Mobile World Congress 2016 | Öne Çıkanlar

Telefonların Teknik Özellikleri Önemini Yitiriyor

Telefon tasarımları homojenleşen tek özellik değil. Her markanın, öncü, orta seviye veya düşük modelli telefonlarının teknik özellikleri birbirine benziyor. Hepsi kendini geliştiriyor ancak bu kutlama yapmak için bir sebep değil.

Xaiomi dışındaki hiçbir telefon üreticisi, MWC’de en önemli ürünlerini tanıtırken teknik özelliklerini vurgulamadı. Aslında önemli olan cihazların nasıl duygular uyandırdığı hakkındaydı. Bazı stantlardaki ürünlerin yanında teknik özellikleri açıklayan yazılar dahi yoktu. Bunun nedeni büyük ihtimalle katılımcıların ilgisini çekmeyeceğini düşünmeleriydi. Diğer bir deyişle, kimsenin böbürlenecek bir şeyi yoktu çünkü kimse sınırları zorlamıyordu.

Şirketler Müşterilerini Dinliyor

http://icdn8.digitaltrends.com/image/companies-are-listening-to-customers_-970x647.jpg

http://icdn8.digitaltrends.com/image/companies-are-listening-to-customers_-970×647.jpg

Şaşırtıcı bir şekilde, en büyük şirketlerden bazıları daha ince ve marifetli telefonlarını duyurmak yerine daha iyi telefonlar yapmayı denedi. Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge bunun en iyi örneklerinden. Bu iki cihaz daha eski ve piyasadan kaldırılan Galaxy telefonlarının özelliklerini geri getirdi. (su geçirmez gövde ve MikroSD slot gibi) Samsung bununla da kalmayıp, son telefonu Edge’i yaparken elde daha rahat tutulmasına ve daha uzun şarj ömrü olmasına ekstra özen gösterdi. Neden mi? Geçen sene müşterilerinden gelen şarj ömrü süresi şikayetleri sebebiyle.

Yüksek Çözünürlüklü Ses, Sessizce Geliyor…

http://icdn9.digitaltrends.com/image/high-res-audio-quietly-arrives_-720x480.jpg

http://icdn9.digitaltrends.com/image/high-res-audio-quietly-arrives_-720×480.jpg

Birkaç yıldır pek çok telefonun yüksek çözünürlüklü ses destek sistemi vardı ancak hangi çeşit dosyaları ve nasıl destekledikleri hiçbir zaman standartlaştırılamadı. Neyse ki artık her şey çok farklı. Bazı telefon markaları konuyla ilgili açıklama yapmaktan çekinse de Sony Xperia X Performance, LG G5 ve Galaxy S7 gibi büyük markalar aralarındaki ses yarışının seviyesini arttırdı.

Çin’in Yükselişi

Çinli telefon üreticileri henüz Amerikalılar kadar güçlü değil ama siz daha ne olduğunu anlayamadan aradaki farkı kapatacaklarından kuşku yok. Bu yıl ki şovun en gündemdeki açıklamalarından biri Xaiomi’nin Mi 5’iydi. Lenovo, Motorola’yı satın alması  ve Google’ın Tango projesinde yer alacak yeni telefonuyla batıya doğru kuvvetli bir şekilde ilerliyor. Huawei ayrıca Matebook Windows 10 tabletiyle büyük sükse yaptı ve bu sayede Amerika’da gerçek bir marka bilinirliği oluşturmaya başladı.

Son olarak, ZTE ve Gionee ayrıca oyunda kalmaya devam ediyor. Adlarının kanıksanması biraz zaman gerektirecek olsa da dünya çapındaki önemlerini yükselmeye devam ediyor.

Gözler Sevimli Robotların Üzerinde

Adı sizi yanıltmasın. Mobile World Congress yalnızca telefon, tablet veya bilgisayarlardan ibaret değil. Bunun en iyi örneklerinden biri Amazon’un insana benzeyen robotu Pepper. İlk kez 2014 MWC’de tanıtılan sevimli robot bu yıl da yoğun ilgi gördü. İnsan duygularını anlayabilen ilk robot olan Pepper aynı zamanda; 4 mikrofon, 2 adet HD kamera ve bir adet 3D derinlik algılayıcısına sahip. Onu her gördüğünüzde sizi gülümsetmek isteyen bu şirin robot, duygusal bir ses tonuyla konuşabiliyor ve hatta yüz hatlarını yumuşatmak istediğinde göz çevresinde bir köntür belirebiliyor.

Tabletlerin Kimlik Krizleri Sürüyor

http://icdn2.digitaltrends.com/image/read-more-here-tablets-continue-their-identity-crisis-970x546.jpg

http://icdn2.digitaltrends.com/image/read-more-here-tablets-continue-their-identity-crisis-970×546.jpg

Tabletler hala kriz bölgesinde ve kısa bir zamanda durum değişecekmiş gibi görünmüyor. Sadece birkaç yıl önce teknolojinin harikalarından biri gibi görülürken günümüzde varolmaları için geçerli bir sebep söylemek dahi zorlaşıyor.

MWC’de binlerce tablet yoktu ve olan stantlar da varoluş sebeplerini belirtirken oldukça zorlandı. Huawei’nin MateBook tabletinin klavye kasası var ve 2si1 arada formunda bir PC olarak bilinmek istiyor. Hatta Windows 10 ile çalışıyor. BQ da M10 Ubuntu tableti ile PC rotasında ilerleme girişiminde. Buna karşılık ZTE’nin Pro Plus projektör gibi anlamsız bir özellikle çıkış yapıyor. Bir şirket katılımcılara tamamen farklı bir hedef kitleye yönelik her boyutta yeni tabletler gösterdi. Örneğin; 20 cm olanı kesinlikle çocuklar içinken, 25 cm olan çalışanlar içindi. Yine de, tabletler arasındaki asıl fark oldukça azdı.

Uygulamalar Nerede?

http://icdn2.digitaltrends.com/image/apps-tie-1200x800.jpg

http://icdn2.digitaltrends.com/image/apps-tie-1200×800.jpg

Gerçekten, uygulamalar nereye gitti? MWC’de uzunca bir uygulama koridoru vardı ve sıradan kullanıcılar için yeni hiç uygulama yoktu. Aynen CES’te olduğu gibi. Son zamanlarda telefonlarda tüketicileri heyecanlandıracak fazla uygulama yok. iOS ve Android’in uygulama dükkanlarındaki yaratıcılık hevesi söndü. Belki eskiden uygulama yapan dahiler şimdi VR (sanal gerçeklik) üzerinde çalışıyorlardır. Belki de hepsi Kickstarter’da cihaz yapma telaşındalar.

 

Windows Telefonlarına Veda

http://icdn1.digitaltrends.com/image/windows-10-phone-v2-1500x1000.jpg

http://icdn1.digitaltrends.com/image/windows-10-phone-v2-1500×1000.jpg

Bu yılki fuardaki Windows telefonlarının sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Nokia’nın telefon üretici kimliğinin ölmesi Microsoft’un uzun süreli sorunu olan OS’in de sonunu getirdi ve Windows 10  işleri yoluna koyabilmek için yeterli olmadı. Tıpkı BlackBerry 10 ve FireFox OS’de olduğu gibi, Android-iOs tekelini yıkacak alternatifleri görememek üzücü. Yakın bir zamanda mobil cihazlar için Windows 10’a yatırım yapmamanızı tavsiye ederiz.

Mark Zuckerberg Hayal Ettiğinizden Bile Daha Güçlü

http://icdn3.digitaltrends.com/image/mark-zuckerberg-is-even-more-powerful-than-you-imagined-970x647.jpg

http://icdn3.digitaltrends.com/image/mark-zuckerberg-is-even-more-powerful-than-you-imagined-970×647.jpg

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, şu an teknolojideki en büyük isim. MWC’deki tavrı ve hareketleri bunun en büyük kanıtı. Zuck, Samsung’un Galaxy S7 eventinde konuştu ve Mobile World Congress’in keynote’larından biriydi. Sanal gerçekliği sosyalleştirmekle (Facebook Oculus’ü aldı) ilgili planlarının başlıklarından bahsetti ve şov boyunca Facebook’un “beğen” tuşunun ifade ve duygu eklenmiş yeni tasarımını tanıttı. Zuckerberg’in aktardıkları her türlü mobil haberin üzerinde çıktı. Neredeyse atılan her tweet ve yazılan her makale onun şovuna odaklandı.

En ilginç an, Mark sahneye çıktığında etrafında rock yıldızını karşılayan gençler edasında toplanan inanılmaz bir basın topluluğu belirdiğinde yaşandı. Her ne kadar Gear VR gözlüklerini takıp şovu yerlerinden takip etmeleri gerekliyse de bundan kaçınılamadı. Samsung, VR tanıtım gösterisi tarihindeki en kalabalık kitleye sahipti.

Sony Yolunu Kaybetti

Sony’nin nesi var böyle? Birçok ürününü hepimiz seviyoruz ama özellikle bu yıl ne istediğini hiç bilmiyormuş gibi görünüyor.

Sony birkaç yeni konsepti lanse etti ancak bunlar hakkında detaylı bilgiler paylaşmaya pek hevesli değildi. MWC’de bir Amazon Echo botu, üç yeni Xperia telefonu, bir fütüristik masa projektörü ve ürünlerin ne zaman marketlerde olacağına veya nasıl çalıştıklarına dair sıfır gerçek bilgi vardı. Bu yılın başlarında çok kalabalık ve uzun süren bir basın konferansı düzenlemişti. Toplantıda, ne bir sonraki ürünlerinin duyurusu ile ilgili ne de farklı bir konuda ilgi çekici bir başlık vardı. Bu günlerde Sony’nin aklından geçenleri okumak imkansız.

Kendinizi 5G, Grafen ve Li-Fi için Hazırlayın

http://icdn4.digitaltrends.com/image/prepare-to-hear-about-5g-graphene-and-li-fi-970x647.jpg

http://icdn4.digitaltrends.com/image/prepare-to-hear-about-5g-graphene-and-li-fi-970×647.jpg

Bazen teknoloji devrimi tek bir üründen ibarettir. Dronlar, 3D yazıcılar ve uçan kaykaylar (hoverboardlar) oldukça dikkat çekici ve heyecanlandırıcı ama 5G mobil ağ ve Li-fi kadar değil. 5G mobil ağları ile internettte hiç olmadığı kadar hızlı gezinmek ve internet deneyimini yepyeni bir seviyede yaşamak mümkün olacak. Diğer yandan Li-Fi; tıpkı Wi-Fi gibi ama verileri iletirken radyo dalgaları yerine ışığı kullanacak ve grafen (graphene), gelecek kuşakların süper-değişken teknolojik ürün ve aygıtlarını bir arada tutacak bir materyal olacak. Bu teknolojik gelişmeleri görmek için birkaç yıl gerekebilir ama üçü de birbirinden büyük değişimlerin habercisi.

Mobil, Arabaları Ele Geçiriyor

Arabalar yavaşça devasa teknolojik oyuncaklara dönüşüyor. Bu yıl, Ford dahi çeşitli araba fonksiyonlarını kontrol eden uygulamalarını gösterirken, kendini bir mobilite şirketi olarak çağırmaya başladı. Samsung Auto Connect (otomatik bağlanma) sistemini açıkladı ve Volvo, Summit ve Qualcomm ayrıca duyurular yaptı.

Araba şirketlerinin öğrendiği bir şey var: eğer ileri gitmek istiyorlarsa teknolojik parçalarını tanıtmaları gerekiyor. Bu yıl CES’nin Ocak ayında gerçekleştirilen Detroit Otomobil Şovu’ndan daha büyük ve daha iyi araba duyurularına ev sahipliği yapması hiç tesadüf değil.

 

Credit: Camp, Jeffrey Van. “16 Trends from Mobile World Congress That Will Reshape the Year Ahead.” Digital Trends. N.p., 26 Feb. 2016. Web. 04 Mar. 2016.