Online Satışları Azaltan 3 Mobil Hata

Criteo’nun son raporunda da belirttiği gibi, mobil ticarete (m-ticaret) duyulan ilgi hızla artıyor. Amerika’daki mobil alışveriş harcamaları %30 büyüme gösterirken, bu oranın Güney Kore ve Japonya’da %50’yi bulması şaşkınlık yaratıyor. İlginç olan başka bir bilgi ise; tüketicilerin tamamının  eşit sayıda ürün görüntülemesine rağmen Amerika’daki satışların dönüşüm oranının çok daha az olması.

Yükselen yıldız m-ticaretin yerini, pazarı etkisi altına alan m-ticarete bırakma olasılığına karşı şunu bilmekte fayda var; bu yıl tüm online pazarlamacılar/satıcılar, aşağıdaki 3 büyük hatayı yapmaktan kaçınmalılar.

Hata #1: Tüm Müşterilerin Eşit Olduğuna İnanmak

http://moeto-zdrave.com/image/data/bigstock-customer-or-employees-care-con-50497109-1024x669.jpg

http://moeto-zdrave.com/image/data/bigstock-customer-or-employees-care-con-50497109-1024×669.jpg

Mobil ticaret büyüyen bir endüstri ancak milenyum tüketicilerinin (gençlerin) satın alma alışkanlıklarını farklı bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. Facebook IQ’ya göre önümüzdeki sene, milenyum tüketicilerinin %57’si bir şey satın almak istediklerinde akıllı telefonlarına başvuracaklar.

Eğer milenyum tüketicileri hedef kitlenize dahilse, tüm satış sürecini garantiye almak için, tanıtım aktivitelerinden başlayıp satış sürecinin sonuna kadar, gereken her şeyi yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu da demek oluyor ki geleneksel pazarlamayı bir kenara bırakıp, (örneğin) reklamınızı mobil oyunlara entegre etmeye yoğunlaşmalısınız. Milenyum kullanıcıları ödül şeklindeki teklifleri cazip bulduğu için mobil oyunlar en büyük m-ticaret grubuna erişmek için harika bir yol.

Hata #2 Düşük “Mobil Uyumluluk” Puanı

http://www.blog-reachlocal.com.au/wp-content/uploads/2015/04/IMAGE-BLOG-1.jpg

http://www.blog-reachlocal.com.au/wp-content/uploads/2015/04/IMAGE-BLOG-1.jpg

Güçlü mobil ticaret platformları, her türlü cihazda sorunsuzca çalışan mobil uyumlu web sitelerinin önemini iyi bilirler. Selz gibi, mobil üzerinden ödeme yapma deneyimini kolaylaştıran bir sistem kullanmak şart olabilir. Geçen sene Google, arama algoritmalarına sitenin mobil uyumluluk puanını da ekleyeceğini duyurdu ve durum olduğundan çok daha kritik bir hale geldi.

Mobil uyumlu olmak tüketicileri çekiyor ancak Google sıralamasında yükselmek için web sitenizi mobile özgü olarak yeniden tasarlamanız gerekiyor. İyi haber şu, Google’ın Mobil Uyumluluk Testi adında kullanımı çok kolay bir aracı var. Bu sayede her mobil site, kendi puanını ölçebilir.

Hata #3: İnternet Ödemesi Seçeneği Sunmamak

http://www.aviva.co.uk/library/media/newsandguides/article_and_video_thumbs/Phone_payment_URtEUAt.jpg.752x327_q85_crop_upscale.jpg

http://www.aviva.co.uk/library/media/newsandguides/article_and_video_thumbs/Phone_payment_URtEUAt.jpg.752x327_q85_crop_upscale.jpg

İnternet ödemesi online satıcılar için olmazsa olmaz gibi görünüyor. 2014’te internet ödemeleri 4 milyarı aştı ve bu satışların çeyreği mobil cihazlar üzerinden yapıldı. Yine de tüm online satıcılar bu oldukça popüler ödeme şeklini sunmuyor.

Online bir mağaza olan Amazon, internet üzerinden ödeme yöntemini değerlendirmeyi reddediyor. Bu yöntemin Amazon’a fayda sağlama ihtimali çok yüksek olsa da, küçük online mağazalar için durum oldukça farklı sonuçlanabilir.

Online mağaza işletmecilerinin %83’ü internet ödemesi seçeneğini sunmanın satışlarını arttırdığını söylüyor. Ayrıca bu ödeme şekli, online ürün satın almanın en güvenilir yollarından biri olarak kabul ediliyor. Satış kaybetmediğinizden emin olmak için, her zaman seçeneklerinizde online ödemeye yer verin.

Tüketiciler Nereye, Siz Oraya

Eski bir pazarlama kuralına göre tüketiciniz neredeyse siz de orada olmalısınız. Teknoloji değiştikçe, pazarlama çabalarımız gazeteden televizyon reklamlarına, oradan da online reklamlara doğru yol aldı. Şimdi, günümüz tüketicilerinin telefonlarını basit bir iletişim aracı olarak görmediklerini anlamamız gerekiyor.

Bütün bunlar, tüketiciyle bağlantıda kalmak istiyorsak mobil ticaret devrimini yakalamak zorunda olduğumuz anlamına geliyor. M-ticaret satışlarından büyük bir pay almak için, m-ticarete tuhaf bir değişim olarak değil, fırsatlarla dolu bir dönüşüm olarak yaklaşmalıyız.

 

Credit: Petrovich, Liesha. “3 Mobile Mistakes That Kill Sales.” Business 2 Community. N.p., n.d. Web. 11 Mar. 2016.