Nesnelerin İnterneti ile Müşteri Bağlılığı ve Veri Toplama

Akıllı telefon çağının dijital pazarlamacıları çoğunlukla müşteri bağlılığına çift yönlü bir değer ilişkisi olarak yaklaşmaktan hoşlanmıştır. Bu değer ilişkisinin taraflarını da pazarlamacılar ve hedeflerindeki tüketiciler şeklinde belirlemişlerdir. Basit bir anlatımla; pazarlamacı bir mesaj (teklif, kupon vb.) iletir, tüketici gönderilen mesajı bir cihaz üzerinden kabul ederdi.
Gelecek yıl bu hesabın önemli ölçüde dönüşüm yaşamasını bekleyebiliriz. İnternetle bağlantılı hale gelen nesnelerin sayısı arttırkça, pazarlamacılar duruma gereken tepkiyi vermek ve tüketicilerinin (çeşitliliği gittikçe artan) “internet bağlantılı nesneler” ile etkileşimleriyle uygun bir şekilde hareket etmek zorunda kalacak. Gartner 2020 yılına kadar 26 milyar internet erişimi ve yapay zekası olan ürün kullanacağımızı tahmin ediyor.
Peki bu dönüşümler sizin işletmeniz/işiniz için ne ifade ediyor?
Yeni başlayan işletmeler için anlamı; pazarlamacıların müşteri yolculuğuna bakış açılarını değiştirmek zorunda oldukları. Tüketicilerinizle kaynaşmadan önceki adımınız, onlar daha “mağazada” veya “ekranda”yken-aynı zamanda da nesnelerin internetiyle etkileşim halindeyken-doğru mesajla kaynaşmalarını sağlamak olmalı.
EV

http://www.ebuyer.com/blog/wp-content/uploads/2015/01/smart-house.jpg

http://www.ebuyer.com/blog/wp-content/uploads/2015/01/smart-house.jpg

Haydi evden başlayalım. Nesnelerin internetinin web erişimli buz dolabı, çamaşır makinesi ve mikrodalga gibi eğlenceli kısmının yanında; Google (Nest ürünleriyle), Amazon (Echo cihazı ile) ve Apple (yeni Apple Tv’nin Siri yetenekleriyle) tarafından tüketici evlerine doğru daha ciddi bir penetrasyon görmeye başladık. Bütün bunlar bu markaların, eşi benzeri olmayan bir şekilde kullanıcıların evinde varlık gösterdiği anlamına geliyor.

Amazon’un hala başlangıç aşamasındaki Echo cihazı, şu an aralarındaki en hırslı olanı. Haberleri aktarabiliyor ve hava durumu hakkında bilgi verebiliyor. Ancak pazarlamacılar için çok daha önemlisi, şu an dahi alışveriş listelerini (“Daha fazla ketçaba ihtiyacımız var.”) toplayabiliyor ve mobil bir uygulamaya ekleyebiliyor.

Eğer bir satış noktası olarak hizmet veriyorsanız veya iyi üretimler yapan bir müşteriyseniz, bunlar size ne anlatıyor? Amazon, Apple veya Google tarafından “aracıları ortadan kaldırma” aksiyonunun daha ileri gitmesinin önüne nasıl geçersiniz?

İŞLETME

http://www.europeanbusinessreview.com/wp-content/uploads/2014/04/unlocking_internet-537x350.jpg

http://www.europeanbusinessreview.com/wp-content/uploads/2014/04/unlocking_internet-537×350.jpg

Nesnelerin internetinin büyük fırsatlar diyarının sınırları evin dışına da taşıyor. İronik bir şekilde, nesnelerin interneti şimdiki “bina” ve “tıklama” arasındaki ayrımı azaltıyor. Pazarlamacılar, işletmelerindeki alanları -dijital pazarlamacıların web sitelerde ve uygulamalarda yaptığına benzer bir şekilde- “etiket”leyebilecek. Dahası, satış noktası ve diğer mekan bağlantılı işletmeler “giriş” ve “ikamet” olaylarını dijital pazarlamacıların web site ziyaretlerini denetleyebilmesi gibi takip edebilecek. Benzer şekilde, pazarlama ve ürün karmalarını gerçek zamanlı olarak maksimum etkinliğe ve müşteri deneyimine adapte edebilecek.

http://core0.staticworld.net/images/article/2014/08/internet-things-ideas-100410902-primary.idge.jpg

http://core0.staticworld.net/images/article/2014/08/internet-things-ideas-100410902-primary.idge.jpg

Başarılı bir “nesnelerin interneti” stratejisi; her geçen gün sayısı artan web erişimine ve yapay zekaya sahip nesnelerden veri toplayıp; güçlendirebildiğiniz bir alandan da öte olacak ve bir pazarlama yönetim platformuna uyum sağlamak zorunluluk halini alacak. Bu yeni güçle beraber, pazarlamacılar 2016 yılı ve sonrasında, etkili ve içerik açısından bilişsel pazarlama kampanyaları yapabilecek.

Credit: Josh Rochlin, Global Business Leader, IBM Mobile Customer Engagement