Ramazan Ayı ve Mobil Pazarlama Stratejisi

Ramazan ayı hiç şüphe yok ki Müslüman dünyası için benzersiz bir dönem. Bu dönem insanların hayatlarını hemen hemen her yönünü etkiler ve buna online alışveriş de dahil.
Criteo analistleri Türkiye ve bazı anahtar Orta Doğu ülkelerinde geçtiğimiz yılların Ramazan aylarında gerçekleşen online satışları inceleyen bazı raporlar yayınladılar.

Geçmiş verilere bakarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Mobil, bu yıl da Ramazan ayı boyunca performans için anahtar olacaktır.

 

Ramazan ayı boyunca masaüstü ile birlikte mobilin satışları da artıyor.

Genel olarak ramazan ayı online satışlar için yüksek seyreden bir aydır. Geçtiğimiz yıllarda bu dönemde online satışlar  Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’de %13, tüm dünyada ise %28’lik bir artış gösterdi. Bu dönemden en çok faydalananlar seyahat siteleri oldular. Fakat özellikle ev dekorasyonu ve Spor-Outdoor kategorilerinde faaliyet gösteren parekendeciler de online satışlarında çok esaslı yükselişler gösterdiler.

sales-increases-jpg-q-width590px-height209pxsales-increases

Türkiye gibi bazı ülkelerde, mobil satış, masaüstünden daha çok artış gösterdi: Ramazan’ın ilk günlerinde, mobil satış artışı tüm dikey genelinde masaüstü satışlarının %45 yukarısında seyretti. Seyahat dikeyinde ise masaüstü satıştan %38 oranında yukarıda bulunuyordu.

 

Mobil satış payı ramazan ayı sonunda en yüksek değerine ulaşıyor.

Ramazan sonrasında, bayram süresince(3 gün boyunca) kutlama ve tebrik aktiviteleri ile birlikte tahmin edileceği gibi online satışlarda oldukça keskin bir düşüş eğilimi görünür. Ancak bu 3 gününün hemen öncesinde müşterilerinizi satışa yönlendirebilirsiniz!

Müşterilerin aileleri ile birlikte evden uzakta olduğu bu dönemde, mobil kullanımın önceki haftalar ile kıyaslandığında zirve yaptığını görüyoruz. Sonuç olarak oruçun son haftasında, mobilden satış oranı %29 ile Haziran ayının ilk günlerindeki çizgisinin bir hayli üzerinde. Bayram döneminde insanlar kendi kişisel bilgisayarlarından uzakta kalma eğilimindedirler. Fakat bu dönemde cep telefonları her an ellerinde olur ve insanlar hiç olmadığı kadar mobil cihazları ile etkileşimde olurlar. Bu da mobil üzerinden online satış yapmanız için tam zamanı olduğunun göstergesidir.

 

Ramazan veya değil mobil Ortadoğu’da büyük bir değer.

Çoğunluğun müslümanların oluşturduğu ülkelerde yapılan bir çalışmada online satışlarınların ortalama olarak %25’inin mobil hesaplar üzerinden gerçekleştiği ortaya çıktı. Karşılaştırma yapılacak olunursa bu oranlar ABD’de %29 ve Fransa’da %22. Orta Doğu da  bilhassa Suudi Arabistan’da %33 , Birleşik Arap Emirliklerinde %28 ve Bahreyn’de %42 seviyelerinde olan mobil satışlar bu ülkerlerde önemli bir şekilde ortalamaların üzerinde.

mobile-by-country-jpg-q-width260-1156069364162-height500mobile-by-country

Mobil Ramazan ayı boyunca çok özel bir rol oynayabilir, ama ayrıca yıl boyunca da çok önemli bir satın alma kanalıdır. Ve bu eğilim,  önümüzdeki aylarda ve yıllarda gittikçe hızlanacaktır. Akıllı pazarlamacılar kendi reklam ve satış kanalı stratejilerinin oluşturulması sırasında mobili mutlaka akıllarında tutacak.

 

 

This article was written by Gilles Giudicelli, Head of Research, Global, Criteo. Research provided by Kathrin Schwan, Director of Business Intelligence for Fast Growing Markets, Criteo