Ödeme Sistemlerini ve Perakende Satışı Geleceğe Taşıyan Trendler

Perakende sektörü büyük bir değişim geçiriyor. Amazon gibi e-ticaret devlerinden, sokaktaki dükkanlara kadar tüm perakende sektörü müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için değişiyor.

Hızla gelişen dijital ortamda mekan önemini yitirirken, ödeme sistemlerinin modernleştirilmesi işletmelerin büyümesindeki en önemli unsur haline geldi.

Bunu yapabilmek için ödeme yöntemlerini ve perakende sektörünü ileri taşıyan 3 temel trend dikkate alınmalı. Bunlar; ödeme çözümlerinin sayısallaştırılması, çoklu kanal ödeme seçenekleri ve veri ve analitiğin birleştirilmesi ile müşteri deneyiminin daha iyiye taşınmasını hedeflemek olmalı.

Ödemelerin sayısallaştırılması perakende sektörünü geleceğe taşıyan en büyük etken. Teknolojik yenilikler ve hiper bağlantılı bir dünya, müşteri davranışlarını yönlendiren unsurlar olmaya devam ediyor. Tüm dünyada tüketicilerin 10’da 8’i alışveriş esnasında bilgisayar, akıllı telefon, tablet veya mağaza içi dijital teknolojileri kullanıyor. Tüketicilerin % 82’si bir mağazada alışveriş yapmadan önce ürünü telefonlarından kontrol ediyor. On yıl önce var olmayan bu teknolojiler, günümüzün yeni standardı haline geldi.

Dijital çağında büyümek isteyen perakendeciler, hiç koşulsuz müşterinin mağaza içi ve online beklentilerini karşılamak zorunda. Perakendeciler POS sistemlerinin bugünün ihtiyaçlarına cevap verdiğinden ve geleceğe uyumlu olduğundan emin olmalı ve özellikle mobil uyumlu yöntemler geliştirip, geleneksel manuel yöntemlerden uzaklaşarak akıllı self servis seçenekleri ile müşteriye kolaylık sağlayarak yüksek marj hedeflerine yaklaşabileceklerini unutmamalı. Bunun yanında günümüz tüketicileri diledikleri ürünü, diledikleri yerde ve zamanda satın almak istiyor.  Çamaşır deterjanı gibi hızlı tüketim mallarından, paket Hint yemeği gibi yemek ürünlerine kadar her ürünü mağaza veya sanal ortam fark gözetmeksizin satın almak en büyük öncelik haline gelmiş durumda. Bu bağlamda, tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapmaları, geleneksel işletmeler ile e-ticaret işletmeleri arasındaki çizgiyi daha da bulanıklaştırıyor.

Perakendeciler, tüketicilerin ilgisini çekmeye devam etmek için çoklu ödeme çözümlerini kullanmak zorundalar. Bu çözümlerin hatasız ve kullanıcı uyumlu olması önemli. Starbucks bu trendin öncü örneği. Müşterilere sağladıkları  mobil uygulamalar ve mağaza içi veya sanal satın almalarda uygulanan ödül sistemi ile bu alanda büyük bir avantaj sağladı. Müşterilerinin üçte biri ise geliştirdikleri uygulamayı kullanıyor ve  şaşırtıcı bir şekilde, bu sektör geneline kıyasla beklenenin çok üstünde bir oran.

Bu teknolojik gelişim ve değişiklikler günümüz perakendecileri için yeni zorluklar yaratıyor. Buna örnek olarak müşterilerin satıcı ile sadece ödeme noktasında iletişim kurmasını gösterebiliriz. Her ne kadar bu durum satıcının geleneksel olarak müşteriyi tanımasını güçleştirse de, bu sayede perakendeciler tüketicilerin harcama alışkanlıklarını analiz eden programlar gibi geleceğe dönük teknoloji yatırımları yapmaya fırsat buluyor.
Satın alma ve ödeme alışkanlıklarının takip edilmesi, müşteri deneyiminin geliştirilmesi yönünde kullanılabilecek önemli verilere ulaşmayı beraberinde getiriyor. Akıllı verilerin müşteri deneyimini nasıl ölçebileceğini ve kişiselleştirebileceğini düşünün. Örneğin; tüketicinin daha önceki harcama alışkanlıklarını içeren veriler sayesinde, kişinin konum ve ihtiyaçları dikkate alınarak satış promosyon önerilerinin sunulması. Bu yöntemi doğru kullanabilen perakendeciler, hem müşteri için ilgi çekici ve eğlenceli bir deneyim yaratıyorlar, hem de karşılıklı bağlılık ve güven ilişkisi kuruyorlar.

Tüm bu yenilikler göz önünde bulundurulduğundan en önemli unsur kullanım araçlarının sade olması ve veri analiz sistemleri ve yeni ödeme yöntemlerinin etkin kullanılabilmesi gibi görünüyor.

Kaynak: https://www.retaildive.com/news/three-key-trends-propelling-the-payments-and-retail-industries-into-the-fut/508373/