gelecek ve en büyük organizasyonlar birkaç aracın, gerekli yapı ve platformlara teslim edildiğini aktaran bir portfolyoya ihtiyaç duyacak.”

Mobil web’in yükselişini destekliyor ve gelişmeleri yakından takip ediyorsanız şunu duymak sizi sevindirebilir: tüm bunlar buz dağının yalnızca görünen kısmı.

 

Vogel, Katie Ginder. “The Rise of the Mobile Web – Ionic and the Mobile Web.” Medium. N.p., 16 Feb. 2016. Web. 08 Mar. 2016.