Müşteri Yolculuğunun Kalbi: Mobil

 

Artık internette dolaşmıyoruz, internette yaşıyoruz. Bir banka kuyruğundayken e-postalarımızı kontrol ediyor, araba kullanırken navigasyon ile yönlendiriliyoruz. Bunun için, dijital pazarlamacıların mobil uygulama ve mobil uyumlu web sitelerinin de ötesinde düşünmeleri gerekiyor. Çünkü mobil küçük bir ekrandan ibaret değil; yaşamanın bir yolu ve müşteri yolculuğunun kalbi. Dolayısıyla konu mobil olunca, dijital pazarlamacıların daha büyük düşünmesi gerekiyor. İşte nedenleri:

Mobil Her Adımımızda Yanımızdadır

Gün içinde ortalama 150 kere telefonumuzu kontrole diyoruz. Neredeyse birbirimizden ayrılmaz haldeyiz. Arama yapma, kısa mesaj atma, fotoğrafları paylaşma, sosyal medyayı kontrol etme gibi uzadıkça uzayan bir etkinlik listemiz var. Mobil, modern hayatımızın çok büyük bir bölümünü destekliyor. Google’a göre, akıllı telefon kullanıcılarının %91’i, bir işin tam ortasında veya fikir üretme aşamasındayken telefonlarından yararlanıyor.

Tüm bunların müşteri yolcuğuna nasıl etki edebileceğini bir düşünün. Müşterileriniz mobili; bir şey keşfetme, öğrenme veya aksiyon almak için kullanırken size rastlayabilmeli.

 

Mobil Kişiseldir

Mobil, kişiselleştirmeye dair yeni bir alan açtı ve dijital pazarlamacılara, müşterileriyle aralarında derin bir bağlantı kurma şansı verdi. Mobil sayesinde, dijital pazarlamacılar hedeflenmiş reklam ve bildirilerini müşterilerine belirli bir zaman, mekan ve event gözeterek iletebiliyorlar. Dahası, dijital pazarlamacılar hedef kitleleriyle yeni kanallar aracılığıyla bağlantı kurabiliyorlar, böylelikle oluşan bağlantı daha da kişiselleşiyor.

Artık markalara mesaj atabiliyor, sesimizi duyurabiliyor, sosyal medyadan bağlantı kurabiliyoruz. Çok daha kişisel ve öncelikli bir durum için “click to call (aramak için tıkla)” seçeneğini tercih edebiliyoruz.

 

Mobil Kullanışlıdır

Mobil, pratik ve kullanışlı yapısı ile hayatımızı kolaylaştırır. İnsanlar, markalar ve evrendeki tüm bilgilerle aramızdaki bağlantı ve değişmez refakatçimizdir. Markaların mobilin kolay erişilebilir özelliğinden faydalanma imkanı vardır. Bu sayede potansiyel ve mevcut müşterilerine istedikleri bilgiyi istedikleri anda verebilirler.

Bir Google araştırmasına göre;

  • Akıllı telefon kullanıcılarının %58’i hızlı alışveriş yapabilecekleri mobil site veya uygulaması olan firmaları tercih etme eğilimindeler.
  • Benzer şekilde, akıllı telefon kullanıcılarının %69’u aradıkları sorulara kolaylıkla cevap bulabilecekleri mobil site veya uygulama sahibi firmalara yöneliyor.

 

Mobil Online ve Offline Arasındaki Köprüdür

Dijital pazarlamacılar şunu her zaman hatırlamalıdır; Mobil dijitalin ötesindedir!

Offline haldeki davranışlarımızı ve online etkileşimlerimizi etkiler. Mobil bir telefondaki en sık kullanılan iki aktivite mesajlaşma ve aramadır.

Dijital pazarlamacılar, dar bir dijital bakış açısına sahip olmayıp, mobili yalnızca online bir kanal olarak sınıflandırmamalılar. BIA/Kelsey, 2019’a kadar mobil üzerinden gelecek iş ile ilgili çağrıların 162 milyar adete erişeceğini tahmin ediyor. Invoca araştırması, çağrıların yarısından fazlasının doğrudan mobil pazarlama sonucu ile elde edileceğini belirtiyor.

 

Temel Bilgiler

Konu mobil olunca, dijital pazarlamacılar bir köşede oturup saf dışı kalmamalı. Özetle, mobil stratejiniz için bilmeniz gerekenler:

  • Mobili bir kanal veya evreyle sınırlamayın: Müşterilerinize istedikleri şekilde katılım yapma şansı verin, bu alışveriş yapmak da olabilir yalnızca araştırmak da.
  • “Kişiselleştirme”den faydalanın: En iyi zamanda, en iyi mesajı göndermek için pazarlama kanallarınız üzerinden üreyen verileri kullanın.
  • Kolaylaştırın: Küçük ekran zahmetli alan demek değildir. Günümüz teknolojisi, tüketicilerinizin anlaması ve kullanması kolay dokunmatik ekranı deneyimlemelerine izin veriyor. Göz ardı etmeyin.
  • Offline’ın önemini unutmayın: Dijital dünya ve gerçek dünyayı ayıran belirgin çizgiler ortadan kalktı. Bu gerçekle yüzleşin ve tüketicilerinizi offlineda etkin olmaları için cesaretlendirin. Bir aramanın, bir tıklamaktan daha kolay olduğu anlar vardır.

Mobil büyük bir pazar ve her geçen gün kendini yeniliyor. Bir dijital pazarlamacı olarak, mobili stratejilerinize dahil etmekten çekinmeyin ve etkili kullanımını destekleyin. Unutmayın, oyunu izlemeye değil oynamaya geldiniz.

 

Credit: “Why Is Mobile at the Heart of the Customer Journey.” Blogs.oracle.com. N.p. 15 Oct. 2015. Web