Nesnelerin İnterneti Dünyasına Mobil’in Etkisi

Pazarlamacılar hiç durmadan  “Mobil’in Son Parlayacak Yıldızı” ‘nın peşine düşüyorlar.  5G,  BLE, NFC, RWD gibi kısaltmaların ardındaki teknolojilere odaklanıp Yapay Zeka(AI), Sanal Gerçeklik(VR) ve Nesnelerin İnterneti(IoT) gibi sürekli yeni bir teknoloji platformu arıyorlar.

Ancak, mobil yerine yeni bir platformu aramak için bu hayalperest arayışı durdurmanın zamanı geldi. Bunun yerine yeni marka deneyimleri sağlamak için tüm bu komşu teknolojilerin, mobil ile aktive olacağı bir modele odaklanmak gerekecek.

TheInternetOfCars

http://www.motus.com/wp-content/uploads/2016/02/TheInternetOfCars.jpg

Geçtiğimiz 10 yılda akıllı telefonlar, sensörler ile donatılmış bir nevi kara delik haline geldiler, ne var ki sensörler, teknoloji çevrelerinde beklenen patlamayı yapamadı. Fakat şimdi sensörler ve bağlantılar, akıllı telefonlardan bileklerimize, vücudumuza, arabalarımıza, televizyonlarımıza hatta çevremizdeki görünmez diğer alanlara yerleşerek gittikçe genişliyor.

Nesnelerin interneti, dijital platformlar ve teknoloji sağlayıcılar arasında şiddetli bir yer değiştirmenin, bir parçalanmanın ve rekabette yeni bir düzene geçileceğinin sinyallerini veriyor.

Nesnelerin interneti ayrıca marka bağlılığının yeniden tanımlanması için pazarlamacılara yeni fırsatlar verecek. Rekabette geri düşmemek için:

1.Tüketicileri dinleyin ve gerçek davranışlarını analiz edin.

2.Müşterilerinizle daha sık ve daha yakın ilişkiler oluşturun.

3.Müşteri deneyimlerini farklılaştırın.

4.Yeni teklifler ve iş modelleri geliştirin.

http://cdn.pymnts.com/wp-content/uploads/2015/12/Internet-Of-Things.jpg

http://cdn.pymnts.com/wp-content/uploads/2015/12/Internet-Of-Things.jpg

Yine de son kullanıcıyı hedefleyen pazarlamacılar nesnelerin internetinde başarıya mobil aracılığı ile ulaşacaklar. Bunu yapmanın yolu, giderek birbirine bağlantılı hale gelen teknolojide mobilin rolünün nasıl evrimleşeceğini görmek:

  1. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde pazarlamacılar, nesnelerin interneti kullanımında ortaya çıkacak sorunlara mobil aracılığı ile çözümler geliştirmeye başlayacaklar. İlk olarak akıllı telefonların arayüzlerinin, uzaktan kumanda olarak  kullanıldığı bağlantı deneyimlerini senaryolaştırmaya ihtiyacınız olacak. Bunun anlamı; tasarlanacak mobil uygulamanın diğer sensörler ve internete bağlı eşyalara otomatik olarak bağlanması ve gerekli dataların çok hızlı bir şekilde aktarılması ile olacak.
  1.  5 yıl içinde pazarlamacılar mobil ile nesnelerin internetinin birleşeceğini ön görecekler. Mobil ile nesneler arasında data kullanımıyla oluşan ilişkiden olumlu yanıtlar geldikçe, pazarlamacılar tüketicilerin ihtiyaçlarını anlamaya başlamalı ve proaktif bir şekilde hedefli bilgiler göndermeliler. Bunun anlamı; akıllı telefonlar, internete bağlı çeşitli nesnelerin kullanımının devamını sağlayarak tüketici kimliklerini belirleyici bir köprü görevi üstlenecekler.
  1. Gelecek 10 Yıl içinde pazarlamacılar kazandıkları tecrübeleri mobil çözümler olarak ortaya koyacaklar. Mobil hala önemini koruyacak fakat neredeyse görünmez hale gelecek. Işıklar açılacak ve ruh halinize uygun olarak seçilen bir müzik otomatik olarak çalmaya başlayacak. Davi Rose’un dediği gibi; Nesneler büyülü hale gelecek: Teknolojiler, neredeyse büyülü hale gelmiş ve otomatikleşmiş tecrübelerin arkasına düşecekler. Gelişmeye devam eden akıllı telefonlar; arayüzlerin azaldığı, kullanıcı kimliği ile kişisel kontrolün daha çok arttığı ve internete bağlı cihazlarla direkt olarak bağlantı kuran bir ortama teslim olacak.