Son Çeyrekte Yükselecek Mobil Reklamcılık Trendleri

Mobil reklamcılık, ortaya çıktığı günden beri sürekli olarak değişiyor ve gelişiyor. Geçmişi birkaç yıl öncesine dayansa da günümüzde mobil reklamcılık endüstrisinin büyüklüğü milyar dolarlarla anlatılıyor. Gelişim bu kadar hızlı olunca, pazarlama bütçesinden yapılacak harcamalar için en iyi yolun hangisi olduğunun takibini yapmak zor hale gelebiliyor. Bu duruma karşılık 2016’nın geri kalanında takip edebileceğiniz başlıca mobil reklamcılık trendlerini sizin için listeledik.

 1. Mikro Konum Pazarlama Mağazadan Alışveriş Deneyimini Artıracak.

Birkaç yıldır uygulanabilir olmasına rağmen, veri indirme hızlarının ve bağlantı noktalarının sayısının artması sonucu firmalar bu teknolojinin potansiyelini yeni yeni keşfediyor. Mikro konumlama, online satış kanalları ile mağazadan alışveriş deneyimini birleştirmeyi amaçlıyor. Firmaların, teknolojiyi kullanabilmesi için alışveriş potansiyeline sahip müşterilerinin, mağazanın içerisinde bulunması yerine mağazaya yakın bir konumda bulunması yeterli oluyor. Bir sonraki adımda ise bu müşterilere hedeflenmiş, metin bazlı içerikler göndermek kalıyor.

konum-mobil-reklamcılık

Müşterilerin tam da o anda aradıkları ürüne yönelik özel teklifleri mobil cihazlara aktarabilmesi, Beacon aygıtları ile gerçekleştirilen mikro konumlamanın en önemli avantajı olarak öne çıkıyor. Ülkemizde TAV Havalimanları, Boyner gibi kuruluşların uyguladığı yöntem mağazadan alışveriş deneyiminin artmasına ve kârlılık oranının yükselmesine olanak tanıyor.

 

 1. Mobil Reklamcılık Sayesinde Sanal Gerçeklik Üzerinden Reklamcılık Daha Ulaşılabilir Hale Gelecek.

Sanal gerçekliğin (VR) ilerleyen dönemde oldukça popüler olacağı şimdiden belli oluyor. Teknoloji bağımlıları sayesinde cihazların satışı çok iyi seviyede seyrediyor. Reklamcılar tarafından VR reklamlarının ilk örnekleri bir süredir ortaya atılıyor. Ancak bu aşamada ortaya çıkan en büyük engel maliyetin yüksekliği; çünkü temel seçeneklerden birinin bile geliştirme maliyeti yüzlerce doları bulabiliyor.

Bu aşamada mobil cihazların fark yaratacağı öngörülüyor. Örneğin Samsung Galaxy’nin son modeli olan S7 için yürütülen reklam kampanyası, sanal gerçeklik uyumluluğu üzerine kuruluyor. Samsung’un başlıkla kullanılabilen modeli, yüksek maliyetli harcama yapmadan kullanıcıların tam bir VR deneyimi yaşamalarına izin veriyor. Reklamcılar içinse cihaz uyumluluğu, reklamları görüntüleyecek milyonlarca potansiyel akıllı telefon kullanıcısına ulaşma fırsatı anlamına geliyor.

 

 1. Harcamalar Artacak

2015 yılında masaüstü ve mobil reklamcılık harcamaları aynı seviyede gözüküyordu. Ancak bir süredir masaüstü reklamcılık harcamaları azalırken, mobil reklamcılık harcamaları şiddetli bir biçimde artıyor. Bu eğilimin 2016 yılının geri kalanında da devam edeceği düşünülüyor. Çünkü kullanıcıların, aramalarını mobil cihazlardan yapma alışkanlıklarının artması, firmaların pazarlama bütçelerini reklamcılık konusunda mobile kaydırmalarını zorunluluğunu getiriyor.

 

 1. Programatik Mobil Reklamcılık Büyüyecek

Programlı alım, pazarlamacıların büyük çoğunluğu tarafından kullanılan bir yöntem olsa da, henüz tam olarak anlaşılabilmiş bir konu değil. Mobil reklamcılık bütçelerinin artmakta olduğu ve akıllı telefonlarla arama yapan kullanıcılardan daha detaylı bilgi toplanabildiği için mobil platformlarda programlı alım daha kullanışlı ve değerli hale geleceği düşünülüyor.

 

 1. Video Yükselişini Sürdürecek

Mobil reklamcılık için video devamlı olarak büyümesini ve gelişimini sürdüren bir format. Her geçen gün daha fazla miktarda firma bu formatı kullanıyor ve videoyu reklam kampanyalarının merkezine oturtmaları gerektiğini anlıyor. İster video içi reklamlar, ister YouTube reklamları, isterse de farklı platformlarda yayınlananlar olsun video reklamları her yerde karşınıza çıkabiliyor.

resim1

Bir süredir Facebook kendi akışına 360 videolarını eklemeye başladı ve yakında BannerFlow aracılığı ile kendi 360 bannerlarınızı yaratma imkânına kavuşacaksınız. Bu yakın zamanda daha fazla firmanın hatırlanabilir, çekici kampanyalar hazırlamak için videolardan yararlanacağı anlamına geliyor.

 

 1. Sosyal Medya Büyümesini Sürdürecek

Sosyal ağlar üzerinden yürütülen reklamcılığın büyümesinin sürecek olması, herkes tarafından doğal karşılanacak bir durum. Tek başına Facebook’a yapılan yatırım bile inanılmaz boyutlarda ve firmalar reklam bütçelerini daha da artırıyor. Bu yılın geri kalanında pazarlamacıların Snapchat gibi daha niş ağlara da yöneleceği düşünülüyor.

Pinterest, Instagram gibi görsel yanı güçlü ağlarla pazarlamacıların arasındaki bağ ise güçlenecek gibi duruyor. İstenilen kitleye ulaşma konusunda hedefleme özellikleri gelişmiş sosyal ağ reklamlarının sahip olduğu potansiyel bile tek başına bu yönde büyümenin devam edeceğini kanıtlıyor.

 

 1. Mobil Aygıtlardan Alışveriş Yapma Oranı Artacak

Mobil aygıtlar masaüstüne karşı tek bir noktada geride kalıyor: Kullanıcıların İnternet üzerinden satın alma isteği. Hiç şüphesiz insanlar, alışveriş yapma konusunda kendi dizüstü bilgisayarlarına ve kablosuz bağlantılarına, İnternet erişiminin bir sağlayıcı tarafından karşılandığı el cihazlarından daha fazla güveniyor. Ancak bu alışkanlık git gide değişiyor.

mobile-advertising

Zaman geçtikçe daha fazla sayıda kullanıcı akıllı cihazlarını alışveriş amaçlı kullanmaya alışıyor. Bu alışkanlığın gelişmesiyle pazarlamacılar kendi kampanyalarını satın almaya teşvik edecek şekilde yapılandırma yoluna gidiyor.

 

 1. Mesajlaşmaya Doğru Yönelim Olacak

Dünya çapında milyarlarca insan zamanın bir kısmını düzenli olarak Whatsapp veya Facebook gibi mesajlaşma uygulamalarında geçiriyor. Uygulamaların kullanıcıyı tutma oranları da çok yüksek: günde ortalama 9 kez.

Bu duruma karşılık pazarlamacılar mesajlaşma uygulamalarındaki fırsatları çoğunlukla göz ardı ediyor. Ancak bu durum da değişiyor. Snapchat bu alana yönelik reklam formatlarının satışına başladı bile ve bu tip uygulamalar için daha her şeyin başındayız.

 

 1. Yeniden Hedefleme

Yakın zamana kadar, herhangi bir uygulama geliştirici için ana hedef uygulamanın indirilme sayısıydı. Günümüzde ise firmalar uygulamayı daha değerli hale getiren geri dönme olasılığı yüksek kullanıcılara odaklanıyor.

Direkt mesaj, yeniden hedefleme kampanyaları gibi özellikleri kullanarak firmalar, indirdikleri uygulamayı kullanmaya devam etmelerini sağlamak için eski ve yeni kullanıcılara daha fazla ulaşmaya çalışıyor. Üstelik bu alanda geri dönüşüm oranları ilk indirme oranlarına göre daha yüksek. Bu sonuç ise yeniden pazarlamanın mobil reklamcılıkta neden yükselen trendler içerisinde yer aldığını açıklıyor.

 

 1. Reklam Engelleme Yazılımlarının Sayısının Artmasına Rağmen Uygulamalar Galip Gelecek.

Masaüstünde bir standart haline gelen reklam engelleyicilerin kullanım oranı akıllı cihazlarda da artıyor. Reklamların kalite düzeyinden kaynaklanan bu yönelim ise mobil platformlar sayesinde kolayca aşılabiliyor. Mobil platformlar için uygulama geliştirerek potansiyel kitlenize ulaşabilirsiniz. Birçok pazarlamacının kullandığı bu yöntem, özellikle Freemium uygulamalar, reklam engelleyici yazılımlardan etkilenmiyor.

carousel

 

 1. Sessiz Videolar

Reklam verenlerin yeni yeni göz önünde bulundurmaya başladığı bu format, ses açma zorunluluğu olmadan insanların arama yaparken veya müzik dinlerken reklam videolarını izlemelerini sağlıyor. Dinleme zorunluluğu olmadığı için direkt görsel hafızaya yönelik tasarlanan sessiz videoları yılın geri kalanında hiç olmadığı kadar sık görebilirsiniz.

Sonuç olarak mobil reklamcılık çok geniş ve esnek bir dal olduğu için pazarlamacılara yeni bakış açılarını ve düşünceleri uygulama fırsatı veriyor. Yukarıda sıraladığımız trendler potansiyellerinden dolayı denenmeyi hak ediyor. Tek yapmanız gereken aralarından işiniz için uygun olanları seçmeniz. Seçim yaparken profesyonel bir görüş almak isterseniz http://tikle.com/ adresinden bizimle iletişim kurabilirsiniz.