Uygulama Bildirim Stratejiniz için 5 Pratik Tüyo

Uygulama bildirimleri(push notifications) şüphesiz aktif mobil kullanıcılarınızı elinizde tutmanız için en efektif araçlardan biri. Fakat hangi türdeki bildirimler kimlere iletilecek? Uygulama bildirimlerinizi kitlenize iletmeniz için en iyi zaman hangisidir? Tüm bu soruların cevapları etkili bir hedefleme yapmanızı sağlayacak.

Bildirimleri kişiselleştirmenin dönüşüm oranı çok yüksektir. Yüksek ve detaylı hedefleme yapılan uygulama bildirimlerinin, dönüş oranlarını %293 oranında arttırabileceğini kanıtlayan çalışmalar yapıldı. Bu ve bunun gibi yapılan onlarca diğer çalışmalarla ortaya şu sonuç çıkıyor: Kişiselleştirilmiş bildirim mesajları; akılda kalma, uygulama açılma ve uygulama ile etkileşime girme oranlarını çok çok yükseklere taşıyor.

 

Peki kişiselleştirmeye nereden başlamalı? Uygulama sahipleri ve yöneticileri kişiselleştirilmiş bildirimlerini kullanıcıların tercih, saat ve konumlarına göre mi ayarlamalı? Evet bunlar mutlaka olmalı fakat daha iyi bir kişiselleştirme için çok daha fazlasına ihtiyaç var.

Kitlenizi Segment(ve mikro-segmentlere) Ayırın:

Etkili kişiselleştirme özenli segmentasyon ile başlar. Segmentasyonunuzu kullanıcıların özellik veya aktivitelerine göre yaş, cinsiyet, lokasyon ve son uygulama kullanım zamanı gibi kırılımlarda yapabilirsiniz. Fakat mikrosegment düzeyinde daha ayrıntılı hareket ederek daha yüksek hedefli kullanıcı grubuna da gidebilirsiniz.

http://blog.foursquare.com/post/69082433734/introducing-the-new-foursquare-for-ios-7-with-a

http://blog.foursquare.com/post/69082433734/introducing-the-new-foursquare-for-ios-7-with-a

Doğru Zamanlama Yapın ve Frekansı İyi Ayarlayın:

Yapılan çalışmalar bildirim messajlarında en iyi dönüşüm oranın hafta içi olduğunu göstermesine rağmen bu uygulamadan uygulamaya farklılık gösterir. Elinizdeki datayı inceleyin ve kullanıcıların size yanıt verecek en uygun olduğu zamanı tespit edin, ve daha sonra onları stratejinize dahil edin. 10 Milyon+ kullanıcısı bulunan film kiralama uygulaması Redbox, kendi hedef kitlesine ulaşmak için doğru bir kişiselleştirme ve zamanlama ile saat 09:00 civarlarında gönderdiği bildirim mesajları ile satışlarını 2 katına çıkarmayı başardı. Küçük ama etkili bir değişiklik. Benzer şekilde daha fazla mesaj atmak daha iyi olacağı anlamına gelmez. İlk olarak doğru içeriği doğru zamanda göndermeye odaklanın. Daha sonra izleyin, dinleyin ve bildirim gönderimlerinizi bu doğrultuda ayarlayın.

İçeriklerinizi Doğru Kullanıcılara Ulaştırın:

Kullanıcı kitlemizi segmentlere ayırmanız hangi içerikleri paylaşacağınız gerektiğine dair büyük fikirleri ortaya çıkarabilir. Örneğin uygulama kullanıcılarınızın segmentlere ayırdığınız bir bölümünün daha önceki davranışları size ürün veya içeriklerinizin benzer segmentlere ait kullanıcılar tarafından da beğenilebileceğini gösterir.

http://www.accengage.com/push-notification-formats/

http://www.accengage.com/push-notification-formats/

Netflix örneği bunu kesinlikle kanıtlar nitelikte: Netflix kullanıcılarına gönderdiği öneri ve bilgilendirme mesajlarında kullanıcıların favori film ve TV programlarını temel alıyor. Bu konuda bir ip ucu daha; Kullanıcılar uygulama içersinde gezinirken tercih ettikleri içerik türünü onlara küçük bir anket aracılığıyla sorabilirsiniz. Böylelikle kullanıcılara daha ilgili ve daha çekici bildirimler gönderebilirsiniz.

Lokasyon Bazlı Bildirim Gönderin:

Mobil uygulama kullanıcılarının yaklaşık yarısı mesaj bildirimlere ve lokasyon bilgisine izin veriyorlar. Bu iki özelliği birlikte kullandığınızda son derece ilgi çekici ve kullanışlı deneyimler elde edebilirsiniz. Örneğin parekende satış yapan uygulamalar genellikle satış hatırlatma(eğer bu hatırlatmaları müşterileriniz mağazaya yakın konumlardayken gönderirseniz çok daha cazip ve etkin hale gelir) kullanıcılara mesajlarıyla müşterilerini uyarırlar.

 

Pasif Kullanıcılara Bildirim Gönderin: Bildirim mesajları akıllı kullanıldığında aktif olmayan kullanıcıları uygulamanıza tekrar geri getirmek için en etkin yoldur. Aslına bakılırsa bildirim mesajlarına izin veren kullanıcıları elinizde tutma ortalamanız daha yüksek oluyor. Çünkü bu kullanıcılarınızda direkt olarak iletişime geçmenize ve temiz bir değer elde etmenizi sağlıyor. Uzun süredir uygulamanızı açmayan pasif kitlenize şu tip bildirim mesajları gönderebilirsiniz:

  1. Akıllı hatırlatmalar
  2. Kişiselleştirilmiş teklifler
  3. Güncel haberler ve son gelişmeler
  4. Hesap durumu uyarıları

Bu tip kişisel değerleri gösterebildiğinizde kullanıcıları uzun vadede elinizde tutmanız çok daha olasıdır.

 

Kullanıcılar cihazlarına onlarca mobil uygulama yüklerler ve bu uygulamaların yaklaşık dörtte biri sadece 1 defa kullanılır ve sonra unutulur. Özenli ve detaylı hazırlanmış bildirim mesajları uygulamanızın dikkat çekmesini yardımcı olacaktır. Tabii burada anahtar nokta kişiselleştirme olacaktır. Daha alakalı ve kullanılabilir iletiler daha fazla başarı anlamına gelecektir.

Mobil genişleme stratejinizi detaylandırın, sizin için hangi yolun daha iyi olduğunu görün.

 

 

Source: blogs.adobe.com – Erin Pierce