Müşteri Deneyiminizi Mobil ile İyileştirmenin 4 Yolu

 

Teknoloji, her yerde müşteri ve markalar arasındaki etkileşimin nasıl sağlanacağına etki ediyor. Bu etkinin itici güçlerinden biri hiç kuşkusuz mobil cihazlar. Mobil cihazlar, neredeyse her müşterinin arzu edeceği iki şey sağlar: hız ve anlık tüketim. Peki, bunun dijital pazarlamacıları ilgilendiren kısmı ne?

 

Öncelikle, ürünlerin mobil cihazlar üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde satın alınması olabilir. Criteonun 2015 mobil ticaret raporuna göre, e-ticaret faaliyetlerinin %30’u mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor.

 

Bunun dijital pazarlamacılar için anlamı şudur:

  • Markalarını rakiplerinden farklılaştırmak
  • Müşterileriyle etkileşime geçmek
  • Müşterilerini etkilemenin yeni yollarını aramak

 

Dijital pazarlamacıların mobildeki müşteri deneyimini yeniden canlandıran 4 alan karşınızda:

  1. Mobil Uygulamalar

Günümüzde mobil uyumlu web sitesi, mobil platformlardaki ticaret için bir giriş kapısı niteliğinde. Müşteriler, bu kapıdan girdiklerinde markaların kendilerini anlamlı, özel ve farklı hissettireceğinden emin olmalı. Bunu sağlamak için de pek çok dijital pazarlamacının faydalandığı, “mobil uygulamaları” tercih etmelisiniz.

Mobil-Uygulamalar

  1. Temassız Ödeme

Apple’ın Apple Watch ile markete girmesi sonucunda, tüketiciler temassız ödeme kolaylığıyla buluştu. Öyle ki, telefonunuzu cebinizden çıkarmak zorunda dahi değilsiniz. Mobil cüzdanlar temassız ödemeyi daha da ileri götürdü ve geri ödeme bedeli yerine geçebilen mobil kuponların değer kazanması için bir havuz oluşturma fırsatı yarattı. Bu sayede indirimler, tüketicilerin alışverişlerine hızlı ve kolay bir şekilde dahil edilebildi.

https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwiRxtq3lO_PAhVE2hoKHXIMAhUQjxwIAw&url=https%3A%2F%2Fblog.passkit.com%2Fwill-the-apple-watch-drive-apple-pay-adoption%2F&psig=AFQjCNHW71Zzh3yr_E5HDETO23nEQwauzg&ust=1477251386159246

https://blog.passkit.com/will-the-apple-watch-drive-apple-pay-adoption/

  1. Lokasyon 

GPS fonksiyonu, modern akıllı telefonlarda şimdi çok daha yaygın ve hatasız bir şekilde karşımıza çıkıyor. Dijital pazarlamacılar, alışveriş halindeki tüketicilerininin coğrafi konumuna göre anlık ve kişiselleştirilmiş teklifler sunabilir. Starbucks ve Asda, 2014 Noeli boyunca lokasyon hedefli reklamcılık faaliyetlerini gerçekleştirdiler ve sonucunda mağaza civarındaki müşteri sayısında artış gözlemlediler.

Tesco, aynı stratejinin başka bir uygulaması olarak,  bir müşterinin mağazaya girmesiyle mağaza içindeki beaconların müşteriyi tanıması ve onlara uygun teklifleri, indirimleri ve gerekli bilgileri iletmesi de dahil edilebilir.

  1. Paylaşım Ekonomisi

Mobildeki son dönüşümlerden bir başkası ise, tüketicilerin ürünleri paylaşmak yerine sahiplenmesi. Tüketiciler, bazı ürünleri kiralamak istememesine rağmen kıyafet, mücevher, çanta, araba ve hatta elektronik araçlarını kiralamakta sakınca görmüyor. The Handbag Rental’da ve Girl Meets Dress’te de görülebileceği gibi, bu model tüketici ve marka arasında bir bağlılık oluşturabiliyor.