Video: Dijital Pazarlamanın Yeni Yıldızı

Dijital pazarlamacılar bir süredir videonun müşterilerle etkileşim halinde olmak için önemli bir potansiyel taşıdığının farkında ama teknik sınırlamalar ve bu konudaki kullanım alanlarına hakim olamamak, bir çok şirketin videoyu, stratejilerinin tamamına entegre edebilme kabiliyetini kısıtladı. Neyseki, bu manzara değişmek üzere. Video birkaç etki sayesinde dijital pazarlamacılar için pastada çok daha büyük bir paya sahip olacak:

1.İnternet Hızı/Mobil Veri Planları

Daha hızlı broadband (genişbant), geniş kapsama alanlı ücretsiz Wi-Fi ve daha uygun fiyatlı data paketleri video izlemenin zorluklarını azaltacak. Evde ya da dışarıda; TV, masaüstü, laptop, tablet ve akıllı telefon ayırt etmeksizin.

2.Sosyal/Mobil Sitelerin Görüntülenmeleri

Sosyal ve mobil videonun tüketimi son 2 yılda patladı:

  • Facebook videoları 2013-2014 arasındaki dönemde %94 büyüme gösterdi. Amerikalı Facebook kullanıcılarının %50’si her gün en az 1 video izliyor.
  • Mobil hesaplar Youtube video görüntülemelerinin yarısından fazlasından sorumlu. Aynı zamanda mobil izleyicilerinin Youtube videolarını izlemeye ayırdığı süre 2014’ten beri %100 artış gösterdi.
https://www.izall.com/wp-content/uploads/2014/04/Avaya-Mobile-kohvikus.jpg

https://www.izall.com/wp-content/uploads/2014/04/Avaya-Mobile-kohvikus.jpg

3.Video Üretiminin Kolaylaşması

Amatör videoların popülerliği piyano çalan kediden, GoPro ile yaptığı çılgınca şeyleri kayda alan kişilere kadar uzanıyor. Bu da gösteriyor ki; tüketiciler içerik odaklı videoları, muhteşem prodüksiyonlu videolardan daha geçerli sayacak.

Dijital pazarlama uzmanları için, bu etkenler videoyu kullanarak müşteri deneyimine değer katmak adına altın bir fırsat sunuyor. Ayrıca potansiyel yalnızca bağlılık oluşturmakta değil, kârı kontrol etmekte de etkisini gösteriyor: Online alışveriş sırasında video izleyen tüketiciler ürünü satın almaya, izlemeyenlere göre x2 kat daha yatkın.

Videoyu müşterinin kanallar arası iletişim yolcuğuna entegre etmek ve bir stratejiye dönüştürmek maliyetleri düşürebiliyor ve müşteri memnuniyetini arttırabiliyor. Hatta potansiyel müşterilerin satın almaya bakış açısını olumlu yönde değiştirebiliyor. İşte video reklam stratejinizi bir üst seviyeye taşıyacak 3 stratejik soru:

1.Videonun amacı ne?

Videolarınız internette, dolayısıyla toplumdan izole bir halde olmadıklarını, insanların yorumuna ve tepkisine açık olduğunu unutmayın. Bu yüzden videonuzu ne için, hangi stratejik planınıza destek olmak üzere ürettiğinize iyi karar verin. Bir blog yazısını canlandırmak, bir ürün veya hizmetin nasıl kullanılacağını açıklamak, yaklaşmakta olan bir etkinliği duyurmak vb. gibi, pazarlama çalışmalarınızda videoyu kullanabileceğiniz yollar düşünün.

2.Video müşteri yolculuğunuzu nasıl iyileştirebilir?

Müşterilerinizin yolculuğunu inceleyin ve video içeriğinizi güçlendirecek fırsatlar arayın. Yolculuğun hangi noktalarında videonun etkili bir şekilde müşteri ilgisi oluşturabileceğini, satın alma sorunlarını çözebileceğini ya da marka tercih ve bağlılığını yönlendirebileceğini sorgulayın.

3.Başarıyı nasıl ölçmeli?

Bu sorunun cevabı hedeflerinize bağlı olsa dahi, yalnızca YouTube video görüntülenme sayısına bakmak size fazla bir şey söylemeyecektir. Amaçlarınızı video ile ilişkilendirebileceğiniz diğer seçenekleri gözden geçirin. Örneğin; satın alma sayfasına videodan gelen kişi sayısını ölçme, call center’a gelen arama sayılarındaki azalmalar veya “yeni” ürününüze gelen tekliflerdeki artışı gözlemleme gibi.

Geniş yayılım potansiyeli, tüketimdeki patlama ve düşük giriş bariyerleri videonun günümüz dijital pazarlama kanalları arasında daha da çok önem kazanmasına sebep oluyor. Bu kanalı kullanma konusundaki adımları ciddiye almıyorsanız, rakiplerinizin gölgesinde kalma ihtimaliniz oldukça fazla.

http://www.reelseo.com/wp-content/uploads/2015/10/17tips_cover.png

http://www.reelseo.com/wp-content/uploads/2015/10/17tips_cover.png

Credit: McDonald, Loren. Video Moves to Center Stage in the Marketing Mix. N.p.: IBM, n.d. PDF.