Web Erişiminde Mobilin Tüm Dijital Cihazlara Karşı Üstünlüğü

ZenithOptimedia ve GlobalWebIndex’in(GWI) mobil davranışlardaki değişikliği ele alan yeni bir global içgörü araştırmasına göre;

Gençler; 2018’e kadar, internetteki en geniş çaplı reklam pazarlarına erişirken mobil cihazları, diğer tüm cihazlardan daha çok kullanacak.

GWI’in panelindeki 200.000 internet kullanıcısı ile yapılan araştırmada;

“3 yıl içinde 16-24 yaş aralığındakilerin -konum fark etmeksizin- dünyanın en büyük reklam pazarlarına erişim sağlarken mobil cihazlarda, diğer cihazlardan fazla zaman harcayacağını öngörüyor.”

Meksika ve Suudi Arabistan gibi ülkeler bu noktaya şimdiden ulaştı. Listenin başını ise Brezilya çekiyor. Önümüzdeki yıl Güney Kore ve Arjantin’in de gruba katılması bekleniyor.

Çin ve Japonya’da durum biraz farklı. Dünyanın ikinci ve üçüncü en büyük reklam pazarı olan bu ülkelerin bahsi geçen noktaya 2017’de gelmesi bekleniyor. Amerika ve Almanya için taşma noktası 2018 olacakken, İngiltere’ninkinin 2019 olacağı varsayılıyor.

16-24 yaş grubunun oluşturduğu birincil mobil kullanıcı segmenti, internette her gün ortalama 3.59 saatini geçiriyor ve %23’ü geçen ay mobil üzerinden ürün alışverişi yaptığını söylüyor. Diğer yandan, %44’lük bir oran ile mobildeki en popüler etkinlik bir sosyal ağ hizmetini kullanmak. Bunu %38 ile hava durumuna bakma ve %22 ile online video izlemeiçerik pazarlama alanlarına yatırım yapan pazarlamacılar için önemli bir çıkarım– takip ediyor.

Araştırmada ortaya çıkan başka bir öngörü ise; mobil davranışlardaki değişikliklerin online aramalar üzerinde önemli bir etkisi olduğu. İnternet ekonomisinin temel taşlarından biri olan online aramalar, eMarketer’a göre geçen yıl 140 milyar dolar değerindeydi. Zenithoptimedia ve GWI’in araştırmasına göre ise; 2014’ün ilk çeyreği ve 2015’in ilk çeyreği arasındaki dönemde arama motorlarını kullanarak araştırma yapan kullanıcılar  %55’ten %43’e düştü ve mobil uygulama kullanımı yükselişe geçti.

Şu reddedilemez bir gerçek ki mobil davranış; uygulama temelli olarak gelişmeye başladı. Mobil cihazlardaki etkinliğin %86’sının mobil uygulama kullanımından oluşması, bunun en büyük göstergesi. Mobil uygulamalara ek olarak, “sosyal keşif” de en iyi 8 sosyal paylaşım sitesiyle beraber yükselişe geçiyor. (kaynak:Buzzfeed)

Credit: “Mobile Web Access to Surpass All Other Devices Combined by 2018.” ZenithOptimedia. N.p., 16 Sept. 2015. Web. 24 Feb. 2016.