Müşteri Odaklı Mobil Pazarlama Kampanyanız İçin 5 Tüyo

Müşteri her zaman haklıdır. Pazarlama iletişiminin merkezinde olacak kadar da önceliklidir. Günümüz şartlarında müşteri odaklı bir yapıyı benimsemek zor değildir ve mobil cihazlar bu yapıyı desteklemek için yığınla seçenek sunmaktadır.

Tam da şu anda, muazzam çözümlere sahibiz. Pazarlama satış hunisi, mobil pazarlamanın pozitif niteliklerinden hiç olmadığı kadar etkilenmiş durumda. Dijital reklam geliri, mobil pazarlamanın etkisi sayesinde 2015’in ilk çeyreğinde %19luk bir sıçrama yaptı.

Öncelikli hedefiniz müşteri iletişimi ve müşteri odaklı mobil pazarlama modellerinin dinamik etkileşimleri olmalı. Haydi, başlayalım:

Tüyo 1: Anahtar Performans Göstergelerinizi (KPI’larınızı) Kontrol Edin

Anahtar performans göstergeleri pazarlamanın can alıcı ölçütleridir. Müşteri odaklı data, stratejileri yürütür ve çözüme olanak verir. Satış ölçülerini bir araya getirip, önemli eğilimleri, link tıklama oranlarınızı ve düşüş gösteren bölümleri inceleyin.

Tüyo 2: Günümüz Sosyal Medya Uygulamalarının Trend ve Teknolojisini Takip Edin

Sosyal medya uygulama pazarı, mobil dünyanın patlayan ekonomisidir. Marketteki uygulamanızın 1 yıldız artmasının etkisi yüzde 340’ın üzerinde olabilir. Uygulamanızın marketin ilk sayfasında yer alıp almaması mobil pazarlama stratejiniz için ölüm kalım niteliğinde olabilir.

“Sosyal medya mobil uygulamaları pazarlama kampanyanızın en temel taşıdır.”

Mobil temelli müşterilerin %60’ı cihazlarından birincil internet erişim kaynağı olarak faydalanmaktadır. Bu nedenle, sosyal medya platformunuzu Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya ağları üzerinden genişletmelisiniz. Yalnızca gözlem yapmak yerine aktif olarak iletişime geçmeyi deneyin. Özellikle Twitter ve LinkedIn, müşterilerinizle konuşma ortamı sağlayan, mobil pazarlamacıların hünerlerini gösterebilecekleri etkili platformlardandır.

Tüyo 3: Tüketicileri Müşteri Odaklı İçgörülerle Kazanın

Müşteri odaklı fırsatlar, içgörüler toplandıktan sonra ortaya çıkar. Müşteri kazanma stratejileri değişebilir bu nedenle müşteri odaklı içgörüleri takip etmek gereklidir. Doğru içgörüler kullanıldığında tüketicinin satın alma sıklığında artış görülebilir. Her bir müşteri segmentini analiz etmeli ve doğru içgörüleri elde etmek için sağlam bir data havuzu oluşturmalısınız.

Tüyo 4: Kampanyalarınızı Test Etmeden Yayınlamayın

Başarılı müşteri odaklı mobil pazarlama stratejileri için test aşamasına öncelik verilmelidir.

Mobil pazarlama takımınız, kampanyaları yayına almadan önce tüm adımlarını test etmeli ve tüm kurguların doğru çalıştığına emin olmalıdır.

Tüyo 5: Kullanıcılarınızdan Geri Bildirim İsteyin

Kampanya kurgularınızdaki dinamiklere bağlı olarak, müşteriler doğrudan geri bildirim sağlamaya istekli olabilirler. Anahtar performans göstergelerine bakarak kampanya performansı ölçümlenirken bir taraftan da kullanıcılardan sürekli olarak geri bildirim istenmeli, geri bildirimlere göre kampanya kurgusunda gerekli değişiklikler yapılmalıdır. 

Deneyebileceğiniz bu 5 tüyo ile etkili bir müşteri odaklı mobil pazarlama kampanyası yaratabilirsiniz.