Veri Görselleştirme

Veri Görselleştirme Marka Büyümesi İçin Neden Gereklidir?

Büyük veri günümüz işletmelerini geleceğe taşımayı vaat eden en yeni sözcük. Peki ama büyük veri nasıl çalışıyor?
Kelimeler, sayılar ve hesaplamalar gibi işlenmemiş verilerin toplanması ve kullanıma hazır şekilde beklemesi ile başlıyor. Bu da sonsuz sayıda stratejik bilgi varyasyonu içeriyor. Evet, işlenmemiş veriler markanız için geliştirebileceğiniz en iyi uygulamaları sağlamakta en önemli unsur; tabi bu verileri nasıl analiz edeceğinizi ve paylaşacağınızı biliyorsanız. Veri görselleştirme; ham verinin deşifre edilmesi ile markanız için faydalı bilgiler oluşturma ve bu sayede kullanıcı içeriğini çok daha iyi bir seviyeye yükseltme pratiğidir.
Neden zamanımızı ve kaynaklarımızı veri görselleştirmeye ayırmalıyız?

 

Veri Görselleştirme Duyuları Harekete Geçiriyor

Veri görselleştirmenin sağladığı ilk şey, dinleyiciyi size bağlamaktır. Sahip olduğunuz veriyi çevrenizle paylaşmazsanız, sahip olmanın ne anlamı kalır ki? Araştırmalara göre; insanların %65’i görerek öğreniyor ve beynin büyük bir bölümü görüntü işlemcisi olarak çalışıyor. İşitsel açıklama yerine, görselleştirme kullanmak, öğrenenin duyularını harekete geçiriyor ve böylece bilgi daha akılda kalıcı oluyor. Kaç kere ‘ Yüzü hatırlıyorum; ama ismi neydi?’ cümlesini duymuşuzdur. Verilerin görselleştirilmesi, bize çok daha net bir bakış açısı kazandırır.

 

Veri Bağları Güçlendiriyor

Veri görselleştirme, şirketlerin belki farkında bile olmadıkları sorunları belirlemelerine yardımcı olur. Adobe veya Google Analytics gibi araçlar, verilerin büyük resmini göstermekle kalmaz, sorunlu alanı ayrıntılarla önümüze serer.

Sorunları bulmanın yanı sıra; güncel eğilimleri bize gösterir. Kaynakları, zamanı ve parayı doğru şekilde kullanmamıza yardımcı olur. Bu aynı zamanda şirketinizin gerçek verilere dayanarak yatırımlarını güvence altında tutmasını sağlar.

 

Veri Görselleştirme Sorunları Kolaylaştırıyor

Sonuç olarak, görselleştirilmenin sağlayabileceği en büyük hizmet sorun çözümüdür. Bazen bir konuyu bilmek veya işitmek, sorunu çözebilmek için yeterli değildir. Bu noktada görselleştirme çözüm hakkında bize daha çok fikir verir. Somut verilerin desteği ile sorunlar sözlü analizlere kıyasla çok daha hızlı ve doğru tespit edilir.

 

Kısacası

Büyük verinin hüküm sürdüğü günümüzde, veri görselleştirilmesi sorunlar baş gösterir göstermez onları çözmemizde ve hatta sorunların ortaya çıkmasına engel olmamızda bize yardımcı oluyor. Peki sizin markanız veri görselleştirmeyi nasıl uyguluyor?

 

Kaynak: https://www.punchkick.com/blog/2017/06/13/why-data-visualization-is-essential-for-brand-growth